– Oprócz tego co na co dzień, przez cały rok robimy dla rodzin, niezwykle istotnym dodatkiem jest współpraca z firmami sektora prywatnego w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Dzięki ich zaangażowaniu zwłaszcza w takich okresach jak święta możemy sprawić, że dla naszych młodych mieszkańców będzie to naprawdę magiczny czas.
„Kierunek Święta” to akcja, którą od lat organizuje Stowarzyszenie BFI Cares. W tym roku wsparciem w ramach niej objętych zostało 20 gdyńskich rodzin zastępczych. Poza tym Stowarzyszenie zaangażowało się także w przygotowanie prezentów dla 28 dzieci z rodzin naturalnych, które w innym wypadku w tym roku z różnych względów mogłyby ich nie otrzymać.
– Działamy od 2017 roku wspierając charytatywnie rodziny będące pod opieką gdyńskiego MOPS. Wcześniej angażowaliśmy się w inne, jednorazowe akcje i szukaliśmy możliwości zapewniania wsparcia w trybie ciągłym – mówi Piotr Ostromęcki ze Stowarzyszenia BFI Cares. – Pomagamy ponieważ czujemy taką potrzebę. Mamy chęci, pomysł, możliwości sprawcze. Możemy w sposób aktywny i skuteczny skrzyknąć ludzi dobrej woli, przedstawić im plan i zachęcić do wsparcia. Mamy także ludzi, którzy mogą dołożyć swoją cegiełkę wspierając nas w ramach kiermaszu, przygotowując różne gadżety, które tam sprzedajemy czy licytujemy., podczas zakupów i pakowania prezentów dla rodzin. Wszystko opiera się o dobrą wolę, widzimy ją wokół nas i szkoda byłoby z tego nie skorzystać. Jeśli człowiek ma pracę, rodzinę i zdrowie to już ma o wiele więcej niż niektórzy wokół nas i trzeba wyciągać rękę do tych, którzy tej podstawowej bazy życiowej nie doświadczyli albo została jakoś zaburzona przez los. Mam poczucie, że dzieci zawiniły najmniej, żeby znaleźć się w takiej sytuacji, więc uważam, że taka bezwarunkowa pomoc jak najbardziej się im należy.
Wcześniej, zanim powstały paczki, zorganizowany został specjalny świąteczny kiermasz, w ramach którego zbierane były środki na realizację akcji.
– Wspomagam akcję od czterech lat. W tym roku udało się ją zrealizować z bardzo dużym rozmachem – podkreśla Magdalena Szefer, elf Fundacji BFI Cares. – Od dwóch lat prowadzimy w naszej firmie kiermasz świąteczny prowadzony przez nas wszystkich. Sprzedawaliśmy na nim przeróżne rzeczy, w tym m.in. vouchery od znanych firm z terenu Trójmiasta oraz rzeczy robione przez nas samych. W paczkach dla rodzin z kolei znalazły się: niezbędne rzeczy – od chemii poprzez artykuły spożywcze oraz prezenty dla dzieciaków, które pisały bardzo wzruszające listy do Świętego Mikołaja. W niektórych paczkach jest też coś dodatkowego od nas.
Należy nadmienić, że BFI Cares wspiera dzieci z gdyńskich rodzin zastępczych przez cały rok. Jedną z akcji, która została zapoczątkowana we wrześniu są zajęcia pływackie z profesjonalnymi trenerami pn. „Baby Sharks”.
Poza akcją “Kierunek Święta” do zawodowych rodzin zastępczych i prowadzących rodzinne domy dziecka trafiło 30 dedykowanych paczek ze świątecznymi upominkami od firmy od ADVA Optical Networking.
Rzeczy niezbędne i miłe po raz pierwszy
Kończy się również akcja przekazywani świątecznych paczek zainicjowana przez Zespół ds. Wsparcia Dziecka i Rodziny MOPS Gdynia. Jak podkreślają jego pracownicy, efekt finalny przerósł wszelkie oczekiwania. W założeniu prezenty otrzymać miało 10 rodzin z dziećmi, ostatecznie jednak obdarowano 25 zarówno rodzin jak i osób samotnych.
– Spośród wszystkich naszych usamodzielnianych wychowanków wyłoniliśmy osoby i rodziny, które określiły swoje potrzeby – mówi Katarzyna Michalska, koordynator ds. usamodzielnień MOPS w Gdyni. – Paczki, które przygotowaliśmy, nie są przypadkowe, ale celowane pod konkretne potrzeby każdego obdarowanego. Znalazły się w nich różne artykuły przemysłowe, spożywcze, pampersy, posiłki w słoiczkach, zabawki dla dzieci, środki czystości, ale też coś miłego.
– To jednak święta, więc staraliśmy się, aby poza rzeczami, które są potrzebne na co dzień, a których nie mają, otrzymali coś, co pozwoli im poczuć klimat świąt – dodaje Paulina Lewandowska, pracownik socjalny w sekcji usamodzielnień. – Nie chcieliśmy, aby były to tylko mąka, makaron i proszek do prania, co wiadomo, że jest potrzebne, ale też, aby rodzice i ich dzieci otrzymały taki prawdziwy prezent.
W tegoroczną akcję poza pracownikami MOPS zaangażowali się również byli wychowankowie pieczy zastępczej, którzy sami kiedyś korzystali z pomocy, a także osoby prywatne.
– Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim, którzy włączyli się w naszą tegoroczną akcję niesienia pomocy – dodaje Iwona Florianowicz, z-ca kierownika Zds.WDR.