– Naszym niezmiennym założeniem jest Gdynia jako miasto przyjazne dla wszystkich – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Stąd stale rozbudowujemy ofertę wsparcia na wielu płaszczyznach, zarówno jako jednostki samorządowe, jak i współpracujące z nami organizacje. Oferta jest dziś tak zróżnicowana, że niezbędne stało się stworzenie swego rodzaju „instrukcji działania”. Elementu, który spina całość wszystkie oferty, ale jednocześnie jest bardzo funkcjonalnym przewodnikiem dla osoby poszukującej wsparcia. Portal Gdynia Wspiera doskonale spełnia to zadanie. Czyni to też w niekonwencjonalny, nowatorski, ale i bardzo przystępny dla każdego użytkownika sposób.
Strona została stworzona przez Zespół Placówek Specjalistycznych w Gdyni, a jej celem było uproszczenie do maksimum możliwości odnalezienia nieodpłatnej pomocy w Gdyni. Po przejściu na witrynę użytkownik znajdzie sześć głównych kategorii problemów takich jak kłopoty z uzależnieniem i nadużywaniem, przemoc i poszkodowanie przestępstwem czy złe samopoczucie i kryzysy psychiczne. Każda z nich zawiera dodatkowe podkategorie doprecyzowujące problem, a następnie kolejne. Dzięki wspomnianemu podziałowi, osoba korzystająca ze strony jest precyzyjnie kierowana w miejsce, gdzie odpowiedni specjaliści będą w stanie udzielić jej niezbędnej pomocy. Cały proces jest bardzo przyjazny dla użytkownika, a samo wyszukanie interesującej nas kategorii, trwa dosłownie kilkanaście sekund. Baza ofert jest na bieżąco aktualizowana. Swoją ofertę do serwisu gdyniawspiera.pl dodać może każda organizacja udzielająca nieodpłatnego wsparcia gdynianom doświadczającym problemów w codziennym funkcjonowaniu.
Portal nie skupia się jednak wyłącznie na funkcjonalnościach związanych z wyszukiwaniem wsparcia. Od czasu uruchomienia został wzbogacony o moduły skierowane do osób, które tego wsparcia chcą udzielać. Osoby zainteresowane odnajdą w ten sposób miejsca, w których można skorzystać z programów stażowych lub odbyć wolontariat. Z pomocą strony można również poznać lokalizacje obecnych w Gdyni sklepów społecznych oraz gdyńskiego Ubraniomatu – miejsca, w którym możemy oddać potrzebującym odzież, jednocześnie wspierając tym gdyńskie organizacje pozarządowe. Ostatnim z dodanych modułów jest kategoria dotycząca wsparcia uchodźców z objętej wojną Ukrainy.
– Głównym celem stworzenia portalu było maksymalne skrócenie drogi między osobami, które potrzebują wsparcia, a działającymi, w ramach oferty miejskiej, instytucjami, które oferują je bezpłatnie – wyjaśnia Przemysław Lebiedziński, dyrektor Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni. – Informacje dostępne na stronie są na bieżąco aktualizowane, by użytkownik mógł mieć pewność, że zostanie skierowany w odpowiednie miejsce. Wśród partnerów strony mamy zarówno jednostki publiczne, jak i małe podmioty pozarządowe, by wspierać dostępnymi informacjami możliwie jak największą liczbę użytkowników. Obecnie strona prowadzi użytkownika do 174 instytucji, które mają mu do zaoferowania łącznie 384 oferty bezpłatnego wsparcia.
Przez lata funkcjonowania, strona Gdynia Wspiera zdążyła zakorzenić się w świadomości gdynian. Z zebranych danych wynika, że od uruchomienia serwisu do końca 2023 roku, zanotował on niemal 230 tysięcy unikalnych odsłon. W samym roku 2023 odnotowano ponad 28 tysięcy unikalnych odwiedzin. Ze względu na innowacyjne podejście i natychmiastowość zastosowaną w wyszukiwarce – strona od ponad 3 lat jest również integralną częścią serwisu Konto Mieszkańca.