Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Cykl spotkań on-line odbywać będzie się w każdy czwartek, w godz. 18.00-20.00
Cykl spotkań on-line odbywać będzie się w każdy czwartek, w godz. 18.00-20.00//mat. prasowe

„Pomorskie spotkania online dla mieszkańców goszczących osoby uciekające przed wojną” to inicjatywa, która ma na celu wsparcie wszystkich tych mieszkańców naszego regionu, którzy pod swój dach przyjęli ukraińskich uchodźców. Szacuje się, że obecnie na Pomorzu przebywa około 45 tys. uchodźców z Ukrainy, z czego 25 tys. znajduje schronienie w prywatnych domach.

– Od pierwszego dnia rosyjskiej agresji na niepodległą Ukrainę obywatele tego kraju przybywają do Polski szukać schronienia. Polacy, w tym także gdynianie w wielkim geście serca otworzyli dla nich swoje domy, udostępniając im pokoje czy całe mieszkania. To zachowanie godne podziwu i wszelkiego uznania. Jednak długotrwała pomoc niesie ze sobą szereg wyzwań, zarówno tych natury organizacyjnej, jak i psychologicznej. Polacy i ich goście mierzą z różnymi trudnościami: niepokojem i wojenną traumą. Chcemy wesprzeć ich w tym dlatego razem z Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego i OMGGS zapraszamy na cykl webinarów, które podpowiedzą jak radzić sobie z przeżywanymi emocjami i jak mądrze wspierać naszych ukraińskich przyjaciół – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni.

Jak radzić sobie z tymi wyzwaniami? Wsparcie przynieść mogą właśnie wspomniane spotkania dla osób goszczących osoby uciekające przed wojną. Mają pomóc w budowaniu jak najlepszych relacji między nowymi mieszkańcami naszego regionu i goszczącymi ich Pomorzanami. Cykl odbywać będzie się on-line. Pierwszy webinar zaplanowano na najbliższy czwartek, 14 kwietnia w godzinach od 18:00 do 20:00. Udział w nim jest całkowicie bezpłatny. Aby dołączyć do spotkania, wystarczy kliknąć TUTAJ.

Cykl poprowadzi Hanna Hakiel, doświadczona psycholożka, która z sukcesem wspierała podobne grupy w Niemczech po kryzysie uchodźczym 2015 roku. Podczas webinarów postara się ona znaleźć odpowiedzi na pytania takie jak:

  • Czego potrzebujemy, by dbając o innych zatroszczyć się o siebie?
  • Jak mądrze wspierać osoby w doświadczeniu traumatycznym?
  • Jak rozpoznawać, stawiać i respektować granice w relacji?
  • Jak oferować wsparcie, które wzmacnia sprawczość i nie prowadzi do zależności?
  • Jak dookreślić swoją rolę i wspólnie z nowymi lokatorami tworzyć formalne i nieformalne kontrakty współmieszkania?
  • Gdzie szukać pomocy, jak o nią prosić i jak rozszerzać sieć wsparcia?
  • Jak nasze osobiste historie, motywacje i system wartości wpływają na nasze relacje, emocje i oczekiwania?

Organizatorem cyklu jest Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego i Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. O szczegółach przeczytać można na stronie internetowej OMGGS.

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close