Przejdź do głównej zawartości strony
Zdjęcie: 12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej, natomiast 14 maja obchodzimy Dzień Opiekuna Medycznego.
12 maja przypada Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki i Położnej, natomiast 14 maja obchodzimy Dzień Opiekuna Medycznego.//fot. MOPS w Gdyni

Pielęgniarka w gdyńskim systemie wsparcia

Pielęgniarki obecne są w większości placówek wsparcia, w których świadczona jest opieka dzienna lub całodobowa. Do takich miejsc w Gdyni należą Środowiskowe Domy Samopomocy, Dom Pomocy Społecznej oraz Gdyńskie Ośrodki Wsparcia. Wykonywanie zawodu pielęgniarki polega na udzielaniu świadczeń zdrowotnych m.in. na rozpoznawaniu warunków i potrzeb zdrowotnych, problemów pielęgnacyjnych, planowaniu i sprawowaniu opieki. To nie tylko realizacja zleceń lekarskich, ale także samodzielnie udzielanie w określonym zakresie świadczeń zapobiegawczych, diagnostycznych, leczniczych i rehabilitacyjnych oraz medycznych czynności ratunkowych. To także prowadzenie edukacji zdrowotnej i promocji zdrowia.

– Zwróciłabym uwagę na jeszcze jeden ważny element w pracy naszej kadry pielęgniarskiej – podkreśla Mirosława Cuper, kierownik GOW Bosmańska 32A. – Jest nim prowadzenie dokumentacji. Jest ono istotne w pracy z osobami cierpiącymi jednocześnie na wiele schorzeń. Dzięki temu lekarze badający naszych podopiecznych mają pełną wiedzę co do ich aktualnego stanu zdrowia. Pozwala to m.in. na odpowiedni dobór leków i ich dawkowania oraz dalsze planowanie leczenia. Skrupulatnie prowadzona dokumentacja medyczna pozwala też udzielać szczegółowych informacji upoważnionym do tego bliskim osobom naszych podopiecznych. Świadomość tego, że członkowie ich rodzin są w dobrych rękach, jest dla rodzin niezwykle ważna.

Zdjęcie: Na zdjęciu od lewej Bożena Palmąka, pielęgniarka i Elżbieta Chojnacka, opiekun medyczny w Gdyńskim Ośrodku Wsparcia Bosmańska 32 A.
Na zdjęciu od lewej Bożena Palmąka, pielęgniarka i Elżbieta Chojnacka, opiekun medyczny w Gdyńskim Ośrodku Wsparcia Bosmańska 32 A.//fot.: MOPS w Gdyni

Praca zespołowa

Trwający niż demograficzny oraz fakt, że żyjemy coraz dłużej to czynniki powodujące wzrost zapotrzebowania na opiekunów medycznych. Wykonują oni m.in. zabiegi pielęgnacyjne, dbają o komfort i higienę podopiecznych czy asystują pielęgniarkom w trakcie zabiegów.

–  Oczywiście w myśl przepisów są czynności, których opiekunowi medycznemu wykonywać nie wolno – kontynuuje Mirosława Cuper. – Natomiast w pozostałym zakresie opiekunowie są ogromnym wsparciem dla pielęgniarek. Pracujemy jako zespół więc i nasi opiekunowie wiedzą, że mogą liczyć na pomoc ze strony pozostałej części naszej kadry. W dniu 14 maja w naszym gronie łączymy oba święta, dziękując całemu personelowi za zaangażowanie włożone w działalność naszego ośrodka.

Wiedza przydatna na „pierwszej linii”

Doświadczenie w zawodzie pielęgniarki okazuje się nieodzowne również w innych dziedzinach pomocy społecznej. Wiedza medyczna może być pomocna w sytuacjach przedawkowania alkoholu i pozwala odpowiednio na nie reagować.

– Gałąź pielęgniarstwa, którą stosuję w swojej pracy to szeroko rozumiana profilaktyka zdrowotna –  mówi Klaudia Głodowska, główny specjalista ds. interwencji w Zespole ds. profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych MOPS w Gdyni. – Wiedza medyczna pozwala mi na ocenę stanu organizmu, przy przedawkowaniu substancji psychoaktywnych takich jak alkohol. W przypadkach interwencji przeprowadzam wywiad, w którym znajdują się również elementy medyczne m.in. podstawowe parametry czy ogólna kondycja psychofizyczna. Wykształcenie pielęgniarki pozwala mi również umiejętnie wyprowadzić kogoś ze stanu długotrwałego spożywania alkoholu. Ponadto warto pamiętać, że osoba wybierająca się do ośrodka zewnętrznego na terapię, powinna utrzymywać abstynencję co najmniej przez 2 tygodnie. W tym okresie oprócz podtrzymywania motywacji wychwytuję mogące się pojawiać sygnały o pogorszeniu stanu zdrowia. Oglądając środki masowego przekazu, można natknąć się na relacje o osobach nadużywających alkoholu, wykazujących agresję w stosunku do wezwanego personelu medycznego. Takie sceny niestety potrafią mieć miejsce również podczas interwencji, do których jestem wzywana. Nie jest to praca łatwa, ale każdy, nawet najmniejszy sukces przynosi w niej mnóstwo satysfakcji.

Zdjęcie: Zespół pielęgniarek i opiekunek medycznych Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia Chwarznieńska 93.
Zespół pielęgniarek i opiekunek medycznych Gdyńskiego Ośrodka Wsparcia Chwarznieńska 93.//fot.: MOPS w Gdyni.

W gdyńskich systemie pomocy społecznej zatrudnionych jest obecnie 19 pielęgniarek i ok. 40 opiekunów medycznych w różnych jednostkach. Z okazji ich święta składamy wszystkim pielęgniarkom, położnym i opiekunom medycznym najserdeczniejsze życzenia wszystkiego co najlepsze i szczere podziękowania za zaangażowanie i dotychczasową pracę!

W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Close
МИ З ВАМИ

Jesteśmy z Wami МИ З ВАМИ

Close