Światowe dane nie napawają optymizmem – jedna na siedem młodych osób w wieku od 10 do 19 lat cierpi na zdiagnozowane zaburzenia psychiczne. To około 80 mln nastolatków w wieku od 10 do 14 lat oraz 86 mln nastolatków w wieku 15-19 lat. Jak wynika z badań UNICEF izolacja, utrudnienia w nauce i studiach, brak perspektyw to tylko przykłady wpływu pandemii na zdrowie psychiczne zwłaszcza młodych ludzi.
– To święto jest dla nas pretekstem, żebyśmy przyjrzeli się temu, co Gdynia ma do zaoferowania w zakresie bezpłatnego psychologicznego wsparcia dla mieszkańców, szczególnie w ostatnim trudnym czasie izolacji społecznej – wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – W trosce o kondycję psychiczną dzieci i młodzieży uruchomiliśmy czat i telefon zaufania w ramach projektu „Co u Ciebie” i na początku tego roku sfinansowaliśmy z budżetu miasta projekt „Wspieranie i rozwijanie – WiR”. Z kolei unikalny projekt „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” skupia się na pomocy rodzinom w kryzysie suicydalnym. Warto również dodać, że w czasie największej fali zachorowań na Covid-19 pracownicy np. Środowiskowych Domów Samopomocy, Dziennego Domu Pomocy Społecznej i Centrum Aktywności Seniora byli w stałym kontakcie ze swoimi podopiecznymi, starając się wspierać i minimalizować psychiczne skutki izolacji społecznej.
Specjaliści proponują, aby skupić się na budowaniu pozytywnych rytuałów i powrotu do relacji sprzed pandemii, gdyż tego właśnie teraz potrzebujemy, aby odzyskać poczucie bezpieczeństwa. Choć Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego przypada w niedzielę 10 października, zachęcamy, aby najbliższy okres poświęcić na zadbanie o samopoczucie swoje i swoich najbliższych.
Jak okres pandemii wpłynął na sytuację psychiczną gdynian, wyjaśnia dr Agata Cichoń-Chojnacka, psychiatra dzieci i młodzieży:
– Można powiedzieć, że najmłodsze dzieci odzyskały rodziców, bo spędzili razem więcej czasu, gdy przedszkola były zamknięte. Natomiast młodzież przez ostatnie półtora roku bardzo dużo straciła – ich świat przeniósł się do świata wirtualnego i teraz choć mogą już wychodzić do szkoły, na zajęcia i na spacery to wcale nie są tak aktywni jak przed pandemią. Przez dłuższy czas ich główną przyjemnością i wypełnieniem czasu były media społecznościowe i niektórzy z nich woleliby w tym pozostać, nie czują potrzeby budowania kontaktów w świecie realnym.
Co robić, aby utrzymać swoje zdrowie psychiczne w dobrej kondycji?
– Aby lepiej się czuć musimy uczestniczyć w życiu społecznym i budować relacje – dodaje dr Agata Cichoń-Chojnacka – Gdy nasz stan psychiczny jest dobry, mamy adekwatne poczucie własnej wartości, pojawia się też chęć realizacji swoich celów i odczuwamy satysfakcję z życia. W dążeniu do dobrostanu pomoże nam dobrze dobrana do naszych potrzeb dieta i regularne uprawianie sportu. Aktywność fizyczna powoduje, że jesteśmy bardziej twórczy i gotowi na to, co przyniesie codzienność.
Jednak COVID-19 nadszarpnął zdrowie psychiczne również tych osób, które dotychczas czuły się zupełnie dobrze:
– Część osób skarży się na mniejszą skuteczność w pracy, spadek kreatywności i niechęć do wyjścia z domu. Wcale tak szybko nie wróciliśmy do aktywności sprzed pandemii, część z nas nadal odczuwa pogorszony nastrój. W tej sytuacji ważny jest powrót do dawnych, ulubionych rytuałów, ale także budowanie nowych nawyków prozdrowotnych. Istotne jest też odtworzenie relacji, które posiadaliśmy przed pandemią – możemy to robić małymi krokami: zacznijmy od omówienia się na kawę z kimś, z kim wcześniej często się widywaliśmy – podsumowuje dr Agata Cichoń-Chojnacka.
