Konferencja podsumowywała ubiegłoroczne działania realizowane przez:
- Centrum Diagnozy i Terapii FASD MOPS, zajmujące się diagnozą i terapią dzieci oraz szkoleniem specjalistów pracujących z osobami z FASD – konsultacjami objęto łącznie 123 dzieci.
- Zespół Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych MOPS, w ramach którego funkcjonuje m.in. Klub Abstynenta Krokus dla grup AA, DDA, DDD oraz Anonimowych Hazardzistów i osób uzależnionych od jedzenia. W spotkaniach klubów co miesiąc uczestniczyło ponad 600 osób.
- Zespół Pomocy Psychologicznej MOPS, z którego w ubiegłym roku skorzystało niemal 400 osób.
- Zespół Placówek Specjalistycznych który nadzoruje. 15 placówek wsparcia dziennego SPOT (w tym 3 prowadzone bezpośrednio przez ZPS i 12 przez organizacje pozarządowe). Z gdyńskich SPOT-ów korzysta obecnie ponad 500 dzieci. Ponadto w strukturach ZPS Działa Specjalistyczny Ośrodek Wsparcia dla Osób Doświadczających Przemocy Domowej (SOW – z którego wsparcia skorzystały 344 osoby ) oraz Ośrodek Interwencji Kryzysowej (OIK – tu z kolei 425 osób ).
- I Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej, który przeprowadził w 2024 roku blisko 2500 wywiadów środowiskowych.
Oprócz podsumowania ubiegłorocznych działań, uczestnicy zasygnalizowali również wyzwania i plany na najbliższą przyszłość. W spotkaniu brały udział także gdyńskie radne – Mariola Śrubarczyk-Cichowska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta i Beata Zastawna, przewodnicząca komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia RM oraz Tomasz Augustyniak, dyrektor zarządzający ds. spraw społecznych.
– Bardzo dziękuję za zaproszenie na kolejne spotkanie z cyklu GPS dobrego pomagania, jest to dla mnie solidna porcja informacji na temat państwa pracy i problemów – zaznaczyła Beata Zastawna. – Wszystkim pracownikom pomocy społecznej chciałabym serdecznie podziękować i pogratulować za pracę i zaangażowanie na rzecz gdynian.
Kolejne spotkanie, tym razem dotyczące podsumowania wsparcia seniorów i osób z niepełnosprawnościami, zaplanowano na kwiecień.