Przejdź do głównej zawartości strony

Podczas wizyty przedstawiono m.in. działalność Pomorskiej Koalicji na rzecz Zdrowia Psychicznego i cyklicznie wydarzenie jakim są coroczne obchody Dni Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie. Przybliżono także działania gdyńskiego Zespołu Interdyscyplinarnego, który zajmuje się problemem przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

– Przyjechaliśmy do Gdyni po inspirację, jesteśmy w trakcie tworzenia strategii działania pomocy społecznej w województwie wielkopolskim na 2022 rok. W dobie COVID-19 interesuje nas, jak Gdynia dba o zdrowie psychiczne mieszkańców oraz jakie działania są podejmowane, aby walczyć z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych – powiedziała Barbara Hałaburdzin, kierownik Działu Rozwoju Kadr Pomocy Integracji Społecznej w ROPS w Poznaniu.

Zdjęcie: Gości przywitała, Katarzyna Stec dyrektor MOPS w Gdyni
Gości z Wielkopolski przywitała, Katarzyna Stec dyrektor MOPS w Gdyni.//fot. archiwum MOPS

Wątek zdrowia psychicznego powtórzył się przy omawianiu profilaktyki samobójstw i wsparciu osób z problemem alkoholowym, w tym związanym ze Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych (FASD). Przedstawiciele wielkopolskich instytucji mogli przyjrzeć się bliżej również rozwojowi sieci mieszkalnictwa wspieranego i chronionego w Gdyni. Omówiono również funkcjonujące w Gdyni instrumenty aktywizujące dla osób z niepełnosprawnościami oraz zaprezentowano zagadnienie zlecania zadań organizacjom pozarządowym w trybie otwartych konkursów ofert. Gości z Wielkopolski interesował także system działania usług opiekuńczych oraz zagadnienie wdrażania deinstytucjonalizacji, na przykładzie wsparcia osób zagrożonych bezdomnością w Gdyni.

– Gdyński system wsparcia mieszkańców oceniam jako spójny, dlatego zwróciliśmy uwagę na Wasze podejście do realizacji usług opiekuńczych czy rozwiązań dotyczących mieszkalnictwa wspomaganego – dodała Barbara Hałaburdzin.

Zdjęcie: Piotr Harhaj z Centrum Samopomocy w Gdyni opowiada o działaności Pomorskiej Koalicji na rzecz Zdrowia Psychicznego
Piotr Harhaj z Centrum Samopomocy w Gdyni opowiada o działalności Pomorskiej Koalicji na rzecz Zdrowia Psychicznego.//fot. archiwum MOPS

– MOPS w Gdyni często odwiedzają goście z innych rejonów Polski, chociaż trwająca cały czas pandemia znacznie utrudniła tego typu wydarzenia – podsumowała Katarzyna Stec, dyrektor MOPS w Gdyni. – Średnio przed pandemią w ciągu roku obsługiwaliśmy w MOPS około pięciu tego typu wydarzeń. Cieszymy się bardzo, że przy okazji tej wizyty możemy podzielić się naszymi doświadczeniami z innymi specjalistami i opowiedzieć o gdyńskich rozwiązaniach w różnych obszarach wsparcia. Sami również nie stronimy od wizyt w innych regionach, które wdrożyły lub wdrażają pomysły mogące potencjalnie wzbogacić naszą gdyńską ofertę. Takie wzajemne kontakty bardzo dobrze wpływają na poszerzanie własnych, zawodowych horyzontów. Miejmy tylko nadzieję, że przyszły rok pod względem pandemicznym okaże się dla nas wszystkich spokojniejszy i twórcza wymiana myśli pomiędzy specjalistami z różnych stron kraju będzie łatwiejsza.

Na zakończenie wszyscy goście otrzymali wybrane publikacje, które w ostatnich latach zostały wydane nakładem MOPS, przybliżające wdrażanie gdyńskich rozwiązań w różnych obszarach wsparcia mieszkańców. Wszystkie publikacje wydane przez MOPS znaleźć można w wersji elektronicznej na stronie internetowej ośrodka.

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close