Przejdź do głównej zawartości strony

Cel

Wspieranie cudzoziemców mieszkających w Gdyni oraz realne zabezpieczenie obszaru interwencyjnego, w szczególności cudzoziemskich rodzin z dziećmi.

Opis

Koalicja zawiązana w 2016 roku, w skład której weszli przedstawiciele różnych instytucji miejskich (w tym MOPS Gdynia), gdyńskiego samorządu, społeczności imigrantów oraz organizacji działających na rzecz cudzoziemców. Prace koalicji służą przede wszystkim określeniu, a następnie wdrażaniu wspólnych działań, mających na celu ulepszenie procesu wspierania imigrantów w Gdyni.

Jednym z efektów realizacji założonego celu było utworzenie w połowie 2017 roku Punktu Informacyjnego dla Cudzoziemców (obecnie przy ul. Wolności 11a). W ramach jego działalności świadczone są m.in. takie usługi jak: doradztwo prawne – głównie w zakresie legalizacji pobytu i pracy (jednakże w rzeczywistości porady udzielane są w dużo szerszym zakresie), wsparcie socjalne, pomoc w rozwiązywaniu problemów dnia codziennego, analiza, interpretacja oraz asysta w uzupełnianiu i sporządzaniu wszelkiego rodzaju dokumentacji, niezbędnej do legalizacji pobytu i pracy, informowanie o innych działających na terenie Gdyni i Trójmiasta instytucjach pomocowych i doradczych w zależności od zgłaszanych potrzeb. Wszystkie porady, w razie konieczności, tłumaczone są na bieżąco przez obecnego na miejscu tłumacza. W Punkcie przyjmują trzy osoby: konsultant prawny, tłumacz i pracownik socjalny, a koordynacją działań Punktu i pozostałych instytucji działających na rzecz wsparcia cudzoziemców w Gdyni zajmuje się kierownik Zespołu ds. intensywnej pracy socjalnej z rodziną MOPS Gdynia. Punkt informacyjny jest czynny jeden dzień w tygodniu przez dwie godziny, jednakże zasadnicza część porad udzielana jest w formie elektronicznej i telefonicznej przez siedem dni w tygodniu. W punkcie nie udziela się wsparcia finansowego.

Na skutek działań koalicyjnych, uruchomiono także dwa sklepy społeczne „Za stołem” – przy ul. Lotników 86 w Gdyni (czynny od poniedziałku do piątku) oraz przy ul. Maciejewicza 11 (czynny od poniedziałku do piątku), w których wydawana jest żywność osobom znajdującym się w trudnej sytuacji bytowej, a także powołano czteroosobowy zespół pracowników socjalnych, który weryfikuje sytuację życiową rodzin cudzoziemskich, w szczególności rodzin z dziećmi, udzielając jednocześnie adekwatnego poradnictwa, również w zakresie możliwości uczestnictwa w nieodpłatnych kursach języka polskiego organizowanych przez Miejska Bibliotekę Publiczną w Gdyni.

Skład koalicji

  • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni
  • Powiatowy Urząd Pracy w Gdyni
  • Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni
  • Bank Żywności
  • Stowarzyszenie Gaudium Vitae
  • Wydział Edukacji Urzędu Miasta w Gdyni
  • Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta w Gdyni
  • Muzeum Emigracji w Gdyni
  • Straż Graniczna
  • Laboratorium Innowacji Społecznych
  • Stowarzyszenie Ovum
  • Szkoła Podstawowa nr 26 w Gdyni

Częstotliwość spotkań

Przedstawiciele koalicji, bezpośrednio zaangażowani w zapewnienie wsparcia cudzoziemcom, spotykają się minimum dwa razy w roku celem podsumowania i ewaluacji podejmowanych działań.

Informacje dodatkowe

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close