Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: 9 września przypada Światowy Dzień FAS
9 września przypada Światowy Dzień FAS// fot. pexels.com

FAS (FAS, ang. – Fetal Alcohol Syndrome) jest formą uszkodzeń powstałych z powodu spożywania alkoholu w ciąży. W wyniku uszkodzenia mózgu i układu nerwowego dzieci cierpią z powodu opóźnionego rozwoju –  mowy oraz ograniczeń wynikających z niepełnosprawności intelektualnej. Najczęściej mają problem z zapamiętywaniem, kojarzeniem faktów i przetwarzaniem informacji oraz częstą zmiennością nastroju. Zadaniem terapeutów oraz opiekunów dzieci jest wielopłaszczyznowe wspomaganie ich rozwoju. W tym zakresie mieszkańców naszego miasta wspiera Gdyński Ośrodek Diagnozy i Terapii FASD MOPS w Gdyni.

– Profilaktyka i zwiększanie świadomości zagrożeń wynikających ze spożywania alkoholu w ciąży to tylko część naszych działań. Gdynia od lat prowadzi działania systemowe. W 2009 roku opracowaliśmy Gminny Program Edukacyjno-Terapeutyczny FAS i już rok później udało nam się uruchomić Punkt Diagnozy i Terapii FAS, który w 2016 roku z powodu rosnących potrzeb przekształciliśmy w Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD. Obecnie, ośrodek obejmuje swym działaniem całe Spektrum Alkoholowych Uszkodzeń Płodu. Gdynia była pierwszym miastem w Polsce, które sfinansowało z własnego budżetu działalność placówki, w której dzieci z FAS otrzymują wszechstronną i bezpłatną pomoc. Nie tylko diagnozujemy te dzieci, których opiekunowie sami się do nas zgłoszą, ale także wszystkie dzieci przebywające w pieczy zastępczej. Determinacja opiekunów, wsparcie specjalistów i sprawnie działający system pomocy – to, czynniki, dzięki którym możemy zapewnić gdyńskim dzieciom ze zdiagnozowanym FAS jak najlepszą szansę rozwoju, co ma ogromny wpływ na ich dorosłe życie – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. Innowacji.

Zdjęcie: Część zespołu Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD, od lewej Żaneta Piwowarska, dr Agata Cichoń-Chojnacka; Marta Rejmert-Mozol, Liwia Bełz
Część zespołu Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD, od lewej Żaneta Piwowarska, dr Agata Cichoń-Chojnacka; Marta Rejmert-Mozol, Liwia Bełz// fot. Przemysław Kozłowski

Co zmieniła pandemia?

Z powodu covid-19 szkoły i inne ośrodki były zamknięte, a to one w normalnych warunkach systematycznie informowały o dzieciach, które mogą być dotknięte FAS. Było to bezpośrednim powodem, że mniejsza grupa dzieci została w pandemii diagnozowana. Udało się jednak przeorganizować ofertę Centrum i skierować ją głownie do opiekunów. W efekcie tego w 2020 roku wzrosła liczba opiekunów korzystających ze wsparcia Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD. W poprzednich latach z oferty wsparcia Centrum korzystało średnio ok. 100 osób, w roku ubiegłym po pomoc zgłosiło się aż 135 opiekunów zajmujących się dziećmi z FAS. Dostrzegając to zapotrzebowanie to właśnie na opiekunach skupiono się planując tegoroczne obchody Światowego Dnia FAS w Gdyni.

– Rodzice zastępczy i opiekunowie przez całą pandemię nieśli na swoich barkach ciężar powikłań związanych z FASD. Wykonują duży wysiłek, a pozostają w cieniu. Chcielibyśmy w tym roku szczególnie ich wyróżnić i dać im więcej wskazówek, dzięki którym jeszcze łatwiej będzie zrozumieć, co czują i z jakimi ograniczeniami zmagają się ich dzieci – mówi dr Agata Cichoń – Chojnacka, kierownik Gdyńskiego Centrum Diagnozy i Terapii FASD.

Zdjęcie: Gdyńskie działania poprawiające jakość życia osobom z FAS
Gdyńskie działania poprawiające jakość życia osobom z FAS//mat. MOPS w Gdyni

Wsparcie również dla dzieci adoptowanych

Osoby, u których zostaną stwierdzone zaburzenia ze spektrum FASD pozostają pod opieką psychologów, fizjoterapeutów, psychiatry, specjalisty integracji sensorycznej, neurologopedy i neurologa dziecięcego. Wszyscy specjaliści są do dyspozycji w punkcie przy ul. Morskiej 112b/111. Jeśli okaże się, że problemem nie jest FAS, a zaburzenia więzi wynikające z historii dziecka – zespół GCDiT FASD pracuje nad poprawą w obszarze regulacji emocjonalnej dziecka i stylu przywiązania poprzez dalsze konsultacje. Wszyscy diagnozowani otrzymują pełną diagnozę psychologiczną i psychiatryczną, nie tylko w obszarze FASD. Może się jednak pojawić kłopot w momencie gdy dziecko trafi do adopcji i nie jest już w systemie pieczy zastępczej. Dla takich przypadków gdyńskie Centrum ma swoją ofertę.

– Zgłasza się do nas coraz więcej rodzin adopcyjnych, które dały dziecku nowy dom, lecz nie mają pełnego wglądu w historię dziecka i podejrzewają u niego FASD. Rodzice adopcyjni, którzy mieszkają w Gdyni mogą przyjść i bezpłatnie uzyskać od naszego ośrodka pełną diagnozę w obszarze zdrowia psychicznego dziecka. W rozwoju każdego człowieka kluczowe są pierwsze lata życia. Chcemy pomóc rodzicom, aby jak najszybciej dowiedzieli się, co konkretnie dolega dziecku i jak nad tym pracować – dodaje Agata Cichoń – Chojnacka.

Zdjęcie: 9 września Światowy Dzień FAS. Nie! dla alkoholu w ciąży
9 września Światowy Dzień FAS. Nie! dla alkoholu w ciąży//fot. grafika na licencji CC0

Plan obchodów Światowego Dnia FAS

Ze względu na pandemię, obchody Światowego Dnia FAS w Gdyni odbędą się online, na stronie zdrowagdynia.pl.

7.09.2021
Na stronie zdrowagdynia.pl będzie można przeczytać artykuł „Poziom stresu u opiekunów dzieci z FASD”.

8.09.2021
Tego dnia na zdrowagdynia.pl pojawią się najciekawsze informacje z książki „Tylko mnie kochaj. Wyzwania dla rodziców adopcyjnych dzieci z FASD”.

9.09.2021
Zaproszenie do obejrzenia filmu dokumentalnego poświęconego FASD: https://www.youtube.com/watch?v=LvTr4jd-dyk

10.09.2021
Zaproszenie do obejrzenia filmu, w którym przedstawiono 10 faktów dotyczących edukacji dzieci z FASD: https://www.youtube.com/watch?v=f9IrKwmMWUs

11.09.2021
Na stronie zdrowagdynia.pl pojawią się przemyślenia opiekuna zastępczego dzieci z FASD – 5 rzeczy, które warto wiedzieć o FASD.

12.09.2021
Zaproszenie do wysłuchania podcastu, w którym Robbie Seale – matka zastępcza dzieci z FASD z 20-letnim doświadczeniem omawia wyzwania, z którymi borykają się rodziny dzieci z FASD. Podcast pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Q_fE03r6C6c

Światowy Dzień FAS ma uczulić nas wszystkich jak bardzo niebezpieczny jest alkohol w okresie prenatalnym. Jeśli z szeregu działań przygotowanych na ten tydzień, mielibyśmy zapamiętać jedno zdanie to niech to będzie: Nie ma bezpiecznej ilości alkoholu, po którą może sięgnąć kobieta w ciąży.

Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD MOPS w Gdyni
Ul. Morska 112b/111
81-225 Gdynia
Tel. 58 667 79 10

Dane dotyczące spożywania alkoholu w ciąży przez kobiety w Polsce pochodzą z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close