Dla usamodzielnianych wychowanków Zespołu ds. Wsparcia Dziecka i Rodziny i ich najbliższych Mikołajki rozpoczęły się już dzień wcześniej – 5 grudnia przy ul. Grabowo 2, czyli w siedzibie ośrodka. Sekcja usamodzielnień przygotowała dla dzieci salę tematycznych gier, zabaw i łamigłówek. Na zaproszonych gości czekał również przygotowany przez część partnerów inicjatywy (cukiernię Pączuś, piekarnię Gotowała i cukiernię Jacek Placek) poczęstunek.
Dzięki współpracy z osobami prywatnymi, instytucjami i firmami odpowiedzialnymi społecznie takimi jak: Szkoły Podstawowe nr 10 i 39, przedszkole Junior w Rumi, pracownicy Kas Stefczyk, Bar Alicja Gdynia, Fresh Factory Gdynia, Kosmetyki Marion, DPS Pawia każde dziecko otrzymało też mikołajkowe prezenty.
– Całe spotkanie zostało przygotowane z uwzględnieniem potrzeb każdego z naszych usamodzielnianych wychowanków, a także ich dzieci. Przy wspólnym stole mogliśmy porozmawiać o świętach, oraz wręczyć paczki z prezentami. Dla wielu wychowanków to wyjątkowe wydarzenie, na które przygotowują się choćby pod kątem świątecznego ubioru. Dlatego chcieliśmy całym zespołem dać wyraz temu jak doceniamy zbudowaną z nimi więź – podkreśla Iwona Florianowicz, z-ca kierownika Zespołu ds. wsparcia dziecka i rodziny MOPS w Gdyni.
Z kolei dzień później Dzielnicowy Ośrodek Pomocy Społecznej nr 3 zorganizował we współpracy z Biblioteką Cisowa, Gdyńskim Centrum Sportu, Radą Dzielnicy Cisowa i Fundacją Adaptacja, spotkanie mikołajkowe dla okolicznych mieszkańców w Przystani Chylońska 237. Oprócz gier, konkursów i zabaw dla dzieci i rodziców odbyła się również zbiórka artykułów spożywczych i chemicznych dla osób potrzebujących. Również w przypadku tego wydarzenia dużym zaangażowaniem wykazały się firmy odpowiedzialne społecznie takie jak: Trefl, Daniel Skiba Piekarnia „Wenta”, Mondelez, Nestlé, Pepsi, Freetday, Babeczkarnia Anna Biśtyga, ciastkarnia Renka, wspierając organizację poczęstunku i m.in. nagród w przeprowadzonej, mikołajowej loterii.
– Tworzenie inicjatyw proponujących alternatywne formy spędzania czasu sprawia nam podwójną radość, zważywszy na zbliżający się okres świąt – mówi Aleksandra Jabłońska, Koordynator działań społecznych na rzecz środowiska lokalnego, DOPS 3. – Olbrzymim powodzeniem cieszyła się loteria z nagrodami, które rozdawał dzieciom Mikołaj wraz z panią Mikołajową. Cieszy nas frekwencja, ponieważ takie wydarzenia pomagają w budowaniu lokalnej społeczności. Frekwencja byłaby jednak niczym, gdyby nie uśmiechy obecnych na spotkaniu dzieci. Taki widok wynagradza wszystkie wysiłki włożone w przygotowania.