Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Transparenty ustawione przed wejściem do klubu 1,2,3, obalające mity związane z kryzysem psychicznym o treściach takich jak płacz jest OK, choroba to nie wyrok'.
Transparenty ustawione przed wejściem do klubu 1,2,3, obalające mity związane z kryzysem psychicznym o treściach takich jak Płacz jest OK, Choroba to nie wyrok. //fot. archiwum MOPS w Gdyni

 Przy nieustannie przyspieszającym trybie życia, bardzo łatwo o chwile słabości, załamania. Bagatelizowanie tego zjawiska może mieć opłakane skutki w przyszłości. Mając tego świadomość Miasto Gdynia uruchomiło w 2020 roku Centrum Samopomocy, aby nie pozostawiać ludzi, których taki kryzys dotyka – samym sobie. Od lat udzielamy inicjatywie Odmień Swoją Głowę naszego patronatu, ma ona ogromne znaczenie w kwestii uświadamiania, że kryzys dotknąć może każdego z nas – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. Społecznych.

Założenia obchodów

– Ideą Dni Solidarności jest zwrócenie uwagi na problematykę problemów zdrowia psychicznego. Organizacja różnych wydarzeń pozwala inicjować dyskurs i dialog wokół tej tematyki – zauważył Piotr Harhaj, Dyrektor Centrum Samopomocy w Gdyni i Prezes Stowarzyszenia Na Drodze Ekspresji w Sopocie (organizatora wydarzenia). Rozmawiamy, o tym, że może spotkać każdego, że ważne jest nieocenianie – nieszufladkowanie drugiego człowieka oraz w przypadku, gdy kryzys przytrafi się właśnie Tobie, przełamanie strachu by poprosić o pomoc – to żaden wstyd.

Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego – organizatorzy wydarzenia próbują łamać mity związane z kryzysem psychicznym. Osoby z zaburzeniami psychicznymi często doświadczają naznaczenia, piętnowania i ostracyzmu społecznego. Są postrzegane jako osoby inne, często potencjalnie niebezpieczne. W konsekwencji spychanie na margines życia społecznego.
Co trzecia osoba w Polsce przechodziła, przechodzi lub będzie przechodzić w swoim życiu taki kryzys, a ponieważ spotkać on może każdego bez względu na płeć, wiek czy zajmowane stanowisko, właśnie na tę „demokratyczność kryzysu” zwracają uwagę organizatorzy wydarzenia.

Zdjęcie: Oficjalny plakat informujący o tegorocznych obchodach Dni Solidarności z Osobami w Kryzysie Psychicznym
Oficjalny plakat informujący o tegorocznych obchodach Dni Solidarności z Osobami w Kryzysie Psychicznym.//mat. Pomorska Koalicja na Rzecz Zdrowia Psychicznego

Obchody zorganizowane dla wszystkich

Program obchodów Dni Solidarności, składa się z wielu wydarzeń kierowanych do osób dotkniętych kryzysem, ich bliskich oraz np. pracowników socjalnych odpowiedzialnych za wsparcie. Warto wśród nich wymienić m.in. wernisaże, konferencje oraz wykłady, spektakle i warsztaty. Podczas Dni Solidarności otwarto wystawy w ramach Trójmiejskiej Galerii Artystów Outsiderów. Twórczość artystyczna to wspólny, uniwersalny język –  każdy może interpretować ją indywidualnie. Patrząc na obraz, coś mamy na myśli. Na tej właśnie płaszczyźnie wśród uczestników buduje się pierwsza wymiana myśli, pierwszy kontakt, który później naturalnie można rozwijać.

Zdjęcie: Część prac Artystów - Outsiderów,wystawionych podzas artystycznych wernisaży w klubach 1,2,3 i Chrzan House
Część prac Artystów - Outsiderów, wystawionych podczas artystycznych wernisaży w klubach 1,2,3 i Chrzan House.//fot. archiwum MOPS w Gdyni

Tegoroczna kampania Odmień Swoją Głowę, swój finał będzie mieć 23 października w Kościerzynie. Wcześniej odbędzie się VII Forum Samopomocy – 17 października w Konsulacie Kultury w Gdyni.
Rocznie ze wsparcia Centrum Samopomocy korzysta ponad 200 osób. Aktywnie działa społeczność w działającym już ponad 10 lat klubie 1,2,3, przy ul Warszawskiej oraz nieco młodszym Chrzan House przy ul Chrzanowskiego. Centrum Samopomocy oferuje również indywidualne wsparcie  w przełamywaniu izolacji i w zatrudnieniu, co pomaga osobom dotkniętym kryzysem w odzyskiwaniu sprawczości.

Zdjęcie: Uczestnicy targów pracy zorganizowanych 22.09.2023 w gdyńskim klubie Chrzan House
Uczestnicy targów pracy zorganizowanych 22 września w gdyńskim klubie Chrzan House.//fot. archiwum Chrzan House Gdynia

Dla nas proces odmieniania głów trwa cały rok, pracujemy z ludźmi w oparciu o relacyjność, a ta wymaga nieustannej pielęgnacji i uważności  – podsumował Piotr Harhaj.  – Prowadzimy kluby, w których uczestnicy rozwijają swoje umiejętności, budują relacje, często utrzymując kontakt również poza klubem. Odmieniamy także nasze głowy – głowy profesjonalistów pracujących na rzecz zdrowienia osób z zaburzeniami psychicznymi. „Głowy” często dotknięte wypaleniem zawodowych, rutyną i brakiem nadziei na skuteczne towarzyszenie w odzyskiwaniu sprawczości. W końcu staramy się informować i edukować społeczności, jak pomóc sobie i innym w sytuacjach trudnych i wpływać na ludzi by mniej osądzali, a więcej myśleli przed tym, gdy rzucą w kogoś słowem – kamieniem: jednym z wielu brzydkich epitetów, które nic nie wnoszą, a krzywdzą bardzo mocno.

Więcej informacji o działalności Centrum Samopomocy w Gdyni na stronie:
www.centrumsamopomocy.pl

Więcej informacji o kampanii „Odmień swoją głowę” na stronie:
www.odmienswojaglowe.org

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close