Realizator
Fundacja Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” z Warszawy w partnerstwie z Gminą Gdynia (Laboratorium Innowacji Społecznych i MOPS Gdynia), Miastem Stołecznym Warszawy oraz Ecorys Polska Sp. z o.o.
Główny cel
Wsparcie nowatorskich, oddolnie wypracowanych rozwiązań dotyczących opieki – zarówno w odniesieniu do osób zależnych (ze względu na niepełnosprawność, chorobę lub wiek), jak i ich opiekunów.
Kluczowe działania
- Funkcjonowanie w dwóch lokalizacjach (Laboratorium Innowacji Społecznych w Gdyni oraz Marzycielach i Rzemieślnikach. Domu innowacji Społecznych w Warszawie) inkubatorów pomysłów (inkubatorów innowacji społecznych), w których testowano modele i sposoby inkubacji innowacji opartych o lokalną, sieciową współpracę międzysektorową.
- Upowszechnianie tematyki innowacyjnego podejścia do wyzwań społecznych, poprzez organizację: tzw. innowacyjnych szybkowarów, czyli spotkań wprowadzających w temat poszczególnych naborów do inkubatora, które mogą pomóc budować zespoły projektowe wokół konkretnych, zdiagnozowanych potrzeb osób zależnych; otwartych seminariów poświęconych różnym aspektom innowacji społecznych oraz spotkań sieciujących dla osób i instytucji zainteresowanych tworzeniem innowacji – zarówno od strony autorów pomysłów, jak i podmiotów, które mogłyby je wdrażać; tzw. innowacyjnych mikserów, czyli spotkań w kilku miastach (poza Warszawą i Gdynią) dla osób zainteresowanych pracą nad poszukiwaniem nowych rozwiązań dla problemów społecznych, służących budowaniu lokalnych środowisk przyjaznych innowacjom.
Osiągnięte rezultaty
- W ramach trzech naborów do inkubatorów wsparcie otrzymało ponad 70 pomysłów na innowacje (m.in. w formie szkoleń, indywidualnych konsultacji i mentoringu).
- Grant na przetestowanie innowacji w wybranym środowisku otrzymały 33 projekty, w tym 18 z nich, z największym potencjałem do dalszego wdrażania, zostało upowszechnionych na szerszą skalę w oparciu o doświadczenia z testowania.
Uczestnicy
Przedstawiciele różnego rodzaju organizacji, instytucji i przedsiębiorstw, ale także grupy nieformalne i osoby fizyczne mające pomysły na innowacyjne rozwiązania w zakresie opieki nad osobami zależnymi lub wsparcia dla opiekunów.
Okres realizacji
lipiec 2016 – czerwiec 2019
Źródło finansowania
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Budżet
2.919.855,06 zł, w tym 2.821.397,11 zł w ramach dofinansowania.