Realizator

Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia.

Główny cel

Aktywizacja społeczno-zawodowa oraz utrwalanie zasad współżycia społecznego osób w kryzysie mieszkaniowym w procesie wychodzenia z bezdomności.

Kluczowe działania

  1. Zapewnienie osobom bezdomnym bezpiecznego miejsca przebywania (wynajęcie mieszkania, pokoju) oraz prowadzenie intensywnej pracy socjalnej w kierunku aktywizacji społeczno-zawodowej (zgodnie z ideą metody housing first).
  2. Opracowanie i realizacja planów pomocy, opierających się na zasobach osób bezdomnych i indywidualnie do nich dopasowywanych oraz realizowanie działań środowiskowych, zmierzających do utrwalania samodzielności.

Planowane rezultaty

  1. Zbudowanie w Gdyni nowego systemowego podejścia do procesu wychodzenia z bezdomności opartego o metody housing first.
  2. Rozwój deinstytucjonalnych form wsparcia osób w kryzysie mieszkaniowym, wpływających m.in. na zmniejszenie kosztów z tytułu pobytu w schronisku czy innych placówkach wsparcia całodobowego oraz wzrost liczby usamodzielnionych osób bezdomnych, tj. nie wymagających dalszego wsparcia instytucjonalnego.

Uczestnicy

Od początku realizacji projektu wsparciem w ramach planu Utrecht objęto 203 osoby bezdomne, wcześniej przebywające w schroniskach lub miejscach niemieszkalnych, w tym 60 usamodzielniło się (stan na koniec września 2020 roku).

Okres realizacji

wrzesień 2015  – obecnie

Źródło finansowania

Projekt socjalny finansowany ze środków gminnych.

Budżet

332.973,69 zł – łączna kwota wsparcia finansowego w formie zasiłków celowych na wynajem mieszkań na otwartym rynku w 2019 roku.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close