Przejdź do głównej zawartości strony

Miejska konferencja jest cykliczną okazją do spotkania gdyńskiej koalicji specjalistów działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie i podsumowania jej działań w mijającym roku. Ze względu na trwającą czwartą falę pandemii covid-19 pierwotne plany spotkania stacjonarnego musiały ulec zmianie i ze względów bezpieczeństwa konferencja odbyła się w formule online. Zespół Interdyscyplinarny w Gdyni został powołany w 2010. W jego skład wchodzą przedstawiciele m.in. policji, pomocy społecznej, straży miejskiej, wydziałów Urzędu Miasta, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Powiatowego Urzędu Pracy, kuratorów sądowych, placówek specjalistycznych, organizacji pozarządowych, ochrony zdrowia, oświaty, prokuratury i żandarmerii wojskowej.

 – Gdyńskie doświadczenia wspólnej pracy w koalicji sięgają już 2007 roku i minione lata potwierdzają, że przeciwdziałanie przemocy w rodzinie to wielowarstwowy problem społeczny, który jak żaden inny wymaga skutecznego przepływu informacji, wymiany doświadczeń, dobrych praktyk i efektywnej współpracy specjalistów na co dzień – podkreślił Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – W Gdyni udało się nam zbudować sprawną koalicję służb, instytucji i organizacji, która w sposób interdyscyplinarny próbuje ustalić czy w danym przypadku faktycznie występuje przemoc w rodzinie i jeśli tak system wspiera osoby w nią uwikłane. Mimo obaw na poziomie ogólnokrajowym, że pandemia i towarzysząca jej izolacja społeczna może sprzyjać nasileniu się zjawiska przemocy w rodzinie, w Gdyni w 2020 i w 2021 roku nie odnotowaliśmy wzrostu liczby wszczynanych procedur Niebieskie Karty. Cieszę się również, że pomimo utrudnień związanych z pandemią udało się zorganizować już 13. edycję kampanii społecznej „Biała wstążka”, która na stałe wpisała się w kalendarz miejskich wydarzeń i jest istotnym elementem profilaktyki i edukacji społecznej.

Zdjęcie: na zdjęciu Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji
na zdjęciu Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji//fot. archiwum MOPS
Zdjęcie: Mimo pandemii w Gdyni w 2021 roku nie odnotowano wzrostu liczby wszczynanych procedur Niebieskie Karty
Mimo pandemii w Gdyni w 2021 roku nie odnotowano wzrostu liczby wszczynanych procedur Niebieskie Karty//materiały MOPS

Podczas konferencji odbył się m.in. panel dyskusyjny z udziałem specjalistów z Zespołu Interdyscyplinarnego. Poruszono w nim tematykę związaną z utrudnieniami komunikacyjnymi w codziennej pracy, spowodowanymi pandemią. Dotyczy to problemów w kontaktach zarówno z osobami uwikłanymi w przemoc jak i pomiędzy samymi specjalistami.

Zdjęcie: Podczas konferencji podsumowującej tegoroczną kampanię „Biała Wstążka” odbył się panel dyskusyjny
Podczas konferencji podsumowującej tegoroczną kampanię „Biała Wstążka” odbył się panel dyskusyjny w którym udział wzięli: Hanna Żółkoś-Margońska, kierownik Zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie MOPS w Gdyni, asp. szt. Jarosław Biały, naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Gdyni, Kamil Zdunek, zespół ds. Profilaktyki Społecznej Straży Miejskiej, Jacek Chmielewski, prokurator z Prokuratury Rejonowej w Gdyni, Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej Urzędu Miasta w Gdyni, Sebastian Ogiejko, dyrektor ds. interwencji całodobowej i wsparcia specjalistycznego w Zespole Placówek Specjalistycznych w Gdyni, Ewa Andziulewicz, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Gdyni, Martyna Kruszyńska, członkini Zarządu Stowarzyszenia OVUM, Cezary Horewicz, rzecznik MOPS w Gdyni. // fot. archiwum MOPS

– Czas obostrzeń, ograniczenia bezpośredniego dostępu do różnych instytucji obciążył pracę członków Zespołu Interdyscyplinarnego i grup roboczych dodatkowymi trudnościami – zauważyła Hanna Żółkoś-Margońska, kierownik Zespołu ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie MOPS w Gdyni. – Bardzo mocno uwidocznił się brak tego, co było esencją naszej pracy, czyli bezpośrednich spotkań zarówno ze sobą jak i z klientami. Pomimo tych trudności w tym roku odbyło się ok. 600 posiedzeń grup roboczych zarówno stacjonarnych, jak i i organizowanych z użyciem zdalnych  środków komunikacji. Do 6 grudnia wszczęto 275 procedur „Niebieskie Karty” z czego 149 zostało już zakończonych. Więcej niż połowa zakończyła się z powodu ustania przemocy w rodzinie, dzięki uruchomieniu systemowego wsparcia m.in. w postaci pracy socjalnej, różnego rodzaju terapii oraz wsparcia asystentów rodzin,  kuratorów i dzielnicowych. W ubiegłych latach, przed pandemią, średnia liczba wszczynanych procedur w Gdyni oscylowała w okolicach 300. Budowany od początku relacyjno-partnerski charakter współpracy pomiędzy członkami Zespołu Interdyscyplinarnego w Gdyni udowodnił, że jest to najwłaściwszy sposób na tworzenie trwałych i sprawnie działających systemów i sieci instytucjonalnych – bo tworzą go przecież  ludzie, a tam gdzie są ludzie pojawiają się relacje. Ważne zatem aby relacje te były pozytywne, życzliwe i profesjonalne.

Podczas spotkania podsumowano także 13. edycję kampanii społecznej „Biała wstążka”, której głównym współorganizatorem obok MOPS w Gdyni był w tym roku Zespół Szkół Hotelarsko- Gastronomicznych w Gdyni. Czwarta fala pandemii wymusiła zmiany w harmonogramie wydarzeń, ale pomimo trudności udało się zorganizować w szkołach m.in. cykl różnorodnych warsztatów i spotkań (także online), rozstrzygnięto międzyszkolny konkurs na spot kampanii, młodzież przygotowała i nagrała również wykonywane przez siebie utwory muzyczne.

Szczegóły można zobaczyć na stronie internetowej www.bialawstazkagdynia.pl oraz na stronie szkoły www.zshg.pl

Zdjęcie: uczen-zshg
Uczeń Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, Mateusz Wilczewski wymienił, jakie działania udało się w tym roku zorganizować w ramach kampanii "Biała wstążka" w Gdyni. //fot. materiały MOPS.

Na spotkaniu wręczono nagrody w międzyszkolnym konkursie na spot kampanii oraz statuetki „Ambasadora kampanii Biała wstążka w Gdyni”. Nagroda za zwycięski spot trafiła do Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Zasłużonych Ludzi Morza. Spot wyreżyserowała Lamia Bożek, a wystąpili w nim: Maja Sobisz, Jakub Kuczkowski, Kamil Krzynówek i sama reżyserka. Wyróżnienie otrzymali uczniowie Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych. Reżyserem spotu i jednym z aktorów jest Kamil Rogowski. Poza nim w filmie wystąpiły również m.in.: Sandra Malottki i Amelia Święcka. Specjalną nagrodą uhonorowano ucznia ZSHG Kacpra Pardeja za skomponowanie i wykonanie utworu promującego kampanię w tym roku.

Zdjęcie: uczen-piosenka-biala-wstazka
Uczeń ZSHG, Kacper Pardej odbiera nagrodę za piosenkę do kampanii "Biała wstążka" // fot. archiwum MOPS.

Honorowy tytuł „Ambasadora kampanii Biała wstążka w Gdyni” trafił do Barbary Czepeczek, nauczyciela z ZSHG, za ogromny wkład w przygotowanie i koordynacje działań w czasie kampanii. Po raz pierwszy wręczono także statuetkę „Instytucja – Ambasador kampanii Biała wstążka w Gdyni”, która trafiła do Zespołu Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych, którego uczniowie i nauczyciele od 2010 roku aktywnie biorą udział w kampanii.

Zdjęcie: nagrody-szkola-bw
Honorowy tytuł „Ambasadora kampanii Biała wstążka w Gdyni” trafił do Barbary Czepeczek, nauczycielki z ZSHG. // fot. archiwum MOPS.

– Chciałabym bardzo serdecznie podziękować naszym partnerom i wszystkim instytucjom i organizacjom, które zarówno w tym roku, jak i wcześniej tworzyły tę kampanię w naszym mieście – podsumowała Katarzyna Stec, dyrektor MOPS w Gdyni. – Cieszy zwłaszcza tak duże zaangażowanie gdyńskiej młodzieży. Kampanie społeczne jako takie są niezwykle istotnym elementem podnoszenia świadomości w różnych obszarach, a „Biała wstążka” to kampania szczególna, którą przez lata staraliśmy się skroić na naszą lokalną, gdyńska miarę. Oprócz zwracania uwagi na problem, jakim jest przemoc wobec kobiet, jej głównym zadaniem jest informowanie mieszkańców o miejscach w Gdyni, w których osoby uwikłane w przemoc mogą znaleźć pomoc. Czas pandemii jest trudny dla nas wszystkich tym bardziej jestem pod wrażeniem, że  uczniowie i nauczyciele stanęli na wysokości zadania i udało się przygotować tegoroczną edycję.

Zdjęcie: dyrektor-szkoly
Nagrodę otrzymała również instytucja - Zespół Szkół Hotelarsko-Gastronomicznych. Nagrodę odebrała dyrektor Bogusława Flisykowska // fot. materiały MOPS.

Zobacz też na:

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close