Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Motywacja niezbędna do wyjścia z uzależnienia
Motywacja jest niezbędna do wyjścia z uzależnienia od alkoholu //fot. pexels.com na licencji CC

Początkiem pracy z uzależnionym jest diagnoza problemu, później niezbędna jest chęć osoby uzależnionej do podjęcia terapii, aby możliwe było ustalenie szczegółowego planu wsparcia. W Gdyni zajmuje się tym m.in. Zespół ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w MOPS. Innowacyjną formą pracy zespołu są interwencyjne wejścia specjalisty do miejsca zamieszkania klienta. Najczęściej powodem takiej interwencji jest zgłoszenie od najbliższych, od pracowników socjalnych, kuratorów sądowych, policji lub staży miejskiej. Istotą interwencji jest natychmiastowa diagnoza pod kątem zagrożenia zdrowia i życia. Pracownik zespołu odwiedza też klientów w domu w celu motywowania do utrzymania abstynencji i podjęcia terapii.
Czasami dla niektórych jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wyjazd na terapię stacjonarną do specjalistycznego ośrodka. Bliscy osób uzależnionych oraz sami uzależnieni mogą uczestniczyć w spotkaniach grup samopomocowych i grup psychoedukacyjnych w Klubie Abstynenta „Krokus”. Pracuje 5 grup AA (Anonimowych Alkoholików) i grupa Al-anon (dla krewnych i bliskich osób uzależnionych). Specjaliści z MOPS prowadzą grupę dla współuzależnionych z doświadczeniem przemocy w rodzinie oraz grupę dla uzależnionych seniorów.

Zdjęcie: Grafika - Wsparcie Zespołu ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w 2021 roku
Wsparcie gdynian z problemem uzależnienia obejmuje różnorodne działania // materiały MOPS.

– Zawsze byłem dość zamkniętą osobą, więc pójście na grupowe spotkanie, na którym opowiadam o swoim uzależnieniu stanowiło dla mnie duże wyzwanie – mówi pan Mirosław, uczestnik spotkań w Klubie Abstynenta „Krokus”. – Dostałem dużo wsparcia od zespołu psychologów, a także od kolegów z terapii, którzy zmagają się z tym co ja. Dziś czuję się wzmocniony psychicznie. Moim celem oprócz wytrwania w abstynencji jest podjęcie stałej pracy, najchętniej w gastronomii. Póki co pracuję dorywczo, dbam o dom i co tydzień jestem obecny na spotkaniach z psychologiem.

Zdjęcie: Zajęcia w Klubie Krokus
W Klubie Abstynenta "Krokus" odbywają się regularne spotkania osób uzależnionych i współuzależnionych. //fot. archiwum MOPS.

Zespół ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych MOPS na co dzień współpracuje z innymi gdyńskimi instytucjami, oferującymi wsparcie w tym obszarze. Dorosłe osoby uwikłane w problem alkoholowy mogą skorzystać z psychoterapii indywidualnej i grupowej czy warsztatów radzenia sobie z emocjami w Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień. W ośrodku tym działa także oferta wsparcia dla dorosłych dzieci alkoholików (DDA). W nagłych sytuacjach, w których oprócz problemu alkoholowego występuje również np. przemoc w rodzinie, można uzyskać pomoc w Ośrodku Interwencji Kryzysowej, który działa przez całą dobę.

–  Jako gdyński samorząd przez lata wypracowaliśmy system oferujący szeroką i łatwo dostępną paletę wsparcia dla osób i rodzin borykających się z problemem uzależnienia i współuzależnienia od alkoholu- podkreśla Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Ważnym momentem było powołanie w 2017 roku Gdyńskiej Koalicji na Rzecz Przeciwdziałania Uzależnieniom, która skupia przedstawicieli różnych gdyńskich instytucji współpracujących ze sobą i informujących się na bieżąco o prowadzonych działaniach, tak by oferta wsparcia była jak najlepiej dostosowana do potrzeb mieszkańców.

– Ze względu na pandemię, w ostatnich miesiącach wsparcie osób uzależnionych i ich rodzin, stało się jeszcze większym wyzwaniem – wyjaśnia Aleksandra Rusak, kierownik Zespołu ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych MOPS. – Dlatego gdyńscy specjaliści spotkali się na konferencji szkoleniowej „GPS dobrego pomagania rodzinom z problemem uzależnienia” m.in. po to, aby podzielić się swoim doświadczeniem i przemyśleniami z tego okresu. Wydarzenie transmitowaliśmy również online. W konferencji wzięli udział m.in. pracownicy socjalni, pracownicy Gdyńskiego Centrum Zdrowia, psycholodzy, kuratorzy zawodowi i społeczni, policjanci, asystenci rodzin.

Zdjęcie: konferencja-uzaleznienia
Na panelu dyskusyjnym spotkali się (od lewej): dr Agata Cichoń-Chojnacka, kierownik Zespołu Diagnozy i Terapii FASD MOPS, Przemysław Lebiedziński, dyrektor Zespołu Placówek Specjalistycznych w Gdyni, Piotr Harhaj, dyrektor Centrum Samopomocy w Gdyni, Hanna Żółkoś-Margońska, kierownik Zespołu ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, Klaudia Głodowska, pielęgniarka i specjalista w Zespole ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych MOPS w Gdyni, Sara Peplińska, psycholog ośrodka terapeutycznego w Wandzinie, Julita Ostrowska, pracownik socjalny zespołu Intensywnej Pracy Socjalnej MOPS w Gdyni, Dorota Wereszko, kurator Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej Sądu Rejonowego w Gdyni, dr Edyta Sinacka-Kubik, kierownik Zespołu Pomocy Psychologicznej MOPS.//fot. archiwum MOPS

Zdaniem specjalistów kluczową rolę w wychodzeniu z nałogu odgrywa motywacja osoby uzależnionej do podjęcia leczenia.

– Leczenie z alkoholizmu to długotrwały proces, w którym najważniejszym pierwszym krokiem jest uświadomienie osoby pijącej, że jest uzależniona i potrzebuje pomocy – mówi Katarzyna Zasowska, psycholog, terapeuta w MOPS w Gdyni. – Musimy sobie zdawać sprawę, że najlepsza i najbardziej bogata oferta wsparcia nie pomoże, jeśli osoba uzależniona nie będzie chciała zmienić swojego stylu życia. Jako zespół staramy się stale motywować i towarzyszyć osobom, które są w procesie leczenia. Wspieramy także osoby współuzależnione, które same odczuwają niejednokrotnie poważne skutki choroby alkoholowej ich bliskich.

– Gdy 6 lat temu MOPS w Gdyni wyciągnął do mnie rękę zaczęła się prawdziwa walka o moją trzeźwość. Cieszę się, że wyszedłem z tej walki żywy – opowiada pan Paweł, korzystający z indywidualnych spotkań z psycholog z MOPS. Żyję normalnie: pracuję, utrzymuję kontakt z rodziną.  Choć nie zawsze tak było. Gdy znajdowałem się w bardzo poważnym stadium uzależnienia, do walki o moją trzeźwość dołączono lekarza psychiatrę i to był strzał w dziesiątkę. Przy wsparciu specjalistów zacząłem pracę nad sobą. W tej chwili nie pojawiają się myśli o powrocie do alkoholu. Podjęcie leczenia było najkorzystniejszym ruchem w moim życiu.

Osoby szukające wsparcia w obszarze uzależnień mogą skorzystać z portalu miejskiego Gdyniawspiera.pl

Informacje dodatkowe

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close