Pomoc asystenta finansowana jest w ramach programu Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej – edycja 2021, realizowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wsparcie przeznaczone jest mieszkańców Gdyni, posiadających orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym.
W zależności od stopnia niepełnosprawności, asystent może pomóc w skorzystaniu z komunikacji miejskiej i dotarciu np. do placówek ochrony zdrowia, do gabinetów rehabilitacyjnych, urzędów, miejsc kultury czy po prostu do rodziny i znajomych. Każdemu uczestnikowi przysługuje do 60 godzin w miesiącu asysty osobistej.
– Jestem osobą samotną, chorującą na dystrofię mięśniową – opowiada Teresa Terlecka, objęta wsparciem w ramach programu. – Dzięki asystentowi mogę załatwić sprawy urzędowe, pojechać na cmentarz lub pójść do dentysty. Sama nie byłam w stanie wybrać się na spacer, a teraz mogę to zrobić w miłym towarzystwie. Cieszy mnie również to, że mogę dotrzeć do sklepu i sama podjąć decyzję, jakie produkty chcę kupić – to daje mi swobodę i zwiększa moje poczucie własnej wartości. Z asystentem widzę się 2-3 razy w tygodniu, jest dla mnie dużym wsparciem, umożliwiającym mi normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.
– Obecność asystentów pozwala zwiększyć społeczną aktywność osób z niepełnosprawnościami i doskonale uzupełnia gdyńską ofertę wsparcia dla osób niesamodzielnych – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Warto zaznaczyć, że program odpowiada na indywidualne potrzeby uczestników i już drugi rok funkcjonuje w Gdyni. Wsparcie asystenta pozwala gdynianom z niepełnosprawnościami zarówno załatwiać najpilniejsze sprawy dnia codziennego, ale też korzystać np. oferty miejskich wydarzeń i podtrzymywać jakże ważne relacje z bliskimi. Jeśli Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ogłosi kolejną edycję programu, Gdynia z pewnością do niego przystąpi.
W tym roku w programie finansowanym przez ministerstwo udało się zatrudnić w Gdyni 22 asystentów osobistych, którzy wspierają łącznie 48 osób.
– Jako asystent pomagam 4 uczestnikom programu, a każdy z nich potrzebuje innego rodzaju wsparcia – wyjaśnia Gracjan Zawadziński, jeden z asystentów. – Osoby w kryzysach psychicznych lub chorujące np. na zespół Aspergera odczuwają lęk przy takich codziennych czynnościach jak po prostu wyjście z domu na zakupy. W tym wypadku skupiamy się na pokonywaniu lęku społecznego. Być może uda się doprowadzić do sytuacji, że taka osoba zrobi to później samodzielnie. Z kolei osobie np. z niedosłuchem pomagam załatwić sprawy urzędowe.
Nowością tegorocznej edycji jest rozszerzenie wsparcia asystenckiego na dzieci i młodzież do lat 16.
– Niepełnosprawność dotyczy osób w każdym wieku. To bardzo ważne, aby już najmłodszym pokazywać, że niepełnosprawność nie wyklucza z udziału w życiu społecznym – mówi Katarzyna Stec, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – W pewnych sytuacjach, gdy rodzic z różnych powodów nie może towarzyszyć dziecku poza domem, asystent przychodzi z pomocą. O potrzebie tej usługi może świadczyć fakt, że tylko w sierpniu zapewniono aż 460 godzin pomocy osobom dorosłym i dzieciom.
Program jest realizowany do końca 2021 roku. Gdynia otrzymała na ten cel środki w wysokości 426 tysięcy złotych.
Koordynacją programu zajmuje się Zespół ds. osób niepełnosprawnych MOPS w Gdyni, przy ul. Chrzanowskiego 14/2. Więcej informacji o programie