Realizator
MOPS Gdynia.
Główny cel
Zwiększenie społecznie akceptowalnej aktywności życiowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Kluczowe działania
- Zapewnienie zindywidualizowanego i zintensyfikowanego wsparcia asystenta rodziny lub osoby usamodzielnianej, pracownika socjalnego, doradcy osoby niepełnosprawnej lub koordynatora PAL w ramach tzw. paneli projektowych – każdy z nich dedykowany był innej grupie odbiorców: nieprzerwanie od pierwszego roku (edycja I) była nim asystentura rodzin; w kolejnym (2009) roku projekt wzbogacono o panel asystentury osób usamodzielnianych oraz Program Aktywności Lokalnej na rzecz mieszkańców ulic Zamenhofa i Opata Hackiego; rok 2010 (edycja III) to – prócz kontynuacji realizowanych już paneli – rozszerzenie projektu o panel wsparcia osób z niepełnosprawnościami oraz Program Aktywności Lokalnej dedykowany profilaktyce bezdomności; od 2011 roku do końca (edycje IV-V), projekt realizowano w panelach: asystentury rodzin, asystentury osób usamodzielnianych, wsparcia osób z niepełnosprawnościami oraz Programu Aktywności Lokalnej na rzecz młodzieży gimnazjalnej; dodatkowo, wprowadzono obok asysty tzw. pogłębioną pracę socjalną; uczestnicy mogli kontynuować udział w projekcie – w zależności od indywidualnych potrzeb oraz panelu – nawet do trzech lat.
- Zapewnienie dostępu do indywidualnie animowanych działań o charakterze aktywizującym w sferze społecznej, zdrowotnej, zawodowej i edukacyjnej (tzw. instrumentów aktywnej integracji) – na przestrzeni sześciu lat realizacji projektu było ich ponad 80.
Osiągnięte rezultaty
- Wprowadzenie systemowych zmian w sposobie funkcjonowania gdyńskiego ośrodka pomocy społecznej poprzez wprowadzenie funkcji asystenta rodziny – na kilka lat przed wejściem w życie Ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – oraz wypracowanie i wdrożenie modelu trójpodziału pracy socjalnej, czyli trzech poziomów pracy socjalnej, w którym asystentura wpisała się w najwyższy poziom trójpodziału, przybierając miano intensywnej pracy socjalnej (pozostałe dwa poziomy to pogłębiona i regularna praca socjalna).
- Zwiększenie efektywności pracy socjalnej, skutkującej m.in. zwiększeniem liczby usamodzielnionych osób i rodzin oraz znaczącym spadkiem liczby dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej.
- Wprowadzenie nowej jakości wsparcia osób z niepełnosprawnościami, czyli modelu doradztwa dla osób z niepełnosprawnościami.
- Uruchomienie po zakończeniu realizacji projektu, w ramach utrwalania jego rezultatów, dwóch nowych jednostek organizacyjnych MOPS Gdynia (do dziś funkcjonujących), tj.: Zespołu ds. intensywnej pracy socjalnej z rodziną oraz Zespołu ds. doradztwa i aktywizacji osób niepełnosprawnych.
Uczestnicy
Przez sześć lat i pięć zrealizowanych edycji (ostatnia edycja dwuletnia) w projekcie udział wzięło ogółem 1.326 mieszkańców Gdyni.
Okres realizacji
maj 2008 – grudzień 2013
Źródło finansowania
Projekt systemowy współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Budżet
Łączny budżet projektu wyniósł 15.707.281,20 zł, w tym 13.952.247,93 zł w ramach dofinansowania.
Informacje dodatkowe
- Publikacja "Asystentura rodziny. Nowatorska metoda pomocy społecznej w Polsce"
- Publikacja "Asystentura rodziny. Analiza efektywności specjalizacji pracy socjalnej w kontekście projektu systemowego MOPS w Gdyni "Rodzina bliżej siebie"
- Publikacja "Rodzina bliżej siebie - czas przemian gdyńskiej pomocy społecznej i nowatorskich inwestycji w człowieka"
- Konferencja "Człowiek najlepsza inwestycja"
- Konferencja "Pomorskie ogrody sukcesu".