Realizator
MOPS Gdynia
Główny cel
Stworzenie przyjaznych dla zdrowia i zdrowienia psychicznego warunków funkcjonowania społecznego, poprzez zapewnienie mieszkańcom Gdyni z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym oraz osobom z ich najbliższego otoczenia, dostępu do adekwatnego do ich potrzeb wsparcia w środowisku zamieszkania.
Kluczowe działania
- Zorganizowanie pięciu warsztatów i trzech wyjść uspołeczniających rozwijających zainteresowania i umiejętności uczestników, podnoszących ich samoocenę, poprawiających komunikację interpersonalną, współpracę oraz samodzielność.
- Zorganizowanie warsztatów o charakterze wspierająco-edukacyjnym dla rodzin osób z zaburzeniami psychicznymi oraz najbliższego otoczenia osób chorujących.
- Zorganizowanie dla osób z doświadczeniem kryzysu psychicznego oraz profesjonalistów wizyt studyjnych w Fundacji Pinel w Berlinie i Fountain House w Warszawie.
- Zorganizowanie warsztatów współprowadzonych przez osoby z doświadczeniem kryzysu psychicznego – ekspertów przez doświadczenie dla profesjonalistów oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką zdrowia psychicznego.
- Zorganizowanie wyjazdowego warsztatowego spotkania inicjującego działania gdyńskiej koalicji na rzecz ochrony zdrowia psychicznego.
- Wypracowanie i przetestowanie narzędzi i metod oceny jakości i efektywności usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi – w gdyńskich klubach samopomocy oraz środowiskowych domach samopomocy.
Osiągnięte rezultaty
- Zwiększenie różnorodności i poprawa jakości usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi.
- Zwiększenie integracji osób z zaburzeniami psychicznymi i ich rodzin ze środowiskiem lokalnym.
- Wzrost wiedzy osób z zaburzeniami psychicznymi, ich rodzin i profesjonalistów na temat niestandardowych form wsparcia osób po kryzysach psychicznych.
- Podniesienie wiedzy i kompetencji osób świadczących różnorodne usługi w ramach gdyńskiej sieci oparcia społecznego dla osób z zaburzeniami psychicznymi.
- Ocena jakości i efektywności usług świadczonych na rzecz osób z zaburzeniami zdrowia psychicznego w środowiskowych domach samopomocy i klubach samopomocy.
Uczestnicy
Mieszkańcy Gdyni z zaburzeniami zdrowia psychicznego, członkowie ich rodzin i osoby z najbliższego otoczenia, a także reprezentanci gdyńskich podmiotów działających w obszarze ochrony zdrowia psychicznego i wsparcia społecznego – osoby włączone w proces budowania gdyńskiej koalicji na rzecz ochrony zdrowia psychicznego oraz profesjonaliści zaangażowani w proces profilaktyki, leczenia oraz rehabilitacji osób po kryzysach psychicznych, a także osoby ze środowiska lokalnego zainteresowane tematyką ochrony zdrowia psychicznego (m.in. studenci szkół wyższych, pracownicy administracji publicznej); w projekcie udział wzięło blisko 300 osób.
Okres realizacji
maj 2017 – grudzień 2017
Źródło finansowania
Projekt współfinansowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi”.
Budżet
125.000,00 zł, w tym 100.000,00 zł w ramach dofinansowania.