Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Niezależnie od przyczyn, decyzja o opuszczeniu kraju jest jedną z tych trudniejszych.
Niezależnie od przyczyn, decyzja o opuszczeniu kraju jest jedną z tych trudniejszych.//fot. MOPS w Gdyni.

W dniach 7-8 sierpnia pracownicy ośrodka gościli z wizytą studyjną w Warszawie. Odwiedzili m.in. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz jedno z miejsc zbiorowego zakwaterowania cudzoziemców. Wzięli także czynny udział w spotkaniu w siedzibie Polskiego Forum Migracyjnego. Na spotkaniu poruszone zostały kwestie m.in. współpracy międzysektorowej, trudnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Rozmawiano również na temat potrzeby monitorowania jakości świadczonych usług, aby przebywający w naszym kraju cudzoziemcy otrzymywali wyczerpujące informacje.

Zdjęcie: Na zdjęciu pracownicy MOPS w Gdyni oraz pozostali uczestnicy niedawnego spotkania w siedzibie Polskiego Forum Migracyjnego.
Na zdjęciu pracownicy MOPS w Gdyni oraz pozostali uczestnicy niedawnego spotkania w siedzibie Polskiego Forum Migracyjnego.//fot. MOPS w Gdyni.

– Wymiana doświadczeń to niezwykle wartościowy sposób usprawniania naszej oferty dla osób zmuszonych do opuszczenia swoich krajów – podkreśla Iryna Malinowska, konsultant ds. cudzoziemców MOPS w Gdyni. – Wizyty odbywały się w stołecznych instytucjach zajmujących się wspieraniem migrantów na dużo większą skalę. Cieszy więc możliwość podejrzenia ich modelu pracy, struktury zadań i podziału obowiązków. Zebrane doświadczenia z pewnością pomogą doskonalić wypracowane przez nas działania w zakresie wspierania cudzoziemców w Gdyni.

MOPS w Gdyni realizuje również Indywidualne Programy Integracyjne dla Cudzoziemców. W latach 2023/24 r. realizowano 32 takie programy dla obywateli Ukrainy, Białorusi, Afganistanu i Rosji.

Ponadto w Gdyni od kilku lat działa Punkt Informacji dla Cudzoziemców oraz facebookowa grupa wsparcia. Pracownicy starają się wspierać migrantów m.in. udzielając informacji dotyczących legalizacji pobytu lub zatrudnienia, najmu lokalu, oferują pomoc prawną w zakresie sporządzania pism do urzędów, sądów i innych instytucji oraz informują np. o organizowanych bezpłatnych kursach języka polskiego.

Szczegółowe informacje można znaleźć pod dostępnym odnośnikiem: Wsparcie dla cudzoziemców. 

Zdjęcie: Punkt Informacji dla Cudzoziemców znajduje się przy ul. Wolności 11A
Punkt Informacji dla Cudzoziemców znajduje się przy ul. Wolności 11A.//fot. MOPS w Gdyni.

Na poziomie lokalnym od 2016 r. funkcjonuje również grupa na rzecz wspierania imigrantów. Obecnie w jej skład wchodzą przedstawiciele gdyńskich służb, instytucji i organizacji pozarządowych. Prace koalicji służą przede wszystkim określeniu, a następnie wdrażaniu wspólnych działań, mających na celu ulepszenie procesu wspierania imigrantów w Gdyni. Koalicja spotyka się cyklicznie min. 2 razy w roku – najbliższe spotkanie zaplanowano we wrześniu. Więcej informacji na temat grupy można znaleźć pod linkiem: Gdyńska grupa na rzecz wspierania imigrantów.

Gdyński MOPS jest również jednym z partnerów projektu Includate (Educating for Inclusion). Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+. Jego celem jest budowanie zdolności włączania migrantów w życie lokalnych społeczności, bazując na wzajemnym zrozumieniu zarówno po stronie osób zmuszonych do opuszczenia swojego kraju, jak i lokalnych społeczności. Oprócz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w projekcie uczestniczą: Comparative Research Network EV (Berlin — lider projektu), włoski oddział organizacji ALDA European Associacion For Local Democracy, Crossing Borders (Kopenhaga), Per Esempio (Palermo), Polnischer Sozial Rat (Polska Rada Społeczna — Berlin), Konkav (Budapeszt).

Zdjęcie: Na zdjęciu uczestnicy czerwcowego spotkania projektu Includate w Budapeszcie.
Na zdjęciu uczestnicy czerwcowego spotkania projektu Includate w Budapeszcie.//fot. MOPS w Gdyni.

Na przeprowadzonych w Palermo, Strasbourgu, Kopenhadze Gdyni i Budapeszcie spotkaniach warsztatowych m.in. dzielono się wiedzą w zakresie miejscowych strategii na włączanie cudzoziemców w życie lokalnych społeczności. Wymiana doświadczeń na poziomie międzynarodowym zaowocuje stworzeniem interaktywnego narzędzia będącego bazą wiedzy, ułatwiającą przyszłą pracę w zakresie włączania cudzoziemców w życie miejskich społeczności. Projekt powoli zbliża się do końca i we wrześniu odbędzie się w Berlinie spotkanie podsumowujące dwuletni okres jego realizacji.

Więcej informacji na temat projektu: INCLUDATE – Educating For Inclusion. 

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close