Przejdź do głównej zawartości strony

Celem programu funkcjonującego w Gdyni od 2019 roku jest nie tylko zapewnienie pomocy osobom z niepełnosprawnościami, ale także zwiększenie ich szans na prowadzenie samodzielnego życia. Ze wsparcia skorzystać mogą mieszkańcy miasta z niepełnosprawnościami mający trudności w codziennym funkcjonowaniu (szczegółowe zasady określa program).

Zdjęcie: W tym roku wsparciem asystenta osobistego będzie mogło zostać objętych 625 osób.
W tym roku wsparciem asystenta osobistego będzie mogło zostać objętych 625 osób.//fot. pixabay.com

W ramach tej odsłony programu Asystent Osoby Niepełnosprawnej wsparciem planowo ma zostać objętych 625 gdynian, w tym 13 dzieci i 612 dorosłych.

– Gdynia od wielu lat koncentruje się na rozwijaniu oferty wsparcia dla mieszkańców z niepełnosprawnościami. To już trzecia edycja programu Asystent Osobisty Osoby Niepełnosprawnej i cieszy nas fakt, że w tym roku mamy możliwość wsparcia większej liczby osób niż w latach ubiegłych. W tym roku spośród miast województwa pomorskiego Gdynia uzyskała największą dotację w kwocie ponad 9 milionów złotych, co wydatnie wzmocni działania samorządu na rzecz osób, które tego potrzebują – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Uczestnicy mogą liczyć na pomoc asystenta nie tylko w podstawowych czynnościach dnia codziennego takich jak zakupy czy pomoc w przemieszczaniu się komunikacją miejską, ale także m.in. przy podejmowaniu aktywności kulturalnych czy dotarciu na spotkanie z rodziną czy znajomymi.

– Tegoroczna edycja programu została uruchomiona. Korzysta z niego już kilkaset osób i nadal trwa nabór wniosków. Cieszy mnie fakt, że na tak wczesnym etapie wiele osób zdecydowało się aplikować o tego typu usługę i dzięki temu możemy mieć wpływ na poprawę jakości ich życia. W realizacji działań wspierają nas zarówno jednostki miejskie jak i partnerzy niepubliczni  – mówi Katarzyna Stec, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni.

Jedną z jednostek miejskich realizujących tegoroczną edycję programu jest Gdyńskie Centrum Usług Opiekuńczych.

– Zapewniamy opiekę asystenta osobistego dla osób, które zgłosiły taką chęć i posiadają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W przypadku stopnia znacznego można wykorzystać 720 godzin, umiarkowanego – 360. Gdyńskie Centrum Usług Opiekuńczych (GCUO)  nie świadczy  usług asystenckich dla dzieci  – mówi Joanna Nowicka, dyrektor Gdyńskiego Centrum Usług Opiekuńczych.

GCUO świadczy usługi dla osób wspieranych przez Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej Nr 2 i 4. Skierowano do nich 227 osób.

– Usługa asystenta osobistego jest to usługa bardzo potrzebna. Wsparciem obejmujemy w głównej mierze osoby zależne, które faktycznie potrzebują opieki, pielęgnacji, zrobienia zakupów czy też pomocy codziennej w przygotowaniu posiłku, ubraniu się. Usługa trafia do osób bardzo potrzebujących, a ponieważ nie tylko społeczeństwo Gdyni, ale całej Polski starzeje się, potrzebujących będzie coraz więcej  – podkreśla Joanna Nowicka.

Zdjęcie: Pan Bogdan Fielder wraz z asystentem osoby niepełnosprawnej
Pan Bogdan Fielder wraz z asystentem osoby niepełnosprawnej//fot. archiwum MOPS

– Z usług korzystam już ponad cztery lata i jestem z nich zadowolony. Mam stałych opiekunów. Jeżeli chodzi o jedzenie – przynosi mi je brat, a posiłki przygotowuję sam. Lubię sobie gotować. Asystent zmienia mi pieluchy, myje mnie. Będę starał się tak wyćwiczyć, żebym mógł iść do łazienki samodzielnie. Usługi asystenckie pomogą mi w tym, że będę przynajmniej częściowo samodzielny. Jestem raczej samotnikiem. Mogę kilka miesięcy przebywać sam, byle tylko ktoś mnie odwiedził, zadzwonił i porozmawiał. Zawsze interesowałem się polityką, to jeszcze mi zostało  – mówi Bogdan Fielder, korzystający z usług asystenta osoby niepełnosprawnej.

Opiekunem pana Bogdana jest Sylwia Lendzion, która pracuje w tym zawodzie już od 15 lat.

– U pana Bogdana jestem już cztery lata, więc troszeczkę się znamy. Moja praca obejmuje głównie mycie, zmianę pampersa, wszystkie zabiegi higieniczne. Każda osoba ma indywidualnie przyznany zakres usług opiekuńczych, do którego musimy się stosować. Staram się wypełniać obowiązki zgodnie z nim oraz w zależności od tego, jakie potrzeby pojawiają się bieżąco – mówi.

Osoby chcące skorzystać ze wsparcia w ramach Programu mogą składać komplet dokumentów pocztą lub w siedzibie jednego z czterech Dzielnicowych Ośrodków Pomocy Społecznej, zgodnie z miejscem zamieszkania, od poniedziałku do piątku, w godz. 8.00-15.00.

Żeby sprawdzić, do którego DOPS należy nasza ulica można skorzystać z wyszukiwarki na stronie internetowej.

Szczegółowe informacje o Programie na stronie internetowej MOPS Gdynia.

Program finansowany jest przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Głównym realizatorem działań na terenie gminy jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Zdjęcie:

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close