Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Mirosława Cuper, kierownik Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia Bosmańska 32A podczas ceremonii wręczenia nagród.
Mirosława Cuper, kierownik Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia Bosmańska 32A podczas ceremonii wręczenia nagród. //fot. Karol Stańczak

Srebrne Drzewko jest nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego. Przyznawana jest od 2007 roku, w uznaniu za wybitne i nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy i integracji społecznej. Mirosława Cuper została doceniona za wybitne działania w obszarze aktywizacji społeczno-zawodowej oraz nowatorskie, inspirujące rozwiązania w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnościami.

Ta nagroda, to dla mnie ogromne wyróżnienie w odniesieniu do wykonywanej przeze mnie pracy. Wyróżnienie, którego się nie spodziewałam – podkreśla Mirosława Cuper, kierownik Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia Bosmańska 32A. –  Ma ono dla mnie podwójne znaczenie, ponieważ zbiegło się z 30-leciem mojej pracy zawodowej. Chciałabym podziękować Kapitule oraz moim przełożonym Panu wiceprezydentowi miasta Gdyni Tomaszowi Augustyniakowi i Dyrekcji Miejskiego Ośródka Pomocy Społecznej w Gdyni. Co cieszy i daje siłę do pracy? Na pewno uśmiech podopiecznych, poczucie bezpieczeństwa, to także ich słowa, które potwierdzają, że czują się oni jak w domu. Największą satysfakcję i radość czuję wówczas, gdy osoby, które były zależne i wymagały wsparcia w wielu aspektach życia, stają się osobami samodzielnymi i mogą powrócić do swoich środowisk. Oczywiście jest to ciężka praca samych chorych, ale i wielkie zaangażowanie całego zespołu. Co jest najlepszym dowodem, że w działaniach pomocowych w pojedynkę nie osiągnie się zbyt wiele. Dlatego chciałabym wyrażać słowa uznanie dla wszystkich osób, z którymi miałam przyjemność pracować, a szczególne podziękowania kieruję do współpracowników z Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia przy ul. Bosmańskiej.

Zdjęcie: Srebrne Drzewko przyznawane jest pracownikom pomocy społecznej od 2007 roku
Srebrne Drzewko przyznawane jest pracownikom pomocy społecznej od 2007 roku. //fot. Karol Stańczak

Pani Mirosława wniosła spory wkład we wdrażanie innowacji społecznych w obszarze pomocy społecznej. Była zaangażowana w realizację dwóch innowacyjnych projektów o nazwach „MEMO — multimedialne narzędzie usprawniające procesy pamięciowe osób starszych” oraz „Siłownia pamięci — trening umysłu dla seniorów”. W tym pierwszym aktywnie wspierając proces wdrażania i testowania ww. narzędzia, w drugim natomiast współtworząc zestaw ćwiczeń, które znaleźć można na stronie projektu „Siłownia pamięci”. Jest również współautorką publikacji „Trenuj Umysł”. Jest to zeszyt ćwiczeń adresowany m.in. do terapeutów, psychologów, pedagogów i opiekunów osób z zaburzeniami pamięci. Publikacja zawiera karty pracy dla osób z zespołami otępiennymi.

Ponadto Pani Mirosława od 2012 roku prowadzi konsultacje dla specjalistów, a także pełni rolę opiekuna praktykantów i stażystów m.in. pielęgniarek, położnych, opiekunów medycznych i pracowników socjalnych.

Dużym sprawdzianem dla Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia przy ul. Bosmańskiej był okres pandemii i zabezpieczenie podopiecznych placówki – osób o dużej wrażliwości, obarczonych wysokim ryzykiem ciężkiego przebiegu choroby. Był to trudny czas również ze względu na ograniczoną możliwość kontaktu podopiecznych z bliskimi. Egzekwowana dyscyplina w zakresie wymogów bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego odegrała niebagatelną rolę w ograniczeniu do minimum czynników ryzyka i podniesieniu poziomu bezpieczeństwa podopiecznych.

Kierowany przez Panią Mirosławę Gdyński Ośrodek Wsparcia przy ul. Bosmańskiej 32A jest miejscem dziennej oraz całodobowej, czasowej opieki dla osób, które z uwagi na wiek, chorobę lub niepełnosprawność wymagają częściowej pomocy w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb życiowych, a nie ma możliwości ich zaspokojenia w miejscu zamieszkania. Ośrodek dysponuje 44 miejscami, a w samym tylko roku 2023 z jego wsparcia skorzystały 93 osoby. Intensywna praca z podopiecznymi umożliwiła aż 16 z nich odzyskanie takiego poziomu sprawności, który pozwalał na powrót do samodzielnego funkcjonowania.

W trakcie pobytu podopieczni mogą korzystać z fizjoterapii, kinezyterapii i różnorodnych zajęć w ramach terapii zajęciowej takich jak treningi pamięci i umysłu, zajęcia muzyczne i plastyczne oraz biblioterapia. Dużą uwagę przykłada się w ośrodku do tego, by zapewnić osobom korzystającym ze wsparcia różnorodne aktywności w czasie wolnym. Ci, których kondycja na to pozwala, korzystają z wyjść do ogrodu i biorą udział we wspólnym świętowaniu np. urodzin podopiecznych. Wszystko dzieje się pod okiem doświadczonej i zaangażowanej kadry. Ofertę ośrodka uzupełnia trwająca przez okres do dwóch tygodni całodobowa opieka wytchnieniowa. Zapewnienia ona czasową opiekę zastępczą na czas załatwienia swoich spraw lub skorzystania z odpoczynku od trudów opieki nad osobą zależną.

Zdjęcie: Przylegający do ośrodka ogród daje podopiecznym wiele ciekawych możliwości spędzania czasu wolnego.
Przylegający do ośrodka ogród daje podopiecznym wiele ciekawych możliwości spędzania czasu wolnego. //fot. MOPS w Gdyni

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close