– Osoby znajdujące się w kryzysach psychicznych zmagają się z wieloma trudnościami – zauważa Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. – Oprócz sytuacji, w której się znajdują, niejednokrotnie muszą się mierzyć ze stygmatyzacją i wykluczeniem, co jest dla nich dodatkowym obciążeniem. Głęboko wierzymy, że rozpoznanie problemu i odpowiednio dobrane wsparcie, wydatnie zwiększają szanse wyjścia z trudnej sytuacji. Na gdyńską ofertę wsparcia w tym zakresie składa się kilka jednostek, które są w stanie rozpoznać potencjalny problem, zdiagnozować go i zaoferować pomoc w walce z nim. Integralną częścią tego systemu jest gdyńskie Centrum Samopomocy – niezwykła przestrzeń, w której osoby wychodzące z kryzysów wspierają siebie nawzajem, a także jeden z organizatorów „Róży od św. Walentego”. Ta inicjatywa doskonale podkreśla solidarność z osobami zmagającymi się z sytuacjami kryzysowymi, a także pomaga łamać krążące wokół nich stereotypy.
Pomysł na inicjatywę został zaczerpnięty z połączenia patronatów św. Walentego. Oprócz bycia patronem osób zakochanych jest on również opiekunem osób doświadczających kryzysów psychicznych. Zgodnie z nazwą wydarzenia, 14 lutego osoby zdrowiejące, uczestnicy grup samopomocowych – odwiedzą pacjentów korzystających ze wsparcia w placówkach opieki dziennej i całodobowej, by wręczyć im symboliczną różę wraz z upominkową kartką. Niezwykle istotnym jest samopomocowy charakter akcji. Osoby z podobnymi przeżyciami mogą wspierać się wzajemnie i inspirować na drodze zdrowienia. Wydarzenie zostało zainicjowane przez Stowarzyszenie Świętego Walentego, a obecnym kontynuatorem są osoby skupione wokół Pomorskiej Koalicji na Rzecz Zdrowia Psychicznego.
Przed finałem akcji zaplanowano szereg aktywności, w których udział może wziąć każdy zainteresowany. Odbyła się już sesja zdjęciowa promująca tegoroczną akcję. Tradycyjnie Klub 123 oraz Chrzan House w Gdyni zapraszają na cykl otwartych warsztatów, podczas których uczestnicy tworzą upominkowe kartki, które 14 lutego trafią do pacjentów odwiedzanych placówek.
W ramach inicjatywy zorganizowano również konkurs „Kartka od św. Walentego”, w ramach którego każdy może stworzyć kartkę/laurkę z życzeniami, która zostanie podarowana podczas finału akcji. Nowością w tym roku jest konkurs fotograficzny, w którym organizatorzy zachęcają uczestników do przesyłania zdjęć z własnymi życzeniami.
Tradycyjnie też koordynatorzy zachęcają osoby zdrowiejące do dzielenia się swoimi historiami w formie opowiadań. Najbardziej inspirujące opowiadania zostaną opublikowane na stronie www.otwartebramy.org. Ostatnią z atrakcji towarzyszących, jest konkurs filmowy. Wezmą w nim w udział materiały dokumentujące uczestnictwo w wydarzeniu. Zgłoszenia do konkursów zbierane są poprzez internetowy formularz zgłoszeniowy (do rejestracji niezbędne jest konto Google), a z regulaminem można zapoznać się na stronie Centrum Samopomocy w Gdyni. Najciekawsze prace trafią na fanpage wydarzenia i zostaną nagrodzone.
– Niezależnie od tego, jakie jest nasze podejście do walentynek, trudno spierać się ze stwierdzeniem, że każdy z nas potrzebuje w życiu uczucia i zainteresowania – podkreśla Piotr Harhaj, dyrektor Centrum Samopomocy w Gdyni. Osoby doświadczające kryzysów psychicznych mają prawo do miłości i potrafią również obdarzać nią innych. Samo poczucie akceptacji w społeczeństwie niezbędne jest choćby do podjęcia pracy, stworzenia udanego związku, znalezienia swojego miejsca na świecie. 14 lutego spróbujemy jak największej liczbie osób w kryzysie, przekazać nasze wsparcie i odrobinę nadziei w trudnym procesie zdrowienia. Jest to im bardzo potrzebne.
Do udziału w akcji zaproszone są organizacje i instytucje oraz osoby prywatne z terenu województwa pomorskiego i spoza niego. Lokalnym patronem wydarzenia jest Centrum Samopomocy w Gdyni wraz z partnerami w Sopocie i Gdańsku: Stowarzyszenie Na Drodze Ekspresji/Sopockie Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu.