Przejdź do głównej zawartości strony

Pomimo coraz większej społecznej świadomości przemoc nadal jest ogromnym problemem. Między innymi z tego powodu gdyński samorząd prowadzi rozbudowane działania, które mają na celu przeciwdziałanie przemocy i pomoc jej ofiarom.

– Nieprzerwanie, od 2004 roku, działamy na rzecz pokrzywdzonych: wspieramy i chronimy przed przemocą gdyńskie rodziny. Stworzyliśmy strukturę, która prowadzi efektywne działania, starając się zapobiegać przemocy w rodzinie i „wyłapywać” jej pierwsze sygnały. Warto tu wymienić np. gdyński Zespół Interdyscyplinarny – to ponad stuosobowe grono ekspertów i specjalistów, których wiedza, doświadczenie i znajomość tematu pomaga nam przeciwdziałać i chronić pokrzywdzonych na wiele sposobów – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Zdjęcie: zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne//pixabay

W skład Zespołu Interdyscyplinarnego wchodzą pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej czy Powiatowego Urzędu Pracy, ale też psychologowie, przedstawiciele służb medycznych oraz kuratorzy i pedagodzy szkolni, funkcjonariusze policji czy żandarmerii wojskowej. Zespół Interdyscyplinarny składa się ze 135 osób.

– Osoby pracujące przy tworzeniu programu to przedstawiciele wielu instytucji. Dzięki takiej różnorodności mamy możliwość spojrzenia na problem przemocy wielowymiarowo i wielowątkowo – mówi Hanna Żółkoś-Margońska, kierownik Zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

Takie doświadczenia mogą być bardzo pomocne, bo jak podkreśla Hanna Żółkoś-Margońska, każdy przypadek przemocy, z jakim ma do czynienia to nie tylko sucha statystyka, ale prawdziwy ludzki dramat.

– Wiemy, jakie są nasze możliwości, bo pracujemy w tej branży od wielu lat. Cały czas jednak pamiętamy, że oczekiwania bywają znacznie większe niż to, co możemy zaoferować. Mam tu na myśli rozbieżność pomiędzy rzeczywistością prawną, a takim czysto ludzkim poczuciem sprawiedliwości. To jedno z największych wyzwań tej pracy – wytłumaczenie osobom, które czują się pokrzywdzone, że muszą tę krzywdę udowodnić na drodze prawnej.

Trudnością bywa także przekonanie osób pokrzywdzonych, że mogą szukać z pomocy i z niej skorzystać.

– Gdynia ma bardzo szerokie spektrum rozmaitych form pomocy i ich dużą dostępność. Nasz zespół nie ma jednak instrumentów, które mogły kogoś zmusić do skorzystania z tego, co oferujemy. Możemy jedynie motywować, namawiać do zmian i wskazywać ich kierunek – dodaje Hanna Żółkoś-Margońska.

Gotowy już jest projekt „Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2021–2027”. Teraz każdy mieszkaniec i każda mieszkanka Gdyni mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych dotyczących tego dokumentu. Swoje uwagi do można zgłaszać do środy, 3 marca, przesyłając wypełniony formularz ankiety na adres: konsultacje@mopsgdynia.pl.

Do pobrania

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close