Spotkanie miało na celu omówienie i podsumowanie działań w minionym roku w pionie wsparcia rodzin. Pracownicy różnych zespołów, którzy dysponują uzupełniającą się wzajemnie ofertą, zaprezentowali najważniejsze dane, inicjatywy i wnioski, które mają znaczący wpływ na jakość pracy z najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta. Warto przytoczyć kilka wybranych statystyk, m.in.:
– w czterech Dzielnicowych Ośrodkach Pomocy Społecznej (każdy z nich obsługuje inny rejon miasta) różnymi formami wsparcia było objętych łącznie 852 gdyńskich i 76 ukraińskich rodzin,
– asystenci rodzin aktywnie wspierali 111 rodzin,
– pracownicy Zespołu ds. Intensywnej Pracy Socjalnej z Rodziną długoterminowym wsparciem obejmowali 186 gdyńskich rodzin,
W dyskusji nie pominięto również wyzwań i planów na przyszłość związanych z pomocą społeczną w Gdyni. W tym kontekście bardzo cieszyła obecność na spotkaniu Marioli Śrubarczyk-Cichowskiej, wiceprzewodniczącej Rady Miasta oraz Beaty Zastawnej, przewodniczącej komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia RM. Obie gdyńskie radne podkreśliły wagę dobrej współpracy pomiędzy różnymi jednostkami organizacyjnymi samorządu oraz konieczność ciągłego doskonalenia usług świadczonych na rzecz mieszkańców.
– Chcę podziękować pracownikom, którzy z zaangażowaniem przygotowali spotkanie oraz merytoryczne prezentacje – podsumowała Katarzyna Stec, dyrektor MOPS w Gdyni. – To dopiero pierwszy „GPS dobrego pomagania” omawiający naszą pracę w 2024 roku. Kolejne będą się odbywać sukcesywnie i poruszymy na nich tematy dotyczące m.in. pieczy zastępczej, wsparcia specjalistycznego oraz wsparcia seniorów i osób z niepełnosprawnościami. Jestem przekonana, że tylko wspólnie z samorządem oraz naszymi partnerami i koalicjantami uda się skutecznie odpowiedzieć na wyzwania najbliższej przyszłości w obszarze wsparcia społecznego.
Kolejne spotkanie z cyklu „GPS dobrego pomagania” zaplanowano w marcu.