Projekt Includate zakłada wspieranie działań włączających poprzez ocenę potrzeb, stworzenie strategii dla miast i lokalnych społeczności oraz stopniowe włączanie migrantów w różnego rodzaju aktywności i życie społeczne. Projekt realizowany jest w partnerstwie siedmiu podmiotów: Comparative Research Network EV z Berlina (lider projektu), MOPS w Gdyni, ALDA Europen Associacion For Local Democracy oddział Włochy, Crossing Borders z Kopenhagi, Per Esempio z Palermo, Polnischer Sozial Rat z Berlina (Polska Rada Społeczna), Konkav z Budapesztu. Podczas wizyty w Gdyni partnerzy projektu testowali metody wspomagające budowanie lokalnych planów włączania migrantów w życie społeczne.
– Życie lokalnych społeczności opiera się na wspólnocie i wzajemnym zrozumieniu – podkreśla Ewelina Barthel, z organizacji CRN Berlin, lidera projektu. – Zaproszone do udziału podmioty prowadzą w swoich krajach działania wspierające budowanie takiej wspólnoty. Wymiana doświadczeń pozwala wypracowywać skuteczne strategie wsparcia osób z jakiegoś powodu zmuszonych do opuszczenia ojczyzny. Daje również możliwość przeanalizowania, co i w jakich obszarach możemy usprawniać po powrocie do krajów, w których mieszkamy. W obliczu sytuacji za wschodnią granica Polski, niezwykle ważne jest poszerzanie współpracy o kolejne organizacje z Europy. Konkretne działania, które będą w tej sprawie podejmowane to m.in. efekt obecnego spotkania.
Niezależnie od przyczyn, wyjazd do innego kraju tworzy wiele barier, z którymi mierzy się zarówno osoba przyjeżdzająca z innego kraju, jak i nowe otoczenie, w którym przebywa. Różnice kulturowe czy językowe mogą powodować osamotnienie i poczucie wyobcowania. Warto również pamiętać o potrzebach i ewentualnych obawach społeczności w krajach dotkniętych zjawiskiem migracji.
– Obawy lokalnych społeczności Palermo dość często brały się z języka używanego w przekazie medialnym – zauważa Alberta Buffa z organizacji Per Esempio. – W tej przestrzeni zjawisku migracji towarzyszyły słowa o kryzysie, zagrożeniu czy wręcz inwazji, co powodowało wśród mieszkańców poczucie paniki. Czas i włożone wysiłki pokazały, że większość tych obaw nie miała przełożenia na rzeczywistość. Udział gdyńskiego MOPS jest z naszej perspektywy istotny, gdyż pokazuje modelową współpracę instytucji miejskich, organizacji pozarządowych i lokalnych społeczności w zakresie włączania migrantów w miejską społeczność. Daje nam to nowe spojrzenie na to jak możemy usprawnić tworzenie takiej wspólnoty w naszym mieście.
W czasie pobytu w Gdyni, w ramach wizyt studyjnych z prezentacją działalności jednostek, goście odwiedzili również Muzeum Emigracji i Spilno Gdynia.
Zakończenie projektu zaplanowano na ostatni kwartał 2024 r. Wcześniej odbędą się jeszcze dwa międzynarodowe spotkania uczestników – w Budapeszcie w czerwcu br. oraz spotkanie podsumowujące w Berlinie we wrześniu.