Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Wyzwania na polu sportowym i wychowawczym to dwie pasje, które łączy RDD państwa Zadorożnych.
Wyzwania na polu sportowym i wychowawczym to dwie pasje, które łączy RDD państwa Zadorożnych.//fot. MOPS w Gdyni.

Państwo Zadorożni pełnią rolę rodziców zastępczych już od ponad 12 lat. Obecnie prowadząc jeden z gdyńskich Rodzinnych Domów Dziecka, mają pod opieką ośmioro dzieci. Wśród nich są również dzieci borykające się z różnymi formami niepełnosprawności.

Pierwsza myśl o podjęciu się roli rodziny zastępczej pojawiła się w 2011 r. – wspomina pani Maja Zadorożna. – Pracowałam wówczas w instytucjonalnym domu dziecka, do którego trafił chłopiec z zespołem Downa. Było to dla mnie emocjonalne przeżycie, ponieważ sama w tamtym czasie spodziewałam się dziecka. Każde z naszych biologicznych dzieci mogło urodzić się z jakąś formą niepełnosprawności, gdyż były to ciąże zagrożone. Organizowaliśmy więc wizyty chłopca u nas, a wiadomość o planowanym wygaszaniu działalności placówki instytucjonalnej utwierdziła nas w przekonaniu, żeby zostać rodziną zastępczą dla Antka. Z czasem pojawiła się propozycja zaopiekowania się następnym dzieckiem, na którą przystaliśmy. Krok po kroku, na zasadzie podejmowania kolejnych wyzwań, doszliśmy do momentu, w którym jesteśmy obecnie.

Zdjęcie: Państwo Zadorożni pełnią rolę rodziny zastępczej już od ponad 12 lat.
Państwo Zadorożni pełnią rolę rodziny zastępczej już od ponad 12 lat (fot. archiwum rodzinne RDD Zadorożnych).

Oprócz codziennych obowiązków związanych z opieką nad dziećmi państwo Zadorożni od 2015 roku prowadzą także klub sportowy RKS Gdynia. Założyciel klubu Waldemar Zadorożny jest absolwentem kierunku pedagogika sportu i postanowił połączyć pasję do aktywności fizycznej i chęć pomagania dzieciom. Klub zaczynał swoją działalność od zajęć piłki nożnej. W 2018 roku po obozie w Jastarni zorganizowanym razem z Akademią Surfingu i Deskorolki narodził się pomysł wprowadzenia zajęć multisportowych. Obecnie zajęcia w RKS Gdynia obejmują piłkę nożną, pływanie, ćwiczenia na siłowni oraz sztuki walki. Klub prowadzi również, pod auspicjami Polskiego Związku Wrotkarskiego, zajęcia jazdy na rolkach i deskorolce w ramach programu „Deskorolka dla Wszystkich”.

Uważam, że aktywność fizyczna to jedna z podstaw rozwoju dzieci – opowiada Waldemar Zadorożny. Chęć samodoskonalenia i rywalizacji staramy się łączyć na zajęciach z podstawowymi wartościami, takimi jak odpowiedzialność, fair play, szacunek do drugiego człowieka, uznanie jego wyjątkowości czy też nauką podstawowych gestów jak dziękuję, czy przepraszam. Podstawowym założeniem jest jednak rozbudzenie u dzieci pasji do uprawiania sportu.

Zdjęcie: Rozbudzenie pasji do sportu to podstawowe założenie klubu. Na zdjęciu Waldemar Zadorożny i dzieci podczas zajęć.
Rozbudzenie pasji do sportu to podstawowe założenie klubu. Na zdjęciu Waldemar Zadorożny i dzieci podczas zajęć.

Przez 9 lat w zajęciach uczetniczyło ponad 100 dzieci. Korzystali z nich również wychowankowie Rodzinnego Domu Dziecka państwa Zadorożnych, innych gdyńskich rodzin zastępczych i placówek instytucjonalnych. Wśród nich były także dzieci borykające się z różnymi niepełnosprawnościami. RKS Gdynia to dla nich bezpieczna przystań, możliwość rozwoju i integracji z innymi dziećmi. Państwo Zadorożni niezmiennie widzą też potencjał do rozwoju klubu, nie tylko na płaszczyźnie sportowej.

– Minimum 4 razy w tygodniu podejmujemy różne aktywności fizyczne i jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom te określane jako niezbędne 10 godzin aktywności ruchowej służące uzyskaniu wszechstronnego rozwoju. W zakresie wykorzystania kultury sportu jako najlepszego narzędzia wychowawczego, resocjalizacyjnego i integracyjnego chcemy nawiązać współpracę z partnerami i rozszerzyć działalność o zajęcia niekoniecznie sportowe, ale do których przydają się cechy sportowca. Mam tu na myśli wszystkie aktywności, które wymagają poświęcenia czasu i energii w celu samodoskonalenia – jak choćby nauka gry na instrumentach. Podjęliśmy ponadto współpracę z innymi podmiotami pracującymi dla dzieci, jak nowopowstały w Gdyni SPOT Kalamo. Dzięki temu wprowadzamy do zajęć psychologa w formie trenera wspierającego rozwój. Działalność klubu jest dla nas wyzwaniem, ale właśnie dzięki niej umożliwiamy dzieciom aktywność fizyczną i obserwujemy ich wzrost jako jednostek oraz staramy się łączyć pasję do sportu i pomagania dzieciom. To nas mobilizuje do dalszych wysiłków, a w przyszłości chcielibyśmy zarażać naszą pasją innych – podsumowuje pan Waldemar.

Zdjęcie: Sekcja multisportowa klubu obejmuje wiele dyscyplin, w których dzieci mogą doskonalić nie tylko umiejętności ruchowe a również kształtować charakter w zgodzie z zasadami fair play
Sekcja multisportowa klubu obejmuje wiele dyscyplin, w których dzieci mogą doskonalić nie tylko umiejętności ruchowe, ale również kształtować charakter w zgodzie z zasadami fair play (fot. archiwum rodzinne RDD Zadorożnych).

Gdynia na bieżąco poszukuje kandydatów kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Zakwalifikowani kandydaci mogą liczyć na merytoryczne i finansowe wsparcie gminy w wykonywaniu tej roli. Osoby zainteresowane otrzymaniem szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu z Zespołem ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS w Gdyni, pod nr. tel. 58 627 20 24 lub 797 991 043.

Zapraszamy również do odwiedzenia fanpage Zwyczajna Rodzina.

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close