„Dobry start” to rządowy program wsparcia dla uczniów i ich rodzin. Świadczenie można otrzymać raz w roku na każde uczące się dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami – do 24. roku życia. Rodziny dostają je bez względu na dochód.
Nabór wniosków w ramach programu trwa od 1 lipca , a termin przesyłania dokumentów mija 30 listopada.
Kto i jak może złożyć wniosek?
Od ubiegłego roku wypłatą świadczeń w ramach programu „Dobry start” zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wnioski o przyznanie 300+ można składać wyłącznie online. Termin mija 30 listopada.
Rodzice mogą złożyć wniosek poprzez:
Natomiast opiekunowie prawni, osoby sprawujące piecze nad dzieckiem, opiekunowie faktyczni, osoby uczące się i usamodzielnione oraz dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych mogą złożyć wniosek o świadczenie 300+ wyłącznie na portalu PUE ZUS.
O świadczenie mają szansę ubiegać się także rodzice dzieci, które są cudzoziemcami. W tym przypadku wnioski trzeba składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Warunek: zarówno rodzic, jak i dziecko muszą mieć nadane numery PESEL.
Poza danymi we wniosku należy podać:
- numer rachunku bankowego, na który ma zostać wpłacone świadczenie,
- adres e-mail i numer telefonu – potrzebne do kontaktu w sprawie wniosku.
Rodziny, które dopełniły formalności do końca sierpnia mają gwarancję wypłaty świadczenia do 30 września. Jeżeli dokumenty zostały złożone później – środki trafią do rodziny w ciągu dwóch miesięcy od dnia złożenia wniosku.
Szczegółowe informacje oraz instrukcje znajdują się na stronie internetowej ZUS-u.