Gdyńska oferta wsparcia
- W ramach projektu „Co u Ciebie” dla dzieci i młodzieży uruchomiono stronę coucb.pl, która łączy w sobie klasyczny telefon zaufania i internetowy chat. Od momentu startu w marcu tego roku, przeszkoleni specjaliści przeprowadzili już 1205 rozmów przez chat i 88 przez telefon. CouCb działa od poniedziałku do piątku od 12.00 do 20.00. Poza tymi godzinami można zostawić wiadomość z numerem swojego telefonu kontaktowego.
- Kolejną inicjatywą przeznaczoną dla dzieci i młodzieży„Wspieranie i Rozwijanie – WiR”. W ramach tego projektu można skorzystać ze wsparcia psychologicznego, konsultacji rodzinnej lub psychoedukacyjnej, konsultacji psychiatrycznej, diagnozy integracji sensorycznej, treningu umiejętności społecznych i EEG biofeedbacku.
Więcej informacji o projekcie
- W ubiegłym miesiącu rozpoczęła się kampania „Dobrze, że jesteś”. Uczniowie ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych biorą udział w zajęciach dotyczących profilaktyki depresji, poznają sposoby pomocy radzenia sobie ze stresem, ale i izolacją spowodowaną covid-19. Osobno dla rodziców i dla nauczycieli przygotowano webinaria dotyczące metodach rozpoznawania pierwszych objawów depresji u dziecka i sposobach walki z nią.
Szczegóły kampanii „Dobrze, że jesteś”
- W mieście działają także 3 poradnie psychologiczno-pedagogiczne, które prowadzą konsultacje dla dzieci, młodzieży i rodziców w związku z trudnościami w nauce, trudnościami wychowawczymi, występowaniem ADHD, zaburzeniami zachowania jak i w sytuacji zagrożenia próbą samobójczą. Uczniowie mogą też uczestniczyć w wielu warsztatach np. radzenia sobie ze stresem lub profilaktyki zachowań agresywnych. Do rodziców skierowane są konsultacje rodzinne oraz indywidualne rozmowy wspierająco-terapeutyczne.
Kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej nr 1 (Karwiny)
Kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej nr 2 (Cisowa)
Kontakt do poradni psychologiczno-pedagogicznej nr 3 (Oksywie)
- Swoją ofertę ma również Zespół Pomocy Psychologicznej MOPS. Ośrodek oferuje psychoterapię indywidualną i grupową dla dzieci, młodzieży, dorosłych i rodzin. Zespół psychologów po rozeznaniu sytuacji klienta ustala formę psychoterapii lub proponuje inny rodzaj wsparcia np. wizytę u lekarza psychiatry. Z powodu pandemii czas oczekiwania na terapię się wydłużył, dlatego mieszkańcy, którzy znajdują się w kryzysie lub potrzebują szybkiej jednorazowej konsultacji mogą udać się do Ośrodka Interwencji Kryzysowej. Placówka oferuje pomoc psychologiczną i prawną, psychoterapię indywidualną i grupową, udział w grupach wsparcia oraz konsultacje dla małżeństw i rodzin.
Kontakt do Zespołu Pomocy Psychologicznej MOPS
Kontakt do Ośrodka Interwencji Kryzysowej
- Ofertę wsparcia dla osób dorosłych doświadczających kryzysów psychicznych proponuje Klub 123, prowadzony przez Centrum Samopomocy w Gdyni. W klubie uczestnicy spędzają czas nie tylko w grupach wsparcia, ale też podczas warsztatów z zakresu terapii zajęciowej np. plastycznych, kulinarnych, ogrodniczych czy wspólnych spacerów. Ważnym elementem wspierającym zdrowienie są treningi umiejętności społecznych, dzięki którym uczestnicy zajęć ćwiczą zachowanie w sytuacjach, które na co dzień są dla nich dużym wyzwaniem.
Kontakt do Centrum Samopomocy w Gdyni
- Gdyński system wsparcia ma ofertę dla rodzin, w których wydarzyła się próba lub śmierć samobójcza. W ramach projektu „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” organizowane są spotkania grup wsparcia. Osoby, których dotknęła śmierć samobójcza członka rodziny mogą skorzystać z pomocy asystenta rodziny w kryzysie suicydalnym przy załatwieniu najpotrzebniejszych spraw np. formalności w urzędzie czy umówieniu wizyty u lekarza psychiatry.
Oferta wsparcia dla osób w kryzysie suicydalnym
Na stronie gdyniawspiera.pl znajduje się szczegółowa baza instytucji i ośrodków, które udzielają wsparcia w przypadku kryzysów psychicznych jak i chorób psychicznych.