Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Do tej pory do Urzędu Miasta wpłynęło blisko 2500 wniosków.
Do tej pory do Urzędu Miasta wpłynęło blisko 2500 wniosków.//fot. pexels.com

Wiele polskich rodzin stoi obecnie w obliczu finansowego wyzwania. Wpływają na to m.in. rosnące ceny węgla i innych paliw. Wsparciem w tej sytuacji, zaproponowanym przez rząd, miał być tzw. dodatek węglowy.

Polegał ona wypłaceniu kwoty 3000 zł na rzecz tych gospodarstw domowych, których głównym źródłem ogrzewania jest węgiel.

Resort klimatu przygotował jednolity wniosek dla całego kraju. Przyjmowanie podań, ich obsługę oraz wypłacanie środków powierzono poszczególnym gminom. W Gdyni zajął się tym Wydział Spraw Społecznych Urzędu Miasta Gdyni. Mieszkańcy mogli składać wnioski od 17 sierpnia tego roku. Dodatek węglowy miał zostać wypłacony w terminie miesiąca od dnia złożenia dokumentu, a zatem pierwsi beneficjenci powinni otrzymać środki już dwa tygodnie temu. Tak się jednak nie stało, gdyż pieniądze nie trafiły na czas do samorządów.

Obecnie ten stan rzeczy uległ zmianie. Wojewoda Pomorski przekazał miastu środki na dodatek węglowy, pochodzące z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19. Podczas sesji Rady Miasta Gdyni, która odbyła się w środę 28 września, radni przyjęli zmiany w budżecie miasta na rok 2022. Wszystko po to, by wspomniane środki z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 – w kwocie 7 022 700 zł – przeznaczyć na wypłaty dodatków węglowych.

– Na konto miasta wpłynęły już pierwsze pieniądze od wojewody. Nie jest to pełna kwota, o którą wnioskowaliśmy, ale jest wystarczająca do tego, by rozpocząć wypłaty dodatków. Na chwilę obecną do Urzędu Miasta wpłynęło blisko 2500 wniosków o wypłatę dodatku węglowego. Od jutra rozpoczniemy wypłaty. W tej chwili przygotowanych do wypłat jest suma dodatków na kwotę ponad 1,5 miliona złotych. Sukcesywnie będziemy uruchamiać kolejne przelewy wraz z weryfikacją kolejnych wniosków – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

Dodatek węglowy przysługuje gospodarstwom domowym, w którym głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi, wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561 i 1576).

Przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85% węgla kamiennego.

Wniosek o wypłatę dodatku węglowego dostępny jest zarówno w wersji elektronicznej, jak i papierowej. Można go pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej z zakładki Wydziału Spraw Społecznych lub otrzymać w sali obsługi mieszkańca w gmachu głównym Urzędu Miasta Gdyni przy al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 oraz w Centrum Obsługi Mieszkańca na I piętrze Centrum „Riviera” (ul. Kazimierza Górskiego 2).

Wypełniony wniosek należy:

  • wrzucić do „wrzutni na dokumenty” w budynku Urzędu Miasta Gdyni przy ul. 10-go Lutego 24 i al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 („wrzutnia na dokumenty” jest czynna 7 dni w tygodniu całą dobę)

– lub –

  • przesłać na adres: Urząd Miasta Gdyni, Wydział Spraw Społecznychul. 10 Lutego 2481- 364 Gdynia

– lub –

  • dostarczyć za pomocą środków komunikacji elektronicznej – EPUAP. Wówczas wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego.

W celu przekazania wniosku w sposób elektroniczny należy wypełnić wniosek, zmienić jego format na PDF i podpisać za pośrednictwem podpisu elektronicznego lub potwierdzić profilem zaufanym. Następnie utworzyć na platformie ePUAP pismo ogólne do Urzędu Miasta Gdyni, załączyć podpisany elektronicznie wniosek i podpisać elektroniczne za pośrednictwem ePUAP-u pismo ogólne. Datą przyjęcia wniosku jest data wpływu wniosku do Urzędu Miasta Gdyni.

Termin składania wniosków upływa 30 listopada 2022 roku. Dodatek węglowy wypłaca się w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku.

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close