– Przemoc w rodzinie i wszelkie sprawy z nią związane to zjawiska wielowymiarowe, które nie mają jednej przyczyny – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Aby skutecznie pomagać osobom w jakikolwiek sposób uwikłanym w przemoc potrzebna jest fachowa wiedza, doświadczenie i wyczucie, ale także odpowiednie warunki, przestrzeń do swobodnej rozmowy i omówienia problemów. Teraz wszystkie te potrzeby zostały spełnione. Wierzę, że kolejne lata pracy Zespołu będą niezmiennie owocne i będą nadal przyczyniać się do pozytywnych zmian w życiu naszych mieszkańców.
Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – jako jednostkę organizacyjną Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni – tworzy 10. pracowników. Do ich zadań należy, przede wszystkim, prowadzenie procedur Niebieskiej Karty, a w tym m.in. działania dot. zatrzymania zachowań przemocowych, poprawy bezpieczeństwa osób dotkniętych przemocą, a w szczególności dzieci. W latach 2011-2022 wszczęto w Gdyni łącznie 3365 procedur NK, w roku 2023, dotychczas, 89. Jak można zaobserwować w treści raportów, wartość ok. 300 procedur utrzymuje się corocznie.
Zespół odpowiada także za obsługę organizacyjno-techniczną prac Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni, koordynując i uspójniając jego pracę i współpracę w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie wielu instytucji na terenie gminy.
– Po 5 latach starań zyskaliśmy nową siedzibę, która przyczyni się do poprawy komfortu naszej codziennej pracy – mówi Hanna Żółkoś-Margońska, kierownik Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie MOPS w Gdyni. – Większa przestrzeń pozwoli m.in. na pracę w dwuosobowych pokojach, dzięki czemu pracownicy zyskają lepsze warunki do skupienia się przy pisaniu dokumentacji, jak też rozmów telefonicznych z klientami. Powstał tutaj także specjalnie dedykowany i wyposażony pokój spotkań z klientami, który zapewni godne warunki do rozmowy o trudnych i często bolesnych sprawach.
Poza ww. wymienionymi aspektami nowa siedziba oznacza także profesjonalne, wydzielone archiwum na dokumentację, przestrzeń do organizowania spotkań/szkoleń/warsztatów dla większej grupy osób oraz korzystniejsze warunki do prowadzenia spotkań z przedstawicielami innych instytucji.
– Kadra Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej stara się wszechstronnie wspierać mieszkańców doświadczających trudności w codziennym życiu – zaznacza Franciszek Bronk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – Nie inaczej jest w kwestiach związanych z przemocą w rodzinie, zjawiska, które objawia się na wiele różnych sposobów, a żaden z nich nie powinien być w najmniejszym stopniu bagatelizowany. MOPS dysponuje szeroką ofertą specjalistycznego, dostosowanego do konkretnych potrzeb wsparcia, zarówno w wymiarze interwencyjnym jak i długofalowym.
Nowa siedziba Zespołu znajduje się w miejscu, w którym przez lata działał oddział Poczty Polskiej. Układ pomieszczeń zasadniczo się nie zmienił, ale konieczne było przystosowanie około 220-metrowej powierzchni do nowej funkcji. Wymieniono drzwi, posadzki, pomalowano ściany. Zainstalowano system wentylacji oraz zabezpieczeń p.poż., wymieniono też całą instalację elektryczną.
Remont, na podstawie przygotowanego wcześniej projektu, prowadziło Laboratorium Innowacji Społecznych, a w prace zaangażowani byli podopieczni Centrum Integracji Społecznej w Gdyni.
Zespół ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie mieści się przy ul. Morskiej 106 w Gdyni.
Działa od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30.
Kontakt tel. 58 627 33 60.