„GPS dobrego pomagania” jest cykliczną konferencją szkoleniową, organizowaną przez Zespół ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych MOPS w Gdyni, w ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Uzależnień. Jej celem jest rozwój współpracy i wymiana doświadczeń między instytucjami w tym obszarze. Niezmiennie służy także uaktualnianiu wiedzy o dostępnym na terenie Gdyni wsparciu dla osób uzależnionych i ich rodzin.
Uzależnienie często bywa kojarzone z alkoholem i używkami, warto jednak pamiętać o uzależnieniach behawioralnych od m.in.: zakupów, jedzenia, internetu, gier wideo, hazardu czy seksu. Każda kolejna edycja porusza inne tematy zauważane i zgłaszane wcześniej przez specjalistów.
Wśród tegorocznych prelekcji prof. Tomasz Smiatacz (Gdański Uniwersytet Medyczny) poprowadził wykład pt. „HIV – Zagrożenia i szanse”. O dobrze sytuowanych osobach uzależnionych, motywacji do zmiany i ukrywanym wstydzie opowiadała Anna Kleczewska, podczas wykładu „Wysoko funkcjonujące osoby uzależnione od substancji psychoaktywnych – motywowanie do zmiany” (Ośrodek Przeciwdziałania i Terapii Uzależnień). Z kolei temat pracy z dorosłymi dziećmi z rodzin dysfunkcyjnych poruszony został podczas wykładu „Zrozumieć dorosłe dziecko z rodziny dysfunkcyjnej/ alkoholowej — co pomaga, a co przeszkadza im w dorosłym życiu”, przedstawionego przez Katarzynę Zasowską (MOPS).
Stałym punktem programu jest także część warsztatowa. W tym roku w gronie prowadzących znaleźli się przedstawiciele Zespołu Placówek Specjalistycznych, a także stowarzyszeń OVUM i 180 Stopni. Zajęcia dotyczyły m.in.: budowania kontaktu w konfliktowych sytuacjach, praktycznego radzenia sobie ze stresem, wspierania młodzieży w kryzysie oraz dbania o dobrostan psychiczny tej grupy wiekowej.
W konferencji wzięło udział ok. 80 specjalistów z MOPS (Centrum Diagnozy i Terapii FASD, zespoły Pomocy Psychologicznej i Przeciwdziałania Przemocy Domowej) oraz innych organizacji i instytucji: Centrum Integracji Społecznej, Zespół Placówek Specjalistycznych, Centrum Samopomocy w Gdyni, Stowarzyszenia OVUM, Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Gdyńskiego Centrum Zdrowia.
– Wśród specjalistów zwraca się uwagę na rosnącą liczbę czynników prowadzących do uzależnień, co wymaga ciągłego poszerzania wiedzy i świadomości na temat tych problemów – podsumowuje Aleksandra Rusak, kierownik Zespołu ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych MOPS w Gdyni. – Edukacja w zakresie ryzyka oraz metod prewencyjnych jest kluczowa, a wymiana doświadczeń między osobami wspierającymi, a tymi którzy korzystają z pomocy, pozwala lepiej ocenić ich sytuację i potrzeby. Ważne jest również zrozumienie tego, że uzależnienie wpływa na całą rodzinę, która po czasie zaczyna cierpieć razem z uzależnionym bliskim.