Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: pomorskie-dzieciom-logotypy
Logotypy projektu "Pomorskie dzieciom"//materiały Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego
Zdjęcie: Projekt to przede wszystkim wszechstronne wsparcie, ale także różnorodne aktywności
Projekt to przede wszystkim wszechstronne wsparcie, ale także różnorodne aktywności//fot. archiwum Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu rodzinnego nr 2

-Dzieci i młodzież to nasz największy kapitał, o który staramy się dbać jak najlepiej – mówi Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds.innowacji. – Dokonuje się to nie tylko poprzez codzienną pracę instytucji i organizacji działających na terenie miasta, ale także uczestnictwo w projektach takich jak “Pomorskie dzieciom”. Trudny okres pandemii, wiążące się z nim ograniczenia, izolacja i potrzeba nauki zdalnej nie przeszły bez echa, program pozwolił jednak lepiej zadbać o potrzeby dzieci i opiekunów, a co ważne nadal możemy ten proces kontynuować.

W Gdyni koordynacją działań w ramach projektu “Pomorskie Dzieciom” zajmuje się Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Program, którego podstawowym założeniem było wsparcie dzieci i młodzieży z rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej oraz osób sprawujących nad nimi opiekę i kadry placówek w walce z epidemią COVID-19 i jej skutkami objął swoim zasięgiem ponad 252 uczestników.
Wśród działań, jakie zostały i nadal są podejmowane w ramach niego wymienić można m.in. zapewnienie dostępu do specjalistycznego wsparcia psychologicznego, psychoterapeutycznego i psychiatrycznego czy rehabilitacji i terapii psychoruchowej wychowankom rodzinnej i instytucjonalnej pieczy zastępczej, specjalistycznego poradnictwa rodzinnego oraz zawodowego, organizację warsztatów psychoedukacyjnych oraz pomoc w nauce, także poprzez korepetycje. Co ważne, ramach przedsięwzięcia prowadzone są również działania, których celem jest przeciwdziałanie wypaleniu opiekunów oraz superwizje zespołów wychowawczych.

-Mnogość działań w ramach projektu pozwoliła na zapewnienie wsparcia, które znacznie wzbogaciło to świadczone na co dzień – mówi Franciszek Bronk, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni. – “Pomorskie dzieciom” to nie tylko dostęp do konkretnych form pomocy czy poszerzanie swojej wiedzy, ale także okazja do integracji i aktywnego spędzenia czasu połączonego z pracą terapeutyczną. Nie bez znaczenia pozostaje też fakt, że praca prowadzona jest zarówno z podopiecznymi jak i opiekunami, co pozwala jeszcze lepiej zrozumieć potrzeby i odpowiadać na nie.

Sytuacja związana z pandemią COVID-19 spowodowała długotrwałe zamknięcie i przymusową izolację dzieci od środowiska zewnętrznego. Czas nauki zdalnej miał niekorzystny wpływ na relacje panujące w rodzinie, przyczyniając się do nieporozumień oraz nasilając frustracje związane z ograniczeniami pandemicznymi. Odpowiedzią na te zagrożenia okazało się poradnictwo rodzinne realizowane w formule wyjazdowej. Jednymi z uczestników takich wyjazdów w ramach projektu były dzieci z Placówki Opiekuńczo- Wychowawczej typu rodzinnego nr 2.

Zdjęcie: Na zdjęciu dzieci podczas wyjazdu do Zakopanego
Na zdjęciu dzieci podczas wyjazdu do Zakopanego. //fot. archiwum Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej typu rodzinnego nr 2

– Udział w projekcie przyniósł bardzo dobre rezultaty i jego pozytywne efekty najlepiej odzwierciedla zmiana w zachowaniu dzieci – stwierdził Remigiusz Kończyk, dyrektor placówki – Dzięki projektowi zrealizowaliśmy program wsparcia psychologicznego odpowiadający na indywidualne potrzeby i problemy naszych podopiecznych. Byliśmy z dziećmi m.in. w Zakopanem, Łętówku k. Choczewa, Kościelisku i Lubiatowie. Dzieciaki były bardzo zadowolone i chętnie brały udział w różnych zajęciach i aktywnościach. Wyjazd poza miejsce zamieszkania połączony ze wsparciem psychologa był znakomitym pomysłem i wyraźnie wpłynął na poprawę kondycji psychofizycznej dzieci po okresie pandemii, zredukował powstałe napięcia oraz pozwolił na nowo ułożyć relacje.

Przypomnijmy, że w ramach projektu zorganizowane zostały także warsztaty psychoedukacyjne „Leśna Ekspedycja” w Adventure Park Kolibki, w których udział wzięło 50 dzieci z rodzinnej pieczy zastępczej w Gdyni.

Projekt “Pomorskie dzieciom” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 6.2.2. Rozwój usług społecznych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Jego budżet dla Gminy Miasta Gdynia wynosi 860.483,95 zł, w tym 812.679,29 zł ze środków europejskich oraz 47.804,66 zł ze środków budżetu państwa.

Zdjęcie: Ubiegłe lato minęło pod znakiem warsztatów psychoterapeutycznych na świeżym powietrzu
Ubiegłe lato minęło pod znakiem warsztatów psychoterapeutycznych na świeżym powietrzu// fot. archiwum Zespołu ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close