Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: WW spotkaniu uczestniczyło ponad 100 pracowników z gdyńskich instytucji pomocowych.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 100 pracowników z gdyńskich instytucji pomocowych.//fot. MOPS w Gdyni

Konferencja została podzielona na cztery bloki tematyczne, w których podsumowano:

Wsparcie w miejscu zamieszkania osoby potrzebującej (tzw. środowisku) – jego celem jest umożliwienie podopiecznemu jak najdłuższego przebywania tam, gdzie czuje się najbezpieczniej, czyli we własnym domu. Początek procesu to przeprowadzane przez pracowników 4 gdyńskich DOPS-ów wywiady środowiskowe. Na ich podstawie sporządzane są, w razie potrzeby, wnioski o objęcie m.in. różnego rodzaju usługami opiekuńczymi. W ubiegłym roku takich wywiadów przeprowadzono łącznie niespełna 7 000.

Z danych Gdyńskiego Centrum Usług Opiekuńczych wynika, że w 2024 r. zrealizowano ponad 131 000 godzin usług opiekuńczych.

 

Zdjęcie: sumowującym kolejny raz wzięła udział Beata Zastawna, przewodnicząca komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia RM w Gdyni.
W spotkaniu podsumowującym kolejny raz wzięła udział Beata Zastawna, przewodnicząca komisji Rodziny, Pomocy Społecznej i Zdrowia RM w Gdyni. //fot. MOPS w Gdyni.

Wsparcie w formie dziennej  –  realizowane jest przez 4 Środowiskowe Domy Samopomocy, placówkę prowadzoną przez fundację „Dom Marzeń” oraz Dzienny Dom Senior+. W ubiegłym roku z placówek tych skorzystało łącznie 321 osób

Wsparcie całodobowe – w ubiegłym roku w Domu Pomocy Społecznej, przy ul. Pawiej przebywało łącznie 90 osób. Z kolei unikatowe w skali kraju Gdyńskie Ośrodki Wsparcia przy ulicy Bosmańskiej i Chwarznieńskiej zapewniły czasową, całodobową opiekę odpowiednio 105 i 90 osobom. Warto również podkreślić, że prowadzone w GOW-ach działania rehabilitacyjne umożliwiły powrót łącznie 59 podopiecznych do ich domów.

Wsparcie osób niepełnosprawnych – Zespół Mieszkalnictwa Wspieranego MOPS koordynuje 57 gdyńskich lokali wspieranych, wspomaganych i treningowych. W ubiegłym roku korzystało w z nich łącznie 160 osób niepełnosprawnych intelektualnie lub zmagających się z kryzysami psychicznymi. Dzięki prowadzonym przez gdyńskie Centrum Samopomocy programom aktywizacji zawodowej 48 osób po kryzysach psychicznych znalazło zatrudnienie. Z kolei Zespół ds. Osób Niepełnosprawnych MOPS zrealizował w ub. r. ponad 1000 wniosków o wsparcie ze środków PFRON.

 

Zdjęcie: Na zdjęciu Agata Gurkowska, kierownik CWS i Katarzyna Stec, dyrektor MOPS
Na zdjęciu od lewej: Agata Gurkowska, kierownik Centrum Wsparcia Seniorów MOPS i Katarzyna Stec, dyrektor MOPS w Gdyni. //fot. MOPS w Gdyni.

Podsumowując – w 2024 r. usługami wsparcia i opieki objętych zostało łącznie 3317 osób. Warto podkreślić, że 2989 to usługi świadczone w miejscach zamieszkania.

Zwrócono również uwagę na najważniejsze wyzwania, które czekają pomoc społeczną w najbliższej przyszłości. Chodzi tu m.in. o zatrzymanie odpływu kadr i pozyskiwanie nowych pracowników oraz problemy techniczne dotyczące budynków niektórych placówek.

– Serdecznie gratuluję organizacji ostatniego ze spotkań podsumowujących działalność gdyńskiej pomocy społecznej w ubiegłym roku – podkreśliła Katarzyna Stec, dyrektor MOPS w Gdyni. – Przede wszystkim jednak dziękuję Wam za pasję, zaangażowanie w pracę i stawianie na pierwszym miejscu dobra człowieka, którego wspieracie.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close