Program profilaktyki samobójstw jest realizowany przez MOPS w Gdyni od 2019 roku.
– Mieszkańcy przeżywający trudne chwile nie mogą pozostać z tym sami – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – W tym roku skupiliśmy się na tym, aby dalej oferować indywidualne wsparcie psychologiczne – zarówno w formie konsultacji z suicydologiem jak i telefonu interwencyjnego z dyżurującym specjalistą. Kontynuujemy spotkania w grupach samopomocowych, planujemy też konsultacje dla uczniów gdyńskich szkół. Wprowadziliśmy szereg działań profilaktycznych po to, aby zauważenie osoby w kryzysie było łatwiejsze i aby każdy wiedział, gdzie szybko może uzyskać fachowe wsparcie. W tej chwili projekt realizowany ze środków własnych gminy. Jednocześnie został złożony wniosek do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o finansowanie zewnętrzne naszych działań. Jeśli zostanie pozytywnie rozpatrzony to Gdynia będzie mogła jeszcze bardziej zwiększyć skalę tego specjalistycznego wsparcia.
Grupowe wsparcie
Ważnym czynnikiem na drodze do poradzenia sobie z sytuacją jak i emocjami wynikającymi z kryzysu suicydalnego jest możliwość porozmawiania z kimś, kto przechodzi to samo. W Gdyni jest to możliwe dzięki spotkaniom dwóch grup samopomocowych prowadzonych m.in. przez suicydologa Zespołu Pomocy Psychologicznej MOPS. Pierwsza grupa to rodziny doświadczające śmierci samobójczej osoby bliskiej, druga – rodziny osób po próbach samobójczych. W 2021 r. 20 mieszkańców regularnie brało udział w spotkaniach grup.
– Uczestnicy dzielą się doświadczeniami, troskami, co wzajemnie wzmacnia i daje nadzieję na pokonanie kryzysu. Łączy ich podobne doświadczenie straty – wyjaśnia dr Anna Andrzejewska-Cioch, koordynator projektu „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam”.
8 asystentów do pilnych spraw
Kluczowym elementem gdyńskiej oferty wsparcia są asystenci rodzin z problemem suicydologicznym. Osoby te kompleksowo przeszkolone przez psychiatrę, psychoterapeutę, traumatologa i policję, są gotowe, aby natychmiast rozpocząć pracę z rodziną, w której doszło do śmierci samobójczej. Asystenci towarzyszą w najtrudniejszych momentach życia rodziny, pomagają w załatwianiu podstawowych spraw. W razie potrzeby, mogą skierować rodzinę do odpowiednich specjalistów: lekarza psychiatry dla osób dorosłych, lekarza psychiatry dla dzieci i młodzieży, psychologa interwenta, psychoterapeuty rodzinnego, prawnika czy osoby duchownej. W 2021 r. dla 11 gdyńskich rodzin (23 osób) w kryzysie pracowało 8 asystentów, którzy spędzili z rodzinami 285 godzin.
65 sytuacji interwencyjnych w 2021 r.
Wsparcie osób w kryzysie to również sytuacje interwencyjne, w których niezbędna jest współpraca między instytucjami miejskimi. W ubiegłym roku zespół psychologów MOPS otrzymał od policji i placówek medycznych 40 zgłoszeń dotyczących nagłego wsparcia rodzin w kryzysie suicydologicznym. Ponadto przyjęto 25 zgłoszeń telefonicznych, po których skierowano rodziny do pracy z asystentem lub na konsultacje z psychologiem lub suicydologiem. Prowadzono również konsultacje, które nie wymagały działań interwencyjnych, a wsparcia lub pomocy we wskazaniu odpowiedniej oferty wsparcia dostępnej w Gdyni.
Przede wszystkim uwrażliwiajmy na problem
W ramach działań profilaktycznych w 2021 r. przeprowadzono szkolenia w 4 gdyńskich szkołach. Odbyły się warsztaty z nauczycielami, spotkania superwizyjne dla nauczycieli profilaktyków, spotkania psychoedukacyjne dla rodziców oraz warsztaty dla młodzieży. Dzięki temu udało się dotrzeć do 390 osób. Oprócz działań w placówkach, przeprowadzono też indywidualne i rodzinne konsultacje, z których skorzystało 46 osób.
W ubiegłym roku, tak jak w latach poprzednich, w Światowym Dniu Zapobiegania Samobójstwom odbyła się konferencja dla mieszkańców i specjalistów suicydologicznych. Gdynianie dowiedzieli się, jak rozpoznać symptomy tego, że ich bliscy mają problem oraz gdzie udać się po pomoc. Natomiast terapeuci, psycholodzy, wykładowcy jak i przedstawiciele służb miejskich, mieli okazję do wymiany doświadczeń i szukania nowych sposobów na jeszcze skuteczniejszą pomoc mieszkańcom w kryzysie.
– Program „Kręgi na wodzie – widzę, rozumiem, działam” kolejny rok zmienia podejście i oswaja mieszkańców Gdyni z tematem samobójstw w kontekście przeżywania kryzysów psychicznych. Dzięki temu w świadomości mieszkańców, specjalistów, pedagogów i psychologów gdyńskich szkół jest gotowość do podejmowania trudnego tematu i większa gotowość proszenia o wsparcie w przezywanych kryzysach psychicznych – podsumowuje dr Anna Andrzejewska-Cioch.
Mieszkańcy Gdyni, których dotknął problem próby lub śmierci samobójczej, mogą uzyskać bezpłatną pomoc w wymienionych poniżej punktach:
- Zespół Pomocy Psychologicznej, ul. Świętojańska 57/1. Rejestracja telefoniczna: 58 663 03 35.
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej, ul. Biskupa Dominika 25, Tel. 58 62 222 22, e-mail: interwencja@zpsgdynia.pl.
- Gdyńskie Centrum Aktywności Rodziny – grupy samopomocowe, ul. Świętojańska 1. Tel.: 58 668 20 50, 789 294 073, e-mail: rodzina@gdynia.pl.
Właśnie ukazała się również broszura skierowana do osób w kryzysie samobójczym oraz ich bliskich. Można się z nią zapoznać klikając w link poniżej.