Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: Osoby z niepełnosprawnościami i doświadczające kryzysów psychicznych też są dobrymi pracownikami
Osoby z niepełnosprawnościami i doświadczające kryzysów psychicznych też są dobrymi pracownikami//fot.: pexels.com

Grupa specjalistów z Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych MOPS w Gdyni oferuje wsparcie osobom zarówno startującym, jak i powracającym na rynek pracy. Oferta pomocy zawiera wsparcie doradców ds. osób niepełnosprawnych, psychologiczne (indywidualne lub grupowe), doradztwo zawodowe (indywidualne i grupowe), usługi trenera pracy (mentoring, wspólne napisanie CV, obecność z klientem podczas rekrutacji w danej firmie), uspołeczniające zajęcia klubowe, terapię zajęciową, Klub Pracy i Symulatory Pracy.

– W Gdyni systematycznie staramy się wzbogacać ofertę pomocy dla osób z niepełnosprawnościami, a aktywność zawodowa jest przecież jednym z niezwykle ważnych elementów życia każdego człowieka – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Dlatego już w 2010 roku, wówczas w ramach realizowanego w Gdyni projektu systemowego „Rodzina bliżej siebie”, zaplanowaliśmy regularne wsparcie specjalistów w starcie, powrocie i utrzymaniu pracy dla osób doświadczających różnego typu niepełnosprawności. Dane z ostatnich dwóch lat działań zespołu pokazują niezbicie, że jest to wsparcie potrzebne, szyte na miarę i przede wszystkim skuteczne.

Zdjęcie: Dane dot. aktywizacji zawodowej osób korzystających ze wsparcia  Zespołu ds. osób niepełnosprawnych MOPS w Gdyni
Dane dot. aktywizacji zawodowej osób korzystających ze wsparcia Zespołu ds. osób niepełnosprawnych MOPS w Gdyni//materiały MOPS

Do Zespołu ds. osób niepełnosprawnych często trafiają osoby, które dłuższy czas przebywały w izolacji z powodu swojej niepełnosprawności, niejednokrotnie mierząc się z własnymi ograniczeniami. Osoby te, jak większość z nas pragną podjąć pracę i być aktywnym w swoim życiu. Ze wsparcia Zespołu korzystają również osoby w kryzysach psychicznych, które przygotowują się do powrotu do aktywnego życia zawodowego. Zespół jest również znakomitym miejscem integracji i dzielenia się własnymi doświadczeniami, co bardzo pomaga wzmocnić motywację i poczucie własnej wartości. Kluczowa jest dobrze ułożona współpraca doradców, psychologów, trenera pracy.

– Dzisiaj wiem, że kryzys psychiczny nie musi mnie ograniczać – stwierdza pani Justyna, uczestniczka zajęć w Zespole. – Dzięki wsparciu, które otrzymałam zarówno od specjalistów, jak i uczestników Klubu dziś czuje się na tyle dobrze, że mogę regularnie pracować. Dzięki temu czuję większy spokój, a po pracy relaksuję się pisząc wiersze.

Zdjęcie: Uczestnicy Klubu Pracy odwiedzili hutę szkła.
Uczestnicy Klubu Pracy odwiedzili m.in. hutę szkła//fot. archiwum MOPS

Zespół MOPS na stałe współpracuje ze sprawdzonymi przedsiębiorcami, zarówno pośród zakładów pracy chronionej, ale także firm działających na otwartym rynku. Ta współpraca zaowocowała m.in. organizowaniem treningów pracy, podczas których uczestnicy przez krótki czas mogą spróbować pracy na stanowisku, które chcieliby objąć w przyszłości. Mają okazję doświadczyć, jak w rzeczywistości wygląda praca np. w restauracji czy w magazynie. Często bywa tak, że zanim uda się znaleźć stanowisko zgodne z predyspozycjami i oczekiwaniami obu stron, potrzebne jest odbycie treningów w wielu firmach i branżach. Innym sposobem, aby przekonać się jak w rzeczywistości wygląda praca w różnych firmach są tzw. symulatory pracy. Uczestnicy Zespołu odwiedzają zakład pracy, przyglądają się jak działa firma. Mają możliwość zadania pytań pracownikom i przez chwilę mogą spróbować niektórych czynności wymaganych na danym stanowisku pracy.

Zdjęcie: W ramach symulatora pracy odwiedzono gdyński oddział PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
W ramach symulatora pracy uczestnicy odwiedzili też gdyński oddział PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.//fot. archiwum MOPS

– Osoby korzystające z naszego wsparcia mają duży potencjał, który mogą rozwijać mimo kryzysów, ograniczeń intelektualnych, psychicznych lub fizycznych – informuje Barbara Marciniak, trener pracy w Zespole ds. Osób Niepełnosprawnych MOPS w Gdyni.  – Każda osoba ma swoją historię i niezbędne jest indywidualne podejście do problemów i ograniczeń każdego z nich. Pomagamy im przygotować np. poprawne CV i list motywacyjny, ćwiczymy autoprezentację, a nawet towarzyszymy im podczas rozmów kwalifikacyjnych. Oczywiście nie wszystkim od razu udaje się znaleźć i utrzymać zatrudnienie. Co roku pomagamy skutecznie wejść na rynek pracy ok. 50 procentom uczestników, pomimo że samodzielnie utrzymują to zatrudnienie, stale wspieramy ich, by nie doszło do utraty pracy. Tym osobom, którym nie udało się uzyskać stałego zatrudnienia proponujemy inne możliwości aktywizacji.

Zdjęcie: Uczestnicy Klubu Pracy wraz z prowadzącymi
Uczestnicy Klubu Pracy wraz z prowadzącymi//fot.: archiwum MOPS

– Mam autyzm i orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym – mówi pan Krzysztof, uczestnik zajęć w Zespole. – Współpraca z moją doradczynią, psychologiem i trenerem pracy sprawiła, że nabrałem pewności siebie i dzięki temu trafiłem do firmy, w której pracuję już od 6 lat. Cieszę się, że mam swoje obowiązki, czuję się potrzebny i spełniony.

Informacje dodatkowe

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close