Przejdź do głównej zawartości strony

Program adresowany jest do członków rodzin lub opiekunów wspólnie zamieszkujących i sprawujących bezpośrednią opiekę nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności. Ma za zadanie odciążenie osób sprawujących opiekę poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa. Dzięki temu opiekunowie będą dysponować czasem, który mogą przeznaczyć na odpoczynek i regenerację, jak również na załatwienie niezbędnych spraw. Usługi opieki wytchnieniowej mogą służyć również okresowemu zabezpieczeniu potrzeb osoby niepełnosprawnej w sytuacji, gdy opiekunowie z różnych powodów nie będą mogli wykonywać swoich obowiązków, np. w czasie swojego pobytu w szpitalu lub sanatorium.

Na terenie Gdyni Program realizowany jest w dwóch formach: dziennej oraz całodobowej.

Uczestnik Programu, któremu przyznano pomoc w postaci usługi opieki wytchnieniowej nie ponosi odpłatności za usługę przyznaną w ramach Programu. Obowiązują jednak limity godzin przypadających na jedną osobę z niepełnosprawnością – 240 godzin w ramach formy dziennej i 14 dni w ramach formy całodobowej na cały rok.

Opieka dzienna (w miejscu zamieszkania)

W celu kwalifikacji należy kontaktować się z Gdyńskim Centrum Usług Opiekuńczych  przy ul. Warszawskiej 67 A w Gdyni, tel. 789 259 657, który koordynuje jedocześnie całość Programu

Opieka całodobowa dla dzieci (w miejscu zamieszkania)

W celu kwalifikacji, należy kontaktować się również z Gdyńskim Centrum Usług Opiekuńczych  przy ul. Warszawskiej 67 A w Gdyni, tel. 789 259 657

Opieka całodobowa dla dorosłych w GOW-ach

Opieka całodobowa dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami realizowana jest w ramach 14 – dniowego pobytu w Gdyńskim Ośrodku Wsparcia przy ul. Bosmańskiej 32A lub w Gdyńskim Ośrodku Wsparcia przy ul. Chwarznieńskiej 93. Dokumenty zgłoszeniowe należy składać w Dzielnicowym Ośrodku Pomocy Społecznej – właściwym ze względu na miejsce zamieszkania wnioskodawcy.

Poniżej można skorzystać z wyszukiwarki ulic i określić do którego DOPS należy się zgłosić.

 

Kwalifikacja do przyznania usługi opieki wytchnieniowej w każdej formie następuje na podstawie:
– karty zgłoszenia do Programu, którą wypełnia opiekun osoby niepełnosprawnej

– kserokopii aktualnego orzeczenia o stopniu niepełnosprawności/o niepełnosprawności

– karty pomiaru niezależności funkcjonalnej wg zmodyfikowanych kryteriów oceny – Skali FIM, którą uzupełnia lekarz rodzinny/lekarz rehabilitacji medycznej/ fizjoterapeuta/pielęgniarka

– dokumentów niezbędnych przy ubieganiu się o skierowanie do Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia (udostępnionych we właściwym Dzielnicowym Ośrodku Pomocy Społecznej)

Wymagane dokumenty można pobrać ze strony ministerstwa pod linkiem: kliknij tutaj

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close