Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Od 2021 roku akcja prowadzona jest w formie patroli
Od 2021 roku akcja prowadzona jest w formie patroli// fot. archiwum MOPS Gdynia

Okres jesienno-zimowy jest szczególnie niebezpieczny dla tych, którzy przebywają w miejscach niemieszkalnych, a często także spędzają w nich noce – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Niestabilna pogoda, opady, temperatury poniżej 0 – to wszystko w połączeniu z brakiem schronienia stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia osób w kryzysie bezdomności. Dzięki takim akcjom więcej osób ma szansę otrzymać niezbędna pomoc, zatrzymać się w ciepłym miejscu, a także zasięgnąć porady na temat kroków w stronę zmiany swojej sytuacji. To nieocenione wsparcie.

 “Gdyńscy ratownicy dla ulicy” to wspólne działania Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni oraz Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, które rozpoczęły się w 2020 roku. Wówczas udzielając porad, zmieniając opatrunki itp. pomagali tym, którzy raz w tygodniu jedli ciepły posiłek wydawany przez parafialny zespół Caritas w klasztorze oo. Franciszkanów na Wzgórzu św. Maksymiliana.

-”Gdyńscy ratownicy dla ulicy” powstali w wyniku potrzeby i ewolucji naszej pracy jako streetworkerów i Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej – podkreśla Maciej Kruszyński, streetworker z Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej. – Spotykaliśmy się na ulicy z sytuacjami, kiedy pomoc medyczna była potrzebna, ale osoba nie wymagała wezwania karetki. Musieliśmy dzwonić po pomoc systemową do tych, którzy nie wymagali pilnej pomocy, ale np. przewiezienia do punktu noclegowego. To utrudniało pracę. W ramach współpracy z POPR postanowiliśmy, że rozpoczniemy od podstawowych wyjść. To był zaczątek pomocy wyłączającej obciążenie systemu. Działania ewoluowały od pieszych patroli z plecakiem medycznym do patroli we współpracy z POPR, który dysponuje karetką. Z punktu widzenia CRiIM ta współpraca jest bardzo potrzebna. Wynikła z potrzeby serca, a wspólne rozwiązywanie trudnych sytuacji w pewien sposób nas napędza.

Jak podkreśla Maciej Kruszyński, ważne jest także to, że osoby, z którymi pracują znają “Ratowników”, wiedzą, że mogą uzyskać od nich pomoc.

Zdjęcie: W trakcie patroli Ratownicy docierają do miejsc, w których bez odpowiedniej wiedzy trudno znaleźć zagrożone osoby
W trakcie patroli "Ratownicy" docierają do miejsc, w których bez odpowiedniej wiedzy trudno znaleźć zagrożone osoby// fot. archiwum MOPS Gdynia

2021 roku “Ratownicy dla ulicy” wyruszyli w teren patrolując ulice Gdyni raz w tygodniu. W tym roku patrole są prowadzone są w poniedziałki oraz czwartki. Uczestniczą w nich kolejno część zespołu i służby mundurowe oraz streetworker i pracownik socjalny Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni oraz ratownicy z Poszukiwawczego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Uczestnicy akcji uzupełniają się w wielu obszarach, w tym m.in. pierwszej pomocy, profilaktyki zdrowotnej czy społecznej. POPR zapewnia zaplecze medyczno-techniczne dla wspólnych patroli.

– Nasi ratownicy zaopatrują rany i drobne urazy, kontrolują podstawowe parametry życiowe, prowadzą edukację w zakresie stosowania posiadanych środków medycznych, higieny i zagrożeń zdrowotnych wynikających z „ulicznego trybu życia” – mówi Kamil Sowiński, wiceprezes zarządu POPR. – W przypadkach gdzie wymagany jest transport do placówki ochrony zdrowia lub noclegowni korzystamy z naszego ambulansu. W naszych zasobach posiadamy wiele specjalistycznego sprzętu, który na szczęście nie znalazł jeszcze zastosowania podczas czwartkowych patroli. Streetworkerzy z CRiIM-u robią niesamowicie dobrą robotę.  Na uznanie zasługują przede wszystkim: wiedza gdzie kto aktualnie przebywa, jakie ma potrzeby, po konkretny plan na jego wyjście z „kryzysu”.

Jak zaznacza Kamil Sowiński, najczęstszym działaniem w kontakcie z osobami spotkanymi podczas patrolu jest przede wszystkim rozmowa.

Zdjęcie: POPR dba o zaplecze medyczno-techniczne patroli, pracownicy MOPS przede wszystkim rozmawiają z napotkanymi osobami proponując rozwiązania
POPR dba o zaplecze medyczno-techniczne patroli, pracownicy MOPS przede wszystkim rozmawiają z napotkanymi osobami proponując rozwiązania// fot. archiwum POPR

– Działamy dwutorowo, my uświadamiamy jakie są konsekwencje danego postępowania, edukujemy jak można sobie pomóc, jak pomóc koledze, koleżance, zwracamy uwagę na objawy świadczące o poważnym zagrożeniu zdrowotnym, a streetworkerzy, upraszczając: zachęcają do poprawy jakości swojego życia  – objaśnia. – Niejednokrotnie było już tak, że osoby, z którymi mieliśmy do czynienia na patrolach wdrożyły zaproponowane rozwiązania i zmieniły swoje życie. Oczywiście zdarzają się przypadki wymagające pilnej konsultacji lekarskiej, wizyty w szpitalu czy zaopatrzenia na miejscu, jednakże proszę mi wierzyć – spora część z tych osób jest dobrze przystosowana do takiego trybu życia.

Centrum Reintegracji i Interwencji Mieszkaniowej wspiera osoby bezdomne i zagrożone bezdomnością. Poza procesem wychodzenia z bezdomności uwzględniającym znaczne zaangażowanie uczestnika, Centrum prowadzi także działania profilaktyczne i interwencyjne, w które wpisują się właśnie patrole “Ratowników”.

– Wspólne patrole to przede wszystkim szansa na to, aby osoby w kryzysie bezdomności mogły otrzymać niezbędną pomoc i wskazówkę, gdzie należy się udać, aby otrzymać konkretną pomoc – podsumowuje Marcin Kowalewski, kierownik CRiIM. – Taka forma wsparcia to potrzebne i wartościowe uzupełnienie naszych regularnych, systemowych działań, podejmowane przez osoby doświadczone w swoim zawodzie, które dokładnie wiedzą, co należy powiedzieć i zrobić.

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close