Założone w 2009 r. stowarzyszenie prowadzi na terenie Gdyni m.in. placówkę wsparcia dziennego SPOT Mikołaj Alternative. W zorganizowanych zajęciach brała udział młodzież z jednej z grup SPOT-u oraz dzieci z rodzin objętych wsparciem przez DOPS 3.
– Priorytetem podczas planowania była możliwość zapewnienia dzieciom możliwości spędzenia czasu w przyjaznym i bezpiecznym środowisku – opowiada Aleksandra Jabłońska, pracownik socjalny DOPS 3. – Zależało nam tez na wyborze różnorodnych zajęć, łączących podaną w ciekawy sposób wiedzę z aktywnością ruchową.
W ubiegłym tygodniu młodzież zapoznawała się m.in. z morską fauną podczas wycieczki do gdyńskiego Akwarium. Grupa odwiedziła również Muzeum Emigracji, Dar Pomorza, a także Centrum Nauki Experyment. Aktywność ruchową zapewniono dzieciom podczas wycieczki do Jump City w Rumi, a zwieńczeniem całego, pełnego wrażeń tygodnia, była wycieczka do Ogrodu Botanicznego w Marszewie, gdzie edukacja przeplatała się z aktywnością fizyczną. Wycieczkę rozpoczęto lekcją o mieszkańcach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Następnie młodzież wraz z opiekunami, w asyście przewodnika, ruszyła na szlak Alicji – jedną ze ścieżek umożliwiających zwiedzanie ogrodu. Dzień zakończył się wspólnym grillem i integracyjną grą, podczas której radość z uczestnictwa w spotkaniach przeplatała się z odrobiną żalu, że to już koniec.
– To był dla dzieciaków bardzo udany tydzień – podkreśla Wioleta Kubiak, wychowawca grupy młodszej w SPOT Mikołaj Alternative. – Każdego dnia robiły one coś innego, w innym miejscu, uczyły się nowych rzeczy, a także poznawały coraz lepiej swoich rówieśników. Wspólną organizację spotkań wakacyjnych wraz z DOPS „trójką” uważam za bardzo udaną. Jednocześnie dziękujemy za zaangażowanie podmiotom prywatnym, które wsparły nas w zapewnieniu młodzieży ciekawego, wakacyjnego tygodnia.