Realizator
Do realizacji pilotażu WHO zaprosiła siedem europejskich miast, w tym trzem zlecono realizację badania; Gminę Gdynia reprezentowali pracownicy MOPS i Laboratorium Innowacji Społecznych.
Główny cel
Pilotaż narzędzi powstałych w ramach projektu „Środowiska przyjazne osobom starszym w Europie” (Age-friendly environments in Europe) zleconego przez Biuro Regionalne dla Europy WHO – wraz z realizacją pogłębionego badania desk research i konsultacjami eksperckimi.
Kluczowe działania
- Dokonanie przeglądu, analizy i oceny wytycznych zawartych w zbiorze dokumentów – który powstał w oparciu o doświadczenia sieci Europejskich Zdrowych Miast i Światowej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu WHO – w odniesieniu do gdyńskiej rzeczywistości, tj. procesu kształtowania polityki miejskiej i poszczególnych jej obszarów.
- Opracowanie gdyńskiego raportu, którego dane zostały ujęte w zbiorczym raporcie WHO.
Osiągnięte rezultaty
- Wypracowanie narzędzia wspomagającego samorządy w prowadzeniu procesów kształtowania lokalnej polityki, ukierunkowanej na rozwój środowisk integrujących i wspierających zdrowe oraz aktywne starzenie.
- Uzyskanie, jako pierwsze miasto w Polsce, certyfikatu WHO „Miasto Przyjazne Starzeniu”, dzięki któremu Gdynia stała się członkiem Globalnej Sieci Miast i Gmin Przyjaznych Starzeniu, skupiającej ponad 300 miast z całego świata i obejmującej ponad 100 milionów mieszkańców.
Uczestnicy
W bezpośredniej realizacji badania w Gdyni uczestniczyło po dwóch pracowników MOPS Gdynia i Laboratorium Innowacji Społecznych – podjęte działania, w tym otrzymanie certyfikatu WHO, służyć mają rozwojowi miejskiej polityki senioralnej w kierunku jak najpełniejszego wykorzystania energii drzemiącej w grupie starszych mieszkańców Gdyni.
Okres realizacji
marzec 2016 – maj 2016
Źródło finansowania
Projekt realizowany w ramach bieżących wydatków gminy, zrealizowany z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia.
Budżet
Nie dotyczy.