Realizator
Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej MOPS Gdynia.
Główny cel
Aktywizacja społeczno-zawodowa oraz utrwalanie zasad współżycia społecznego osób w kryzysie mieszkaniowym w procesie wychodzenia z bezdomności.
Kluczowe działania
- Wyremontowanie i włączenie w struktury MOPS mieszkania pozyskanego z zasobów gminy.
- Monitorowanie procesu wdrażania metody housing first zarówno w obszarze organizacyjnym, jak i merytorycznym, w szczególności w zakresie aktywnego uczestnictwa osób bezdomnych w procesie adaptacji przestrzeni mieszkalnej.
- Podpisanie z każdym z mieszkańców umowy z MOPS Gdynia, na podstawie której partycypują w kosztach utrzymania mieszkania – rozwiązanie pozwalające utrzymać mieszkanie w standardzie, w jakim zostało ono oddane do użytku, bez ryzyka zadłużeń, czy braku reakcji w przypadku wystąpienia awarii.
- Realizacja przez mieszkańców indywidualnych planów wychodzenia z bezdomności.
Planowane rezultaty
- Zbudowanie w Gdyni nowego, systemowego podejścia do procesu wychodzenia z bezdomności opartego o metodę housing first.
- Rozwój deinstytucjonalnych form wsparcia osób w kryzysie mieszkaniowym, wpływających m.in. na zmniejszenie kosztów z tytułu pobytu w schronisku czy innych placówkach wsparcia całodobowego oraz wzrost liczby usamodzielnionych osób bezdomnych, tj. nie wymagających dalszego wsparcia instytucjonalnego.
- Zbudowanie trwałej koalicji interdyscyplinarnej na rzecz metody housing first w pracy z osobami bezdomnymi.
Uczestnicy
Od początku realizacji projektu z pobytu w mieszkaniu skorzystało narastająco 8 bezdomnych mężczyzn, w tym 3 usamodzielniło się (stan na grudzień 2022 roku).
Okres realizacji
grudzień 2016 – obecnie
Źródło finansowania
Projekt finansowany ze środków gminnych.
Budżet
Budżet projektu (koszty związane z utrzymaniem mieszkania, m.in. z tytułu opłat licznikowych) w 2022 roku wyniósł: 24.270,25 zł.