Przejdź do głównej zawartości strony

Realizator

Fundacja Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” z Warszawy w partnerstwie z Gminą Gdynia (Laboratorium Innowacji Społecznych i MOPS Gdynia), Uniwersytetem SWPS i Laboratorium EE.

Główny cel

Stworzenie multimedialnego, czyli wykorzystującego różne techniki audiowizualne, urządzenia dedykowanego seniorom w wieku 65+ stymulującego indywidualną i zbiorową pamięć seniorów, a także przeciwdziałającego ich wykluczeniu cyfrowemu i kulturalnemu.

Kluczowe działania

  1. Zaprojektowanie urządzenie multimedialnego w oparciu o: wyniki badań dotyczących potrzeb seniorów, czynników spowalniających procesy starzenia mózgu, rodzajów dostępnych treści pozytywnie oddziałujących na pamięć oraz możliwości technologicznych i infrastrukturalnych; opinie ekspertów z różnorodnych środowisk zajmujących się tematyką osób starszych (m.in. akademicy, geriatrzy, pracownicy organizacji pozarządowych, przedstawiciele samorządów, pracownicy ośrodków pomocy społecznej) i samych seniorów; realizację badania jakościowego (m.in. wizyty studyjne w wybranych domach opieki oraz centrach seniorów w Warszawie i Gdyni) oraz ilościowego (badanie ankietowe na celowej próbie seniorów).
  2. Wykorzystanie w projektowaniu urządzenia metody design thinking, która zakłada: stworzenie interdyscyplinarnego zespołu (co zagwarantowało udział przedstawicieli wszystkich partnerów, specjalistów w dziedzinie designu oraz innych ekspertów); dogłębne zrozumienie potrzeb użytkowników oraz testowanie hipotez i prototypów poprzez zbieranie opinii seniorów.
  3. Umieszczenie na trzy miesiące prototypu urządzenia w instytucjach świadczących usługi dla seniorów (osoby starsze zachęcano do korzystania z urządzenia zarówno samodzielnie, jak i w ramach zajęć terapeutycznych czy grupowych) wraz z monitorowaniem przez pracowników instytucji oraz zewnętrznych badaczy sposobu korzystania z urządzenia i określenia, jaki sposób i kontekst użytkowania sprawdza się najlepiej.
  4. Opracowanie w ramach przygotowań do wprowadzenia urządzenia na rynek m.in.: przepisów (ustaw, rozporządzeń) wpływających na możliwość jego zakupu przez instytucje publiczne; przeprowadzenie rozmów z kierownikami placówek dedykowanych seniorom, przedstawicielami samorządów, a także obliczenie kosztów produkcji urządzenia (projekt przewiduje udostępnienie kodu oprogramowania na otwartej licencji).

Osiągnięte rezultaty

  1. Stworzenie multimedialnego urządzenia pomagającego stymulować pamięć seniorów, na który składają się: tablet, jego obudowa oraz oprogramowanie – 3 aplikacje: MEMO Trening, MEMO Dzień, MEMO Pamiątki wraz z autorskimi treściami wykorzystującymi obrazy czy muzykę.
  2. Wzrost integracji osób starszych oraz ułatwienie im nawiązywania i utrzymywania relacji międzypokoleniowych.
  3. Zmniejszenie wykluczenia cyfrowego i kulturalnego osób starszych poprzez umożliwienie im skorzystania z urządzenia i oswojenia się z nowymi technologiami.

Uczestnicy

W pracach nad urządzeniem uczestniczyli projektanci i specjaliści od technologii, jak również przedstawiciele środowisk zajmujących się tematyką osób starszych (m.in. akademicy, geriatrzy, pracownicy organizacji pozarządowych, przedstawiciele samorządów, pracownicy ośrodków pomocy społecznej) i samych seniorów; w cały proces – niemal na każdym jego etapie – zaangażowani byli także sami seniorzy jako jego przyszli użytkownicy.

Okres realizacji

kwiecień 2015 – marzec 2018

Źródło finansowania

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach konkursu „Innowacje Społeczne II”.

Budżet

1.136.421,00 zł, w tym 893.000,00 zł  w ramach dofinansowania.

Informacje dodatkowe

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close