Realizator
Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia.
Główny cel
Aktywizacja społeczno-zawodowa oraz utrwalanie zasad współżycia społecznego osób w kryzysie mieszkaniowym w procesie wychodzenia z bezdomności.
Kluczowe działania
- Zapewnienie osobom bezdomnym bezpiecznego miejsca przebywania (wynajęcie mieszkania, pokoju) oraz prowadzenie intensywnej pracy socjalnej w kierunku aktywizacji społeczno-zawodowej (zgodnie z ideą metody housing first).
- Opracowanie i realizacja planów pomocy, opierających się na zasobach osób bezdomnych i indywidualnie do nich dopasowywanych oraz realizowanie działań środowiskowych, zmierzających do utrwalania samodzielności.
Planowane rezultaty
- Zbudowanie w Gdyni nowego systemowego podejścia do procesu wychodzenia z bezdomności opartego o metody housing first.
- Rozwój deinstytucjonalnych form wsparcia osób w kryzysie mieszkaniowym, wpływających m.in. na zmniejszenie kosztów z tytułu pobytu w schronisku czy innych placówkach wsparcia całodobowego oraz wzrost liczby usamodzielnionych osób bezdomnych, tj. nie wymagających dalszego wsparcia instytucjonalnego.
Uczestnicy
Od początku realizacji projektu wsparciem w ramach planu Utrecht objęto 291 osób bezdomnych, wcześniej przebywających w schroniskach lub miejscach niemieszkalnych, w tym 85 usamodzielniło się (stan na grudzień 2022 roku).
Okres realizacji
wrzesień 2015 – obecnie
Źródło finansowania
Projekt socjalny finansowany ze środków gminnych.
Budżet
407.104,15 zł – łączna kwota wsparcia finansowego w formie zasiłków celowych na wynajem mieszkań na otwartym rynku w 2022 roku.