Było to drugie i jednocześnie ostatnie w tym roku spotkanie koalicji. Również w tym roku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni kończy pracę nad koordynacją Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na lata 2016-2020.

 – Serdecznie dziękujemy koalicjantom za zaangażowanie i wkład pracy włożony we współpracę międzyinstytucjonalną. Przez te kilka lat trzy grupy robocze pracowały nad konkretnymi obszarami problemowymi dzięki czemu powstały naszym zdaniem programy i inicjatywy adekwatne do zdiagnozowanych problemów. – zauważyła Aleksandra Rusak, kierownik Zespołu ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych MOPS w Gdyni.  – Regularne spotkania uczestników koalicji sprzyjały również rozpowszechnianiu informacji o istniejących formach wsparcia oraz innych inicjatywach realizowanych na poziomie gminy.

Podczas spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu na temat ryzyka uzależnienia od pracy i przesłankom jakie temu towarzyszą. Wykazano, że utrzymywanie równowagi między życiem osobistym a pracą zawodową ma wpływ nie tylko na nas samych, ale na całą rodzinę.

Słowo profilaktyka było powtarzane wielokrotnie, w odniesieniu do wielu obszarów problemowych, szczególnie w odniesieniu do zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Omówiono również m.in. założenia nowego Gminnego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2021 – 2024, samopomocy w czasie kryzysu oraz przedstawiano raport „Diagnoza zasobów i potrzeb profilaktycznych w gdyńskich szkołach”.

– Warto również podkreślić, że w ramach kończącej się realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych udało się m.in. stworzyć ofertę wsparcia psychoterapeutycznego dla rodzin, które borykają się z wieloma problemami w obszarze uzależnienia, uruchomić Gdyńskie Centrum Diagnozy i Terapii FASD oraz stworzyć platformę pomocową „Gdynia wspiera” – podsumowała  Aleksandra Rusak.

Zdjęcie: plansza tytłowa spotkania
Plansza tytłowa spotkania gdyńskiej koalicji.
Zdjęcie: Spotkanie online Gdyńskiej koalicji na rzecz gminnych programów przeciwdziałania uzależnieniom
Spotkanie online Gdyńskiej koalicji na rzecz gminnych programów przeciwdziałania uzależnieniom

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close