Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: ŚDS Wąsowicza 3 wspiera seniorów już 15 lat. Pani Urszula – uczestniczka zajęć i Agata Kowalewska – dyrektor domu, dobrze pamiętają początki działalności placówki.
ŚDS Wąsowicza 3 wspiera seniorów już 15 lat. Pani Urszula – uczestniczka zajęć i Agata Kowalewska – dyrektor domu, dobrze pamiętają początki działalności placówki.// fot. MOPS w Gdyni

– Środowiskowy Dom Samopomocy Wąsowicza to doskonały przykład miejsca, które dba o uczestników nie tylko od strony terapeutycznej, ale też stwarza osobom starszym szanse na budowanie nowych relacji, zapobiega zjawisku wykluczenia. Troska o zaspokajanie potrzeb seniorów od lat jest jednym z priorytetów Gdyni. Po to by wspierać zarówno tych aktywnych, jak i tych, którzy z powodów wiekowych, zdrowotnych mają ograniczoną samodzielność, regularnie pracujemy nad doskonaleniem systemu wsparcia i wciąż rozbudowujemy go o nowe elementy – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

ŚDS Wąsowicza 3 jest miejscem wsparcia dziennego przeznaczonym dla osób ze zdiagnozowanymi zespołami otępiennymi i depresją. Działalność ŚDS skupia się na pracy terapeutycznej i wsparciu. Uczestnicy korzystają m.in. z zajęć ruchowych, plastycznych, oraz różnego rodzaju treningów funkcji poznawczych. Nie brakuje też codziennej tzw. „prasówki”, która pełni ważną funkcję integracyjną. Kadra liczy 16 osób w tym opiekunów, pielęgniarki, psychologów, terapeutów i fizjoterapeutów. W ciągu 15 lat działalności, wsparciem objętych było ok. 400 gdynian. Obecnie na zajęcia uczęszcza 50 seniorów.

Zdjęcie: Przez 15 lat działalności ŚDS Wąsowicza objął wsparciem ok. 400 seniorów.
Przez 15 lat działalności ŚDS Wąsowicza objął wsparciem ok. 400 seniorów // fot. MOPS w Gdyni

Z ŚDS Wąsowicza od samego początku

Placówka powstała w dawnym budynku Administracji Budynków Komunalnych nr. 5. Podczas remontu została dostosowana dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Wśród kadry i, co warte odnotowania, w gronie uczestników, są osoby które doskonale pamiętają początki działania domu.

– Pamiętam początki działalności domu jak również ważniejsze zmiany które przez lata w nim zaszły – opowiada pani Urszula, prawie 80-letnia uczestniczka zajęć. – Najmilej wspominam powstanie na tyłach budynku naszego ogródka. Kiedy pozwala na to pogoda wspólnie wychodzimy tam na zajęcia. Można się tam poczuć się jak u siebie w domu. Obecnie mieszkam sama, dlatego cieszę się z uczestnictwa w zajęciach w których biorą udział inni seniorzy. Największą przyjemność sprawia mi malowanie. Z racji wieku trochę gorzej idzie mi czytanie ale daję z siebie wszystko również na tych zajęciach. Cudownie było uczestniczyć w grudniowym jubileuszu ze świadomością tego, że przez lata poznałam tu tylu wspaniałych ludzi.

–  Z ŚDS jestem związana już od początku jego powstania – mówi Agata Kowalewska, dyrektor placówki. Uczestniczyłam w kolejnych etapach prac w budynku w celu dostosowania go do standardów, tak aby stworzyć, jak najlepsze warunki do prowadzenia zajęć terapeutycznych. Z perspektywy czasu uważam, że stworzyliśmy miejsce przyjazne naszym uczestnikom i ich rodzinom, co jest zasługą kadry, tak byłej jak i obecnej.

Zdjęcie: Otwarcie nowej placówki wsparcia seniorów zostało odnotowane również w lokalnej prasie.
Otwarcie nowej placówki wsparcia seniorów zostało odnotowane również w lokalnej prasie.//fot. archiwum ŚDS Wąsowicza 3

Skupianie się na zasobach, nie chorobie.

Uczestnicy zajęć podzieleni są na grupy. Podział ten uwzględnia indywidualne możliwości i mocne strony każdego seniora.

– Należy pamiętać, że państwo przychodzą do nas z własną historią, zarówno zdrowia jak i choroby – zaznacza Magdalena Deliga, psycholog ŚDS Wąsowicza 3. – Naszą rolą jest zbadać, co z umiejętności każdego uczestnika się zachowało i układając indywidualny plan pracy, starać się je wzmacniać. Takie podejście motywuje seniorów do dalszej pracy i treningów. Oczywiście zdajemy sobie sprawę z obiektywnych ograniczeń z którymi borykają się nasi uczestnicy, ze względu na swoją chorobę. Doskonałym przykładem może być pani Urszula, która pomimo problemów z czytaniem jest tak zmotywowana, że materiały zabiera do domu i samodzielnie z nimi pracuje. Takie podejście seniorów przynosi nam wiele satysfakcji i radości z wykonywanej pracy.

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close