Rola rodzica zastępczego, prowadzącego rodzinny dom dziecka, wymaga zaangażowania, poświęcenia i cierpliwości. Piecza zastępcza to także radość i satysfakcja z tego, że można zapewnić dzieciom w trudnej sytuacji to czego najbardziej potrzebują – opiekę, rodzinę i dobre fundamenty dla ich dorosłego życia. To niejednokrotnie możliwość połączenia pasji i zainteresowań, które przyczyniają się do stworzenia jak najlepszych warunków dla rozwoju młodych ludzi.
Państwo Zadorożni pełnią rolę rodziców zastępczych już od ponad 12 lat. Obecnie prowadząc jeden z gdyńskich Rodzinnych Domów Dziecka, mają pod opieką ośmioro dzieci. Wśród nich są również dzieci borykające się z różnymi formami niepełnosprawności.
Pierwsza myśl o podjęciu się roli rodziny zastępczej pojawiła się w 2011 r. – wspomina pani Maja Zadorożna. – Pracowałam wówczas w instytucjonalnym domu dziecka, do którego trafił chłopiec z zespołem Downa. Było to dla mnie emocjonalne przeżycie, ponieważ sama w tamtym czasie spodziewałam się dziecka. Każde z naszych biologicznych dzieci mogło urodzić się z jakąś formą niepełnosprawności, gdyż były to ciąże zagrożone. Organizowaliśmy więc wizyty chłopca u nas, a wiadomość o planowanym wygaszaniu działalności placówki instytucjonalnej utwierdziła nas w przekonaniu, żeby zostać rodziną zastępczą dla Antka. Z czasem pojawiła się propozycja zaopiekowania się następnym dzieckiem, na którą przystaliśmy. Krok po kroku, na zasadzie podejmowania kolejnych wyzwań, doszliśmy do momentu, w którym jesteśmy obecnie.
Oprócz codziennych obowiązków związanych z opieką nad dziećmi państwo Zadorożni od 2015 roku prowadzą także klub sportowy RKS Gdynia. Założyciel klubu Waldemar Zadorożny jest absolwentem kierunku pedagogika sportu i postanowił połączyć pasję do aktywności fizycznej i chęć pomagania dzieciom. Klub zaczynał swoją działalność od zajęć piłki nożnej. W 2018 roku po obozie w Jastarni zorganizowanym razem z Akademią Surfingu i Deskorolki narodził się pomysł wprowadzenia zajęć multisportowych. Obecnie zajęcia w RKS Gdynia obejmują piłkę nożną, pływanie, ćwiczenia na siłowni oraz sztuki walki. Klub prowadzi również, pod auspicjami Polskiego Związku Wrotkarskiego, zajęcia jazdy na rolkach i deskorolce w ramach programu „Deskorolka dla Wszystkich”.
Uważam, że aktywność fizyczna to jedna z podstaw rozwoju dzieci – opowiada Waldemar Zadorożny. Chęć samodoskonalenia i rywalizacji staramy się łączyć na zajęciach z podstawowymi wartościami, takimi jak odpowiedzialność, fair play, szacunek do drugiego człowieka, uznanie jego wyjątkowości czy też nauką podstawowych gestów jak dziękuję, czy przepraszam. Podstawowym założeniem jest jednak rozbudzenie u dzieci pasji do uprawiania sportu.
Przez 9 lat w zajęciach uczetniczyło ponad 100 dzieci. Korzystali z nich również wychowankowie Rodzinnego Domu Dziecka państwa Zadorożnych, innych gdyńskich rodzin zastępczych i placówek instytucjonalnych. Wśród nich były także dzieci borykające się z różnymi niepełnosprawnościami. RKS Gdynia to dla nich bezpieczna przystań, możliwość rozwoju i integracji z innymi dziećmi. Państwo Zadorożni niezmiennie widzą też potencjał do rozwoju klubu, nie tylko na płaszczyźnie sportowej.
– Minimum 4 razy w tygodniu podejmujemy różne aktywności fizyczne i jesteśmy w stanie zapewnić dzieciom te określane jako niezbędne 10 godzin aktywności ruchowej służące uzyskaniu wszechstronnego rozwoju. W zakresie wykorzystania kultury sportu jako najlepszego narzędzia wychowawczego, resocjalizacyjnego i integracyjnego chcemy nawiązać współpracę z partnerami i rozszerzyć działalność o zajęcia niekoniecznie sportowe, ale do których przydają się cechy sportowca. Mam tu na myśli wszystkie aktywności, które wymagają poświęcenia czasu i energii w celu samodoskonalenia – jak choćby nauka gry na instrumentach. Podjęliśmy ponadto współpracę z innymi podmiotami pracującymi dla dzieci, jak nowopowstały w Gdyni SPOT Kalamo. Dzięki temu wprowadzamy do zajęć psychologa w formie trenera wspierającego rozwój. Działalność klubu jest dla nas wyzwaniem, ale właśnie dzięki niej umożliwiamy dzieciom aktywność fizyczną i obserwujemy ich wzrost jako jednostek oraz staramy się łączyć pasję do sportu i pomagania dzieciom. To nas mobilizuje do dalszych wysiłków, a w przyszłości chcielibyśmy zarażać naszą pasją innych – podsumowuje pan Waldemar.
Gdynia na bieżąco poszukuje kandydatów kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej. Zakwalifikowani kandydaci mogą liczyć na merytoryczne i finansowe wsparcie gminy w wykonywaniu tej roli. Osoby zainteresowane otrzymaniem szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu z Zespołem ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS w Gdyni, pod nr. tel. 58 627 20 24 lub 797 991 043.
W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.