Współpraca Stowarzyszenia BFI Cares z Zespołem ds. rodzinnej pieczy zastępczej MOPS w Gdyni rozpoczęła się 4 lata temu przy okazji pierwszej edycji akcji „Kierunek Święta”. Na czym polega? We współpracy z pracownikami Zespołu ds. rodzinnej pieczy zastępczej MOPS dzieci piszą i wysyłają listy do św. Mikołaja. Natomiast stowarzyszenie organizuje w swojej siedzibie zbiórki pieniędzy, kiermasze rękodzieła czy licytacje pamiątek przekazanych przez partnerów. Podczas jednej z edycji licytowana była koszulka Arki Gdynia z podpisami piłkarzy. Całość zebranych w ten sposób środków jest przeznaczana na zakupy w ramach akcji. W pierwszej kolejności kupowane są prezenty dla dzieci. Pozostałe środki są pożytkowane na zakup różnego rodzaju artykułów dla rodzin (takich jak: chemia, żywność, słodycze). Przygotowania do tegorocznej akcji ruszyły już pełną parą.
Pomoc nie tylko od święta
Stowarzyszenie oferuje też inną formę wsparcia.
– Widząc uśmiechy i radość dzieciaków, zaczęliśmy się zastanawiać, czy możemy zaproponować również coś, co rozwinie ich umiejętności i pozwoli oderwać się, choć na chwilę, od stresującej codzienności – mówi Piotr Ostromęcki, organizator akcji i jeden z założycieli stowarzyszenia. – Zaproponowaliśmy naukę pływania, ponieważ wymaga ona cierpliwości, determinacji i dyscypliny. To cechy, które przydadzą się każdemu.
Dzięki współpracy z partnerami, takimi jak Sealand, C. Hartwig, Conlea czy Business Investment Trust, powstał projekt BFI Baby Sharks. W jego ramach 58 dzieci szlifuje swoje umiejętności pływackie pod okiem instruktorów z gdyńskiej szkoły „Delfin”.
– Z początku nasze dzieci bały się wody i uczyły się wyłącznie przy barierkach – wspomina Monika Piotrowska, która prowadzi wraz z mężem gdyński rodzinny dom dziecka. – Poczyniły jednak duże postępy i obecnie coraz chętniej wychodzą na większe głębokości. Instruktorzy mają z nimi świetny kontakt. W razie potrzeby wchodzą do wody i pomagają im się z nią oswajać. Dzieci nie mogą się doczekać soboty, same szykują niezbędny sprzęt. Widzimy, jak ważną częścią ich życia stał się ten dzień. Warto dodać, że dzięki wsparciu stowarzyszenia jedno z dzieci uczęszcza również na zajęcia logopedyczne.
Dobra współpraca kluczem do sukcesu
BFI Cares pomaga też rodzinom zastępczym rozwiązywać inne problemy.
– O stowarzyszeniu dowiedzieliśmy się przy okazji akcji „Kierunek Święta” – powiedziała Teresa Dąbrowska, która prowadzi niezawodową rodzinę zastępczą. – Jedno z naszych dzieci jest dzieckiem z niepełnosprawnościami. Dzięki pomocy stowarzyszenia udało się dostosować do jego potrzeb łazienkę. Ponadto charakter niepełnosprawności dziecka wymaga częstej zmiany obuwia. Stowarzyszenie również je nam zapewnia.
– Bardzo cieszy nas dobra, wieloletnia współpraca z prywatnymi firmami w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu – podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – W Gdyni mamy system wsparcia rodzin zastępczych, który w różnych aspektach odpowiada na ich bieżące potrzeby. Natomiast partnerstwo ze światem biznesu fantastycznie uzupełnia nasze działania na poziomie systemowym. Liczę, że w przyszłości ta współpraca będzie się stale rozwijać i wzbogacać o kolejne inicjatywy.