Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Zainaugurowana 25 listopada kampania obejmowała wiele różnych działań
Zainaugurowana 25 listopada kampania obejmowała wiele różnych działań// fot. archiwum MOPS Gdynia

Kampania “Biała wstążka” została powołana i do dziś funkcjonuje jako wyraz sprzeciwu wobec przemocy mężczyzn względem kobiet. Jej geneza sięga tragicznych wydarzeń na politechnice w Montrealu (Kanada) w roku 1989. Dwa lata później lokalni mężczyźni powołali akcję przeciwko przemocy wobec kobiet. Za jej symbol przyjęli białą wstążkę będącą znakiem niewinności oraz zobowiązaniem do niestosowania przemocy i sprzeciwiania się wszelkim jej formom.

-Włączając się aktywnie od wielu lat w kampanię „Biała wstążka” pragniemy pokazać, że w naszym mieście nie było, nie ma i nie będzie zgody na stosowanie przemocy wobec kobiet – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Podejmowanymi działaniami chcemy otwierać oczy na problem, który nie jest domeną konkretnej grupy społecznej, a może dotyczyć każdego z nas w różnych środowiskach. Nasze zaangażowanie to również edukacja skierowana m.in. do mieszkańców i młodzieży szkolnej. Wierzymy, że pozwoli to na wzbudzenie refleksji a w rezultacie, stopniowo doprowadzi do zmniejszenia skali tego negatywnego zjawiska. Przy okazji zakończenia kampanii, ponownie apeluję – bądźmy uważni i wrażliwi na to, co dzieje się w naszym otoczeniu i nie pozostawajmy obojętni wobec żadnych form przemocy. Jeśli jesteśmy jej świadkami, nie bójmy się reagować zdecydowanie. Od tego, czy podejmiemy działanie, może zależeć czyjeś dobro, zdrowie, a nawet życie.

Co roku w organizację kampanijnych wydarzeń włącza się inna placówka oświatowa. W tym roku było to Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego nr 1, którego społeczność w większości stanowią mężczyźni. Uczniowie rozmawiali o kampanii w swoim środowisku, a także wychodzili, aby dzielić się wiedzą na ten temat w innych szkołach oraz w przestrzeni miasta.

-Kampania „Biała Wstążka” jest pięknym przykładem promowania pozytywnych cech charakteru. Spotkała się z ogromnym zaangażowaniem wśród naszych uczniów – podkreśla Joanna Strzebrakowska, pedagog i nauczyciel z CKZiU nr 1 w Gdyni. – Uczniowie z chęcią   uczestniczyli   w   różnorodnych   wydarzeniach, między innymi przypinali wstążki oraz edukowali mieszkańców Gdyni przed Urzędem Miasta Gdyni , Komendą Policji w Gdyni, Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gdyni oraz domami towarowymi.

Zdjęcie: Młodzież z CKZiU nr 1 aktywnie włączyła się w działania m.in. edukując i przypinając białe wstążki
Młodzież z CKZiU nr 1 aktywnie włączyła się w działania m.in. edukując i przypinając białe wstążki// fot. archiwum MOPS Gdynia

Kalendarz “Białej wstążki” w Gdyni wypełniły także m.in. spotkania organizowane w CKZiU nr 1 i innych placówkach edukacyjnych. Młodzież mogła uczestniczyć w rozmowach ze specjalistami, w tym m.in. członkami Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyniprokuratoremdzielnicowymi z Komisariatu Policji Gdynia-Chylonia, funkcjonariuszkami z Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji, Ośrodka Interwencji Kryzysowej, którzy przekazywali im wiedzę na temat idei kampaniijej głównego tematu oraz konsekwencji, z jakimi muszą mierzyć się ci, którzy stosują przemoc bądź nie reagują będąc jej świadkami.

–  Młodzież naszej szkoły, jak i innych szkół do których jeździliśmy była bardzo zadowolona   z   warsztatów   organizowanych   przez   Przedstawicieli   Pomocy Społecznej i Policji: koordynatorów   „Niebieskiej Karty”  i dzielnicowych , którzy w   bardzo   interesujący   sposób   potrafili   przekazać   uczniom   wiadomości dotyczące kampanii „Białej Wstążki” oraz procedur „Niebieskiej Karty” – dodaje Joanna Strzebrakowska.

Zdjęcie: Uczniowie gdyńskich szkół spotkali się m.in. z członkami Zespołu Interdyscyplinarnego czy policjantami
Uczniowie gdyńskich szkół spotkali się m.in. z członkami Zespołu Interdyscyplinarnego czy policjantami// fot. archiwum MOPS Gdynia

– Istotą każdej kampanii – w tym tej prowadzonej od 14. lat wspólnie ze społecznościami  gdyńskich szkół – jest dążenie do propagowania idei i wzorców zachowań – mówi Hanna Żółkoś-Margońska, kierownik Zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie MOPS w Gdyni. – Każdego roku dziesiątki uczniów i nauczycieli wymyślali jak skutecznie przekazywać tą wiedzę jak największej liczbie mieszkańców Gdyni.  I już samo tworzenie przez młodych ludzi takiego przedsięwzięcia, i zrozumienia dlaczego jest ważne aby o tym mówić na forum  – jest sukcesem. Tym większym, że osiąganym w zgodnej współpracy z nauczycielami i przedstawicielami innych instytucji. Za najważniejsze w tej kampanii uważam pojawienie się refleksji u tak wielu ludzi na temat przeciwdziałania przemocy w naszym życiu codziennym.

Przemoc w dalszym ciągu stanowi poważny problem społeczny. W okresie od października 2011 do końca 2021 roku wszczętych zostało 3175 procedur “Niebieskiej Karty”. Wśród osób doznających przemocy w rodzinie zdecydowanie dominują kobiety (76,4%)Co czwartą ofiarą przemocy (26,9%) wskazaną w procedurze jest osoba małoletnia.

– Jako Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej staramy się pomagać naszym mieszkańcom w różnego rodzaju problemach, także tych mających swoją genezę czy wynikających z przemocy – zaznacza Katarzyna Stec, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – Pomoc dla osób uwikłanych w problem przemocy świadczy wiele naszych jednostek organizacyjnych oraz współpracujących, a wśród kadry mamy wielu specjalistów, którzy swoją codzienną pracą pomagają tym, którzy w sposób szczególny potrzebują wsparcia, a czasem zwyczajnie wyciągnięcia pomocnej dłoni i wskazania drogi.

W trakcie kampanii w Gdynia Community Center (ul. 10 Lutego 26) rozpoczęło się udzielanie darmowych porad prawnych, obywatelskich w językach polskim, ukraińskim, rosyjskim oraz angielskim. Oferta skierowana to wszystkich obcokrajowców, niezależnie od czasu pobytu, obowiązuje w każdy poniedziałek do końca roku. Istnieje także możliwość zapisania się na konsultacje psychologiczną (rejestracja pod nr 58 333-44-33).
Konferencja podsumowująca działania kampanii odbyła się 9 grudnia, tradycyjnie w Klubie 3. Flotylli Okrętów. Ważnym punktem jej programu było uhonorowanie statuetkami Ambasadorów Kampanii Biała Wstążka 2022 przedstawicieli różnych instytucji, za ich pracę na rzecz osób dotkniętych przemocą. Można było także wysłuchać godzinnego wykładu dr. Wojciecha Glaca z Wydział Biologii, Pracowni Neurobiologii UG.  Konferencja była jednocześnie IV. posiedzeniem Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni, więc goście mogli także usłyszeć podczas panelu dyskusyjnego o pracy członków Zespołu i jego koalicjantów.

Zdjęcie: Statuetki otrzymały osoby zaangażowane w pracę na rzecz osób dotkniętych przemocą
Statuetki otrzymały osoby zaangażowane w pracę na rzecz osób dotkniętych przemocą// fot. archiwum MOPS Gdynia

W panelu, moderowanym przez kierownika Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Gdyni udział wzięli: Prokurator Rejonowy w Gdyni, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji, Zastępca Komendanta Wydziału Żandarmerii Wojskowej w Gdyni, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 34, Kierownik NZOZ Obłuże-Leśne, dyrektor Zespołu Placówek Specjalistycznych, przedstawiciel Stowarzyszenia OVUM i Gdynia Community Center, przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego i jego dwóch zastępców.

Zdjęcie: Uczestnicy panelu dyskusyjnego
Uczestnicy panelu dyskusyjnego// fot. archiwum MOPS Gdynia

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close