Zainteresowanie i zaangażowanie w sprawy lokalnych społeczności to dziś jeden z wyznaczników odpowiedzialnego społecznie biznesu (ang. CSR). Idea jest godna podkreślenia, ponieważ firmy odpowiedzialne społecznie przełamują bariery między sektorem publicznym i prywatnym. Doskonale uzupełnia to istniejący w miastach system wsparcia, jednocześnie podnosząc jakość życia osób najbardziej potrzebujących.
Jednym z przykładów takiej inicjatywy była przeprowadzona z udziałem firmy Szajna Laboratorium Optyczne akcja bezpłatnego badania wzroku i ufundowania nowych okularów dla klientów pomocy społecznej. Na przełomie września i października w siedzibie MOPS w Gdyni odbyło się badanie przeprowadzone z udziałem Koła Naukowego Optyki Widzenia VISUS z Politechniki Wrocławskiej. W listopadzie 23 osoby odebrały łącznie 28 par nowych okularów.
Kolejna akcja to prowadzona przez stowarzyszenie BFI Cares i partnerów akcja pod nazwą BFI Baby Sharks. Dzięki niej 58 dzieci z pieczy zastępczej w trakcie trwania roku szkolnego, co sobotę bierze udział w zajęciach nauki pływania pod okiem instruktorów z gdyńskiej szkoły pływania Delfin. Pomysł wziął się z chęci zaproponowania młodzieży czegoś, co rozwinie jej umiejętności, da szansę na oderwanie się od stresującej codzienności i wesprze w szlifowaniu pozytywnych cech charakteru takich jak cierpliwość, determinacja i dyscyplina.
– Z początku nasze dzieci bały się wody i uczyły się wyłącznie przy barierkach – opowiada Monika Piotrowska, prowadząca wraz z mężem gdyński rodzinny dom dziecka. – Poczyniły jednak duże postępy i obecnie coraz chętniej wychodzą na większe głębokości. Instruktorzy mają z nimi świetny kontakt. W razie potrzeby wchodzą do wody i pomagają im się z nią oswajać. Dzieci nie mogą się doczekać soboty, same szykują niezbędny sprzęt. Widzimy, jak ważną częścią ich życia stał się ten dzień.
Warto również wspomnieć, że stowarzyszenie od 5 lat prowadzi również regularną akcję „Kierunek Święta”. W ramach tej inicjatywy organizowany jest kiermasz świąteczny połączony z licytacją przedmiotów przekazanych przez partnerów stowarzyszenia. Dzięki niej spełniane są świąteczne marzenia dzieci, zebrane na podstawie pisanych wcześniej listów do Mikołaja, a rodziny otrzymują dodatkowo paczki z produktami codziennego użytku.
Następnym przykładem zaangażowania biznesu w sprawy społeczne jest inicjatywa firmy Budimex. Pod koniec ubiegłego roku w jednym z gdyńskich rodzinnych domów dziecka przeprowadzony został remont m.in. pieca grzewczego, pralni oraz toalety dla dzieci.
– Niezmiernie cieszą mnie inicjatywy firm, które przełamując bariery sektorowe, angażują się w pomoc lokalnym społecznościom. – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Istnieją procedury, których jednostki publiczne muszą się trzymać a które nie obowiązują w przypadku sektora prywatnego. Dlatego wspólne akcje obu sektorów cechuje m.in. szybkość działania i minimum formalizmów. Stąd też doceniam każdą firmę, która, poświęcając czas i środki, uzupełnia działający w Gdyni system wsparcia.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.