Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Pomimo różnych trudności rodzinne archiwum pełne jest ujęć radości z bycia tu i teraz - fot. Gaba Kucz - archiwum RDD Beaty Potockiej.
Pomimo różnych trudności rodzinne archiwum pełne jest ujęć radości z bycia tu i teraz //fot. :Gaba Kucz, archiwum Beaty Potockiej.

Podjęcie się roli rodzica zastępczego jest m.in próbą odbudowy zaufania dziecka do świata dorosłych. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które już na początku drogi życiowej często niosą ze sobą bagaż trudnych, traumatycznych doświadczeń.

Pani Beata Potocka od ponad 14 lat jest rodziną zastępczą. Prowadzi Rodzinny Dom Dziecka, w którym wychowuje się obecnie 8 dzieci. W większości są to dzieci z niepełnosprawnościami, wymagające szczególnej opieki.

– Niewątpliwie nie jest to łatwe zadanie – podkreśla pani Beata. – Z pewnością też jesteśmy częstszymi gośćmi gabinetów terapeutycznych, lekarskich, aptek. Oczywiście opieka nad dziećmi z niepełnosprawnościami, niesamodzielnymi jest zapewne większym wyzwaniem, chociażby pod kątem fizycznym. Jednak nie są to wyzwania, których nie da się pokonać.

Zdjęcie: Zachowuję się tak, jak każda mama, wychowuję i wspieram swoje dzieci. - mówi pani Beata.
Zachowuję się tak, jak każda mama, wychowuję i wspieram swoje dzieci. - mówi pani Beata. //fot.: archiwum RDD Beaty Potockiej.

Doświadczenia z Rodzinnego Domu Dziecka prowadzonego przez panią Beatę pokazują, że z wieloma przeszkodami można poradzić sobie z uśmiechem. Archiwum domu pełne jest zdjęć, na których dominuje radość z bycia tu i teraz i cieszenia się chwilą spędzoną w rodzinnym gronie.

– Dla mnie to są po prostu dzieci – dodaje pani Beata. – Mają talenty, upodobania, cechy, i zachowania dokładnie takie same jak wszystkie inne dzieci, a jednocześnie każde z nich jest wyjątkową osobą. Miłość i radość są dokładnie takie same jak każdej matki. I jeszcze przekonanie, że moje dzieci są najpiękniejsze i najwspanialsze, to także powszechna postawa wśród wszystkich mam.

Patrząc z boku na liczbę codziennych obowiązków, trudno nie zadać sobie pytania o skalę poświęcenia i motywację do dalszego działania.

– To, co różni nas od przeciętnej rodziny to przede wszystkim fakt, że jest nas więcej – kontynuuje pani Beata. – Nie uważam jednak, że to, co robię jest poświęceniem i daleka jestem od przyklejania sobie łatki męczennika, czy bohatera. Zachowuję się tak, jak każda mama – wychowuję i wspieram swoje dzieci. Towarzyszenie dzieciom w procesie zdrowienia jest najwspanialszym i najdonioślejszym doświadczeniem życiowym. Nie da się tego porównać z niczym innym. Mam poczucie, że wykonuję najpiękniejsze i najważniejsze zadanie.

Zdjęcie: Profesjonalizacja rodzicielstwa zastępczego byłaby dla istniejących już rodzin ogromnym wsparciem.
Profesjonalizacja rodzicielstwa zastępczego byłaby dla rodzin ogromnym wsparciem.// fot.: archiwum RDD Beaty Potockiej.

Pani Beata wśród licznych obowiązków znajduje również czas, aby pełnić funkcję  przewodniczącej w  ogólnopolskiej Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej. Wdrażane w Gdyni rozwiązania w tym obszarze wielokrotnie stawiane były za wzór. Jednak w skali kraju, w ostatnich latach coraz częściej słyszalne są głosy o konieczności zwiększenia wysiłków mających na celu wspieranie rodzin zastępczych. Mogłyby się one również przyczynić do zwiększenia zainteresowania rodzinnymi formami opieki, tym bardziej, że odpowiednich kandydatów na rodziców zastępczych wciąż brakuje.

– Podstawowym postulatem zgłaszanym przez nasze środowisko jest profesjonalizacja rodzicielstwa zastępczego oraz wzmocnienie wsparcia dzieci przebywających w rodzinach zastępczych – zauważa Beata Potocka. – Opieka nad dziećmi ze szczególnymi potrzebami może budzić słuszne obawy u kogoś zainteresowanego pełnieniem funkcji rodzica zastępczego. Uważam jednak, że to piękna sprawa i jeśli ktoś zastanawia się nad takim wyborem, staram się zachęcać do jego dokonania.

Gdynia na bieżąco poszukuje kandydatów na pełnienie funkcji rodziców zastępczych, gdyż każde dziecko zasługuje na dom i kochających opiekunów. Zakwalifikowani kandydaci mogą liczyć na merytoryczne i finansowe wsparcie gminy w wykonywaniu tej roli. Osoby zainteresowane otrzymaniem szczegółowych informacji zachęcamy do kontaktu z Zespołem ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej MOPS w Gdyni, pod nr. tel. 58 627-20-24 lub 797-991-043. Zapraszamy również do odwiedzenia fanpage https://pl-pl.facebook.com/zwyczajnarodzina/

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close