Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: 30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego
30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego// źródło: istock/champpixs

Gdynia stawia na rodzinę

Gdyński system wsparcia już od 2011 r. opiera się na rodzinnych formach opieki. Wówczas wygaszono działalność Domu Dziecka w Demptowie. Dzieci objęte pieczą zastępczą trafiają w Gdyni do rodzin zastępczych lub kameralnych placówek opiekuńczo-wychowawczych.

– Obecność dużych placówek tylko na pierwszy rzut oka może być czymś dobrym – podkreśla Franciszek Bronk, z-ca dyr. MOPS w Gdyni. – Duża placówka oznacza przecież wiele miejsc dla dzieci niemogących z różnych przyczyn przebywać z biologicznymi rodzicami. Nie da się jednak wytworzyć bliskiej więzi i efektywnie zbudować na nowo u dziecka poczucia bezpieczeństwa oraz zaufania do dorosłych, gdy nad grupą kilkudziesięciu młodych ludzi czuwa jeden lub kilku wychowawców. Owszem, jest możliwe zbudowanie dobrej, do pewnego momentu przyjacielskiej relacji. Natomiast wypracowanie u dziecka poczucia, że jest kochane i potrzebne udaje się znacznie lepiej z pomocą rodzinnych form opieki. Oprócz tego duże placówki powodują stygmatyzację przebywającej tam młodzieży.

Rola rodzica zastępczego niesie ze sobą ogromną odpowiedzialność. Do pieczy zastępczej trafiają bowiem dzieci, które często doświadczyły w domu rodzinnym traumatycznych przeżyć lub mają szczególne potrzeby w zakresie opieki.

– Rodzicielstwo zastępcze to wyraz poczucia odpowiedzialności, troski i miłości do najbardziej potrzebujących, często skrzywdzonych przez los – zaznacza Zuzanna Łaczyńska-Stec, kierownik Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS w Gdyni. – Stąd też kandydaci na rodziców zastępczych przechodzą szczegółowe testy badające predyspozycje i motywację do pełnienia tej funkcji. Gdy kandydaci przejdą przez cały proces i dziecko trafi pod ich opiekę mogą liczyć na pełne wsparcie ze strony zespołu. Organizowane są szkolenia podnoszące kompetencje, a z każdą rodziną zastępczą pracuje koordynator, który wspiera i na bieżąco reaguje na mogące się pojawiać wyzwania

Zdjęcie: Piknik rodzinny zorganizowany przez Fundacje Dom Otwartych Serc odbył się w Kolibkach
Piknik rodzinny zorganizowany przez Fundacje Dom Otwartych Serc odbył się w Kolibkach//fot. MOPS w Gdyni.

Święto zwykłych ludzi robiących niezwykłe rzeczy

Najczęściej pod koniec maja, z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, gdyńskie środowisko rodzin zastępczych spotyka się na rodzinnym pikniku. Jest to znakomita okazja, by lepiej się poznać i w rodzinnej atmosferze wymienić doświadczeniami, a także zapewnić moc atrakcji najmłodszym. W tym roku piknik w Parku w Kolibkach odbył się 26 maja w Dzień Matki, co dodatkowo podkreśliło wagę rodzicielstwa, tak biologicznego jak również zastępczego. Impreza udała się świetnie, dopisała zarówno pogoda jak i frekwencja.

Zdjęcie: Podczas pikniku rodzinnego dopisała frekwencja i słoneczna pogoda.
Podczas pikniku rodzinnego dopisała frekwencja i słoneczna pogoda.//fot. MOPS w Gdyni.

Natomiast 28 maja, w PPNT Gdynia rodziny zastępcze spotkały się na seminarium pt. „Dobro się zaczyna, gdy pojawia się rodzina”. W części merytorycznej uczestnicy wysłuchali m.in. wykładów dr Lecha Kality, współzałożyciela Centrum Terapii Depresji oraz dr Wojciecha Glaca, neurobiologa z Uniwersytetu Gdańskiego.

Zdjęcie: Seminarium pt. „Dobro się zaczyna, gdy pojawia się rodzina
Seminarium pt. „Dobro się zaczyna, gdy pojawia się rodzina" odbyło się 28 maja w PPNT Gdynia.//fot. MOPS w Gdyni.

Kulminacyjnym punktem seminarium było wręczenie statuetek „Bursztynowego serca na dłoni” – wyróżnienia przyznanego po raz trzeci, przez koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej w Gdyni. Osiem statuetek w czterech kategoriach wręczyła Katarzyna Stec, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

–  Poczucie misyjności, z którym rodziny zastępcze podchodzą do swojej pracy, zasługuje na słowa najwyższego uznania – podkreśliła Katarzyna Stec. – Są Państwo gwarantem troski i bezpieczeństwa dla najmłodszych, których droga życiowa już na początku jest trudniejsza. Chciałabym złożyć najserdeczniejsze podziękowania każdej rodzinie zastępczej w Gdyni oraz życzyć wytrwałości w wysiłkach, dzięki którym czyjeś życie staje się lepsze.

Zdjęcie: Wyróżnienia wręczyła Katarzyna Stec, dyrektor MOPS w Gdyni.
Wyróżnienia wręczyła Katarzyna Stec, dyrektor MOPS w Gdyni.//fot. MOPS w Gdyni.

Wyróżnienia otrzymali:

W kategorii rodzina spokrewniona statuetkę otrzymała pani Mariola Konkel.

W kategorii rodzina niezawodowa statuetkę przyznano pani Teresie Dąbrowskiej oraz pani Krystynie Jagieło.

W kategorii rodzina zawodowa statuetkami uhonorowano panią Barbarę Hurko oraz państwa Justynę i Kazimierza Wierczyńskich.

W kategorii Rodzinny Dom Dziecka, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza typu rodzinnego, laureatami zostali państwo Agata i Michał Jasiccy, Ewa i Wiesław Dąbrowscy oraz Maja Kabat-Wójtewicz i Stanisław Wójtewicz.

Ponadto za długoletnią, partnerską współpracę na rzecz rodzicielstwa zastępczego uhonorowane zostały również dwie firmy prywatne. Statuetki odebrali przedstawiciele firm Adtran Networks oraz Stowarzyszenie BFI Cares.

Zdjęcie: Nagrodzone rodziny zastępcze, przedstawiciele firm prywatnych oraz pracownicy MOPS w Gdyni.
Na zdjęciu nagrodzone rodziny zastępcze, przedstawiciele firm prywatnych oraz pracownicy MOPS w Gdyni.//fot.: MOPS w Gdyni.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close