Program „Dzielimy się ciepłem”, realizowany od lat przez PGE Energia Ciepła, ma na celu wsparcie osób i instytucji poprzez dopłaty do rachunków za ciepło i ciepłą wodę użytkową. Skierowany jest do najbardziej potrzebujących, w tym organizacji pożytku publicznego, korzystających z ciepła sieciowego w miastach, w których PGE Energia Ciepła ma swoje elektrociepłownie, m.in. w Gdańsku i Gdyni, ale także w Toruniu, Wrocławiu, Siechnicach, Zielonej Górze, Krakowie, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Lublinie, Zgierzu, Kielcach, Rzeszowie i Szczecinie.
W 2023 r. PGE Energia Ciepła wsparła różne podmioty w kraju na łączną kwotę niemal pół mln zł. W ten sposób spółka wspomogła działalność szpitali, hospicjów, schronisk dla bezdomnych, ośrodków wsparcia, schronisk dla zwierząt, fundacji i stowarzyszeń, aby mogły one jeszcze lepiej spełniać swoje misje wobec najbardziej potrzebujących.
– Jako największemu producentowi ciepła dla mieszkańców Trójmiasta zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie energetycznym i ciągłości dostaw. To nasz priorytet i główna odpowiedzialność – powiedziała Ewa Barszcz, dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła. – Jednakże swoją rolę rozumiemy szerzej, postrzegamy firmę także jako członka naszej lokalnej społeczności, dlatego wspieramy wartościowe inicjatywy i nie jesteśmy obojętni na potrzeby społeczne. Realizując program pomocy do tej pory wsparliśmy ponad czterdzieści pomorskich organizacji – niektóre wielokrotnie uzyskały naszą pomoc finansową w opłacaniu rachunków za ciepło. Dzięki temu ich nieoceniona działalność społeczna mogła się rozwinąć.
W 2019 r. Program „Dzielimy się ciepłem” został wyróżniony przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu wśród sześćdziesięciu projektów społecznych biznesu, które miały największą wartość dla społeczeństwa w mijającym 30-leciu. Ranking przygotował ośrodek analityczny THINKTANK oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Program „Dzielimy się ciepłem” był również nominowany do Nagrody Obywatelskiej przyznawanej przez Prezydenta RP.
W ramach tegorocznej edycji akcji jednym z beneficjentów został Gdyński Ośrodek Wsparcia Bosmańska 32 A, który otrzymał wsparcie w wysokości 30 tys. zł.
– Taka akcja jak „Dzielimy się ciepłem” napawa dużym optymizmem. To dowód na to, że wciąż są wokół nas ludzie i firmy, którym leży na sercu dobro drugiego człowieka, w naszym przypadku chodzi o osoby starsze, z niepełnosprawnościami, przewlekle chore i nierzadko samotne. – podkreśliła Mirosława Cuper, kierownik Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia Bosmańska 32 A. – Nie ukrywam, że już mamy pomysły jak spożytkować zaoszczędzone dzięki akcji środki. Pozwoli nam to na wymianę części wyposażenia placówki, zakupimy m.in. nowe łóżka rehabilitacyjne, szafki przyłóżkowe i komody, aby podnieść komfort naszych podopiecznych.
Gdyński Ośrodek Wsparcia Bosmańska 32 A jest jedną z dwóch tego typu placówek w mieście (kolejną jest GOW Chwarznieńska 93). Udziela m.in. wsparcia osobom z niepełnosprawnościami i przewlekle chorym, które z różnych przyczyn nie mogą przebywać w miejscu stałego zamieszkania po leczeniu szpitalnym. Ośrodek oferuje m.in. czasowe, całodobowe wsparcie oraz zajęcia usprawniające z elementami rehabilitacji